Hangi Trafoyu Seçmeliyim?

kutty

Üye
şu devreyi yaptım bitirdim ancak nasıl bir trafo alacağım konusunda kararsız kaldım devreden 5-8 amper çekicem elemanların kapasitelerine baktım uygun 220-12 100watt alsam olurmu buarada devre çıkışı 12 volt :eek::eek::eek::eek:

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

12 v 8A çeksen yeter ama ben 120w bir trafo tavsiye ederim sana

tesekkür ederim kutsal kardesim cevabın için sagol tamda ben 120 watt aldım taktım devrenin çalışması iyi ancak ısınma sorununu cozemedim tepesinde fanlar donuyor
peki ben bu devrede 2n3055 degilde tıp3055 kullansam bir fark olurmu satıcı adam amperaj degerlerinde değişiklik olabilir dedi ama pdf deki degerler yaklaşık aynı

Son düzenleme:
ben bu devreyi daha güzel olarak 2. kez yaptım sorum şu çıkıştaki ground u herhangi bir parçanın altındaki grounddan alabilirmiyim

yeğenim çıkışta ne tür yük bağlı.gerçekten 10 amp çekiyorsun.ısınan transistörlermi yoksa trafomu.trafo ısınıyorsa ya yükü düşür yada trafoyu 200 va.yükseltmelisin

ben bu devreyi daha güzel olarak 2. kez yaptım sorum şu çıkıştaki ground u herhangi bir parçanın altındaki grounddan alabilirmiyim

ground(toprak şase)herhangi parçanın altından alma.aldığın nokta zayıf olabilir.en güzeli köprü diottan alman gerekir.

tesekkür ederim kutsal kardesim cevabın için sagol tamda ben 120 watt aldım taktım devrenin çalışması iyi ancak ısınma sorununu cozemedim tepesinde fanlar donuyor
peki ben bu devrede 2n3055 degilde tıp3055 kullansam bir fark olurmu satıcı adam amperaj degerlerinde değişiklik olabilir dedi ama pdf deki degerler yaklaşık aynı

her ikiside aynı değerlerdir.ikiside 3055 .ısınan transistörmü trafomu.transistör ise soğutucu kulanmalısın.kullandıysan daha büyük soğutucuya ihtiyacın var demek tir

Moderatör tarafında düzenlendi:
çok saolun biraz geç gordum yazını sorunu çözdüm soğutucu plakanın arasına biraz macun sürdüm ve vidasını sıktım olay çözüldü çok güzel soguyor şimdi devre kararlı bi şekilde çalıştı diyottan aldım

Fitrede kullandığınız 4700 MF. kondansatörlerin bir tanesini alıp çıkışa bağlarsanız,çıkıştaki dalgalanmaları önlersiniz.Ses devrelerinde vınıltı duymazsınız.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri