ısı değerlerini pc ye aktarma

xblue

Üye
arkadaşlar forumda aradım ancak ulaşamadım.20 ayrı sensörden gelecek ısı değerlerini pc ye aktarmak istiyorum.
yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

PC'ye aktarmak için kullanmış olduğunuz cihazın RS232 yada rs485 ÇIKIŞI olması gerekiyor...Bunu ısı kontrol cihazı ile yapabilirsiniz...
Örneğin sıcaklık bilgisini bir termokupl'dan aldığınızı düşünelim...Termokupl ısı kontrol cihazına bilgi gönderir...Isı kontrol cihazı ile de RS çıkış üzerinden PC'yi haberleştirirsiniz...

Sayın exotic81,
Isı kontrol cihazında RS485 portu var ise PC de ayrıca bir program - yazılım olması gerekiyormu, gerekiyorsa nasıl bir şeydir? Isı kontrol cihazı ile PC arasında kablolama yapmak herhalde yeterli değildir diye düşünüyorum. Daha açıklayıcı bilgi verirmisiniz? Neleri daha bilmemiz gerekiyor?
Şimdiden teşekkür ederim.

Firmaların kendi yazılımları ile haberleştirebilirsiniz...
Kendinizde program yazabilirsiniz...

Abi kendi yazılımını yapman lazım. Bunun için öndelikle sana RSxxx çıkış veren bir kontrolör lazım. Sonra bundan Pc ye port yaparak yazılım ile ( ki bunu senin yapman şart ) istediğin bilgileri Dijital olarak alacak(Binary) ve yeniden Ascii ile kodlayarak kullanıcıya vereceksin. Temelde olay bu daha fazlasını bende bilmiyorum :D

Kardes Isiticilardan aldigin verileri rs232 portu vasitasiyla pc ye aktarmalisin porttan ne gibi bir bilgi geldigini gormek istersen hyper terminal programi ile seri portu gozlemleyebilirsin... Bunun icin bir kac ayar yapman gerekir.Baud rate vs ayarlari gibi... ayrica egerki bu gelen bilgileri duzenli bir sekilde gormek istersen delphi, visual basic, c# gibi nesne yonelimli programlar ile pc arayuzu olusturmalisin. Bu tur programlarin genelde seri portu okumak ve seri porta yazmak icin komponentleri mevcuttur... Nette seri port ile ilgili arastirma yaparsan epey bisey elde edersin...

bu işlem için öncelikle RS çıkışlı bir sıcaklık transmiter i alman gerekiyor elimko ve özellikle omron firmasının çok güzel cihazları var RS portu ile PC arasında bir dijital dönüştürücü kullanarak verileri PC ye alabilirsin daha sonrası visyual basıc delphi yada daha basiti access kullanarak kendin veri aktarma modüllerini oluşturabilir yada firmaların hazır paket programlarını kullanabilirsin :)

daha once kullandigim bir urunu tavsiye ederim kendi software i var muthis kolay sadece PT100 leri veya termokupl lari baglaman yeterli asagidaki adresten bilgi edinebilirsin

www.psg-online.de

Yeni bitirmiş olduğum bi projede 4 farklı alanın sıcaklığını gün içinde 4 saat aralıklarla PLC nin Hafıza Alanlarına kaydettirdim.Sonra bu alanlara erişmek için visual basic de program yazdım ve her ay sonunda PC yi PLC ye bağlayıp bu yazılımı çalıştırdığımda kayıt edilen tüm sıcaklık değerleri PC de Excel e aktardım.Bu iş için S7-200 ve Termokupl modülünü kullandım.Sende böyle yapabilirsin ama bu işin bi PLC yazılımı birde Visual Basic Yazılımı ve Haberleşme protoklü var.Bunun yanında RS-485 üzerinden haberleşme yeteneği olan sıcaklık kontrol cihazları alabilirsin bunun için yine PC de bu cihazın haberleşme protokolüne uygun program yazman gerekecek..

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri