ısı enerjisini elektrik enerjisine çevirmek...

atmaca597

Üye
konu başlığındanda anlaşılacağı gibi güneş pilleri...

Bu teknoloji son yıllarda çok kullanılmaya başlandı özellikle avrupada sokak lambalarına kadar takılıyor ve elektrikden büyük önemde tasarruf ekiliyor. Okulumuzla Almanyaya robotların endüstriyel alanda kullanılılmasıyla ilgili bir gezimiz olmuştu orda gördüğüm bizim buğday arpa ektiğimiz gibi insanlar arazilere güneş pili koymuşlardı. Benim sorum şu şekilde olacak güneşin ısısımı ışığımı elektiriğe çevriliyor enerjiyi elektriğe dönüştüren transistörler hemde çok basit bi şekilde ama nasıl dönüştürüyorlar? Neyi dönüştürüyorlar ? transistörün hangi özelliğinden yararlanılıyor bu konu hakkında merakımı gidermek istiyorum birde sadece transistör yardımıyla mı elde ediliyor yani başka bi yolu yokmu yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

Not: Eğer konuyu yanlış yere açmışsam kusura bakmayın en uygun burayı gördüm...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Konu başlığından anlaşılmıyor çünkü, güneş pilleri ısı enerjisini değil ışık enerjisini elektriğe çevirir.

Genel kapsamda bilgi istersen;
Fotovoltaik Hücre Nedir

Buna benzer onlarca site var bu konu ile ilgili bilgi veren. Birazcık araştırmayla eminim istediğin kadar bilgiye ulaşabilirsin...

konu başlığındanda anlaşılacağı gibi güneş pilleri...

Bu teknoloji son yıllarda çok kullanılmaya başlandı özellikle avrupada sokak lambalarına kadar takılıyor ve elektrikden büyük önemde tasarruf ekiliyor. Okulumuzla Almanyaya robotların endüstriyel alanda kullanılılmasıyla ilgili bir gezimiz olmuştu orda gördüğüm bizim buğday arpa ektiğimiz gibi insanlar arazilere güneş pili koymuşlardı. Benim sorum şu şekilde olacak güneşin ısısımı ışığımı elektiriğe çevriliyor enerjiyi elektriğe dönüştüren transistörler hemde çok basit bi şekilde ama nasıl dönüştürüyorlar? Neyi dönüştürüyorlar ? transistörün hangi özelliğinden yararlanılıyor bu konu hakkında merakımı gidermek istiyorum birde sadece transistör yardımıyla mı elde ediliyor yani başka bi yolu yokmu yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

Not: Eğer konuyu yanlış yere açmışsam kusura bakmayın en uygun burayı gördüm...

Eğer sana ışık değil de ısı lazımsa bu durumda çukur aynaları kullanabilirsin. Böylece ışığı öncelikle ısıya dönüştürüp bunu da "Stirling Engine" kullanarak mekanik enerjiye dönüştürebilirsin. Bu noktadan sonra selonoid bir alternatörle çok verimli elektrik elde edebilirsin.

Bu yöntem güneş panellerinden daha az yer işgal ettiğinden santrallerin ilk yatırım maliyetini de (arsa vs.) azaltmaktadır.

Stirling motoru en basit haliyle şu şekildedir. Sıcak hava ile çalışmaktadır.

Stirling_Animation.gif

Ev yapımı bir model.

Ayna! bari sen unutma beni. :)

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar