İki katlı bina

Çok haklısınız ustam teşekkür ederim ilginiz için.
Bakalım bir sorun çıkacakmı.
Lojmana şimdilik taşınamıyorum yaza inşallah.

binaya 300 mA bina girişine kaçak akım ( yangın )
ana siğortalar .olmalı .

hayırlısı ile kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kaçak akımdan önce 3*32 bir tane sigorta bağlayın sigortanın amperi kaçak akımdan küçük olsun bir kısa devrede kaçak akımın kontakları zarar görmeden sigorta atar
Ustalarım bir soru daha soracağım.
Nötr ile topraklama kablosu birbirine değince KAR nin atması mı lazım.
nötr toprak kısa devresinde kaçak akım atar ayrıca her hangi bir cihaza toprak la nötr ü karıştırırsanız o cihaz çalışacağı an yine kaçak akım atar bunlara dikkat edin misal bir prize veya lambaya nötr yerine toprak bağlarsanız atar!Kaçak akımın prensibi fazlardan gelen akım ile nötr veya fazlar arası dönen akımı kontrol eder ve arada 30mA ve ondan büyük değerde akım başka bir yere akarsa toprak gibi yine atar

Kaçak akımdan önce 3*32 bir tane sigorta bağlayın sigortanın amperi kaçak akımdan küçük olsun bir kısa devrede kaçak akımın kontakları zarar görmeden sigorta atar

nötr toprak kısa devresinde kaçak akım atar ayrıca her hangi bir cihaza toprak la nötr ü karıştırırsanız o cihaz çalışacağı an yine kaçak akım atar bunlara dikkat edin misal bir prize veya lambaya nötr yerine toprak bağlarsanız atar!Kaçak akımın prensibi fazlardan gelen akım ile nötr veya fazlar arası dönen akımı kontrol eder ve arada 30mA ve ondan büyük değerde akım başka bir yere akarsa toprak gibi yine atar
Çok teşekkür ederim ustam.
3x32 sigorta koymadım deneme amaçlı nötr Toprak teması yaptım önce atmadı,sonra bir lamba yaktım tekrar denedim atmadı.
KAR ın üzerindeki test butonuna basarak tekrar denedim attı.

kaçak akımın çıkışından mı yaptın .
yoksa prizden
kaçak akım giriş ve çıkışından
ölçü aleti ile
faz faz araları ( 3 faz için ) ölçüm ?
faz nötr arası ölçüm ?
dikkat
nötr , toprak arası ölçüm ? 0 ( sıfır görünürse )
( ölçü aletinde değer küçülterek ? 00.2 gibi ?

1-jpg.48336

topraklama ölçüm için meğer
https://www.elektrikport.com/univer...raklama-olcumu-nasil-yapilir/11413#ad-image-0

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri