Şalt sahası eleman isimleri

1- numara parafudur
2- hat tıkacı ancak gerilim trafosu üzerine montaj edilmiş yani alttaki gerilim trafosu üstteki hat tıkacı line trep
3- akım trafosu
4-kesici
5- ayırıcı ancak alttaki ayırıcı ile üstteki ayırıcı farklıdır. alt tarafda gorulen ayırıcı hat ayırıcısıdır topraklıdır. üstteki transfer ayırıcısıdır toprak yoktur

hat ayırıcısı ile diger ayırıcıları karıstırmayalım. burada bara+ transfer bara sistemi kullanılmıştır.

gerci sistemde net olarak görünmüyor transfer fideri olup olmadığı dolayısıyla buradaki by-pass ayırıcısıda üsteki olabilir.
Sayın mühendis arkadaşım sizi tebrik ederim,şema eksik ve biraz karışık olmasına rağmen yorumunuz ve tespitleriniz doğru.Size + popülarite verdim acizane.....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Enerji iletim şirketi TEİAŞ trafo merkezlerinin 66/154/380 kv trafo merkezlerinde uzun yıllar görev yaptım açık şalt tesislerin hiç birinde hat giriş ve çıkışında parafudur kullanılmaz. Sadece trafo giriş çıkışlarında trafoyu korumak için kullanılır. Enerji dağıtım şirketleride son yıllarda 31,5 kv ve altı fiderlerinde hat korumada parafudur kullanmamaya başladı. Resimdeki sistemde Çift bara Transfer Sistemli Transfer fideri eksik Hat tıkacı seri bağlantı yapıldı

bekirus arkadasın dedigi kısmen dogru ancak . her acık saltta paradur yoktur ibaresi yanlıstır. Cunku
1. 154kV XLPE kablo çıkışlı acık saltta fiderler mevcuttur. bunlarda paradur olmak zorundadır.
2. 380kV Enerji iletim hatlarında paradur vardır.

resimdeki şekildeki sırası ile

1. Parafudur (Genelde Trafolarda aşırı gerilime karşı koruma için kullanılır. Elektrik nakil hatların giriş çıkışlarında ise kullanılmaz. Çünkü çoğu iletim hatlarında koruma teli vardır)
2. Hat tıkacı,coupling kapasitör, gerilim trafosu. (alttan üste doğru)
3. akım trafosu
4. Kesici.
5. Transfer Ayırıcısı (üstte)
. Hat Ayırıcısı veya trafo giriş ayıcısı(Kesicinin solundaki)
. Bara Ayısıcısı ( Kesicinin sağında)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri