Şarj kontrol devresi yapma

Alternatörünüz üçgendemi yıldızdamı 48 volt.
yıldız da 48V olacak

Merhabalar,

Eldeki voltaj ile istenen voltaj arasında ciddi fark var. Bu farkı bir şekilde kapatmanız gerek. Bu bir kaç şekilde olabilir. Bununla ilgili kriter vermemişsiniz. Aşağıdaki şemada örnek veriyorum. ( şema alıntıdır sahibi Kenan beydir )

Sizin yapmanız gereken önce bu devrenin girişine 3 fazlı bir doğrultucu yapacaksınız.

Devre üzerindeki notlarda parçaları 24 volt için olanları kullanacaksınız.

Bu devre lineer regülatör mantığıyla çalışan bir devredir. Bu nedenle atık ısı daha fazla olacaktır.

Nihayetinde bununla akülerinizi şarj edebilirsiniz.

Sonra bu devrenin çıkışına akü gerilimi istenen değere ulaştığında şarjı kesecek kesici devresi ve rüzgar gülünün yüksek hızlarda mekanik olarak hasar görmemesi için dummy load yapmanız gerekecek.

Adım adım giderseniz geri kalan kısımlar sizi çok zorlamaz. En zor kısmı aşağıdaki devre idi onuda sizinle paylaşıyorum.

Gelişmelerden bizi haberdar ediniz.
Ekli dosyayı görüntüle 42153
teşekkürler bir parça yardımcı oldu benim için, çıkışı 24 istedi ancak değiştridi ve 48Vdc de yapabili
Merhabalar,

Eldeki voltaj ile istenen voltaj arasında ciddi fark var. Bu farkı bir şekilde kapatmanız gerek. Bu bir kaç şekilde olabilir. Bununla ilgili kriter vermemişsiniz. Aşağıdaki şemada örnek veriyorum. ( şema alıntıdır sahibi Kenan beydir )

Sizin yapmanız gereken önce bu devrenin girişine 3 fazlı bir doğrultucu yapacaksınız.

Devre üzerindeki notlarda parçaları 24 volt için olanları kullanacaksınız.

Bu devre lineer regülatör mantığıyla çalışan bir devredir. Bu nedenle atık ısı daha fazla olacaktır.

Nihayetinde bununla akülerinizi şarj edebilirsiniz.

Sonra bu devrenin çıkışına akü gerilimi istenen değere ulaştığında şarjı kesecek kesici devresi ve rüzgar gülünün yüksek hızlarda mekanik olarak hasar görmemesi için dummy load yapmanız gerekecek.

Adım adım giderseniz geri kalan kısımlar sizi çok zorlamaz. En zor kısmı aşağıdaki devre idi onuda sizinle paylaşıyorum.

Gelişmelerden bizi haberdar ediniz.
Ekli dosyayı görüntüle 42153
birde ardunio ile programlayabiliriz sanırım bunu değil mi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim verdigim devrede arduino ve program yok.

Sizden bu projeyi islemci ilemi yapmanizi istesiler? Yine ucu belirsiz sorular geliyor.

Benim verdigim devrede arduino ve program yok.

Sizden bu projeyi islemci ilemi yapmanizi istesiler? Yine ucu belirsiz sorular geliyor.
yok hayır ben sadece bilgi amacıyla sordum bir arkadaş ardunio ile sensör yapabilirsin ekran da gelen akımı frenkansı da görmek istersen diye bilgi amaçlı sordum sadece eksik sordum farkettim bundan ötürü özür diliyorum. Bilgiler için teşekkürler

Yazilim bilginiz varsa bu tur bilgileri ekranda yazdirabilirsiniz ama bu konu apayri bir konu.

Benim yazilim bilgim yok o konuda yardimci olamam.

Yıldızda 48 volt ise üçgen bağlarsanız 24 volt bataryanızı doldurabilirsiniz. Üçgen diyot köprüsünü yaparak direk dolum yapabilirsiniz. Hatta rüzgar hızı düştüğünde otomatik yıldıza geçirerek dolumun devamını sağlayabilirsiniz. Başka devreler ile de gerçekleştirilebir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri