Elektrik Tesisatı Hakkında Yardım

Elektrik aboneliği olan üç katlı bir binaya dördüncü bir kat daha yapıldı. Yeni daireye elektrik alabilmek için projenin uygunluğu açıcından standartlar gereği bina girişindeki enerji hattı ile daire sigorta kutusunun arası olması gereken özellikleri nedir.

1- Diğer üç daire monofaze elektrik sayacı var dördüncü daire içinde mi monofaz sayaç mı olması gerek
2- Sayaç öncesinde sonrasında ne tür kaç amper sigorta kullanılmalı kaçak akım vs.
3-kablo renkleri kesiti
4-toprak hattı zorunluluğu var mıdır

Fark edemediğim eksiklikleri de belirtirseniz sevinirim

Uzun zamandır inşaat halindeydi faaliyete girecek kendim yapıcam tesisatı

Ruhsatı varsa projesi de vardır. Ruhsatı yoksa zaten elektrik abonesi olamayacak. Her türlü proje gerekli ve projede ne varsa tesisatta da o olmalı

4. Kat için tapu,yapı ruhsatı, kimlik evrakları ile şantiye abonesi olursunuz iş bittikten sonra iskan alır son durum projesi çizdirip tapu dask kimlik iskan evrakları tamamşar dağıtım şirketi kontrole gelir onayı verirse mesken aboneliği tamamlanır, sorularınıza gelecek olursak
-Bina girişi enerji hattı ile daire sigorta kutusu arası çekilecek hattın gerilim düşümünü ve gücü kaldırması lazım bu zaten projede ne yazarsa odur yoksa onay çıkmaz
1)şu andaki uygulamalar yenı aboneler için talep gücü 5kw ve üstü için trifaze aboneliği zorunlu tutar evınızın gücü 5kw üstünü her halikarde geçer o yüzden trifaze abone yapılır
2)bu da projede ne yazıyorsa o dur farklısı düşünülemez ama tek dairelerde genelde hesaplar hep trifazeler için 4*25 kar ve 3*25 grup sigorta değerleri denk geliyor zaten kesit olarak 4*6 mm2 kullanılır genellikle
3)kablo renk kesiti panolarda r gri s siyah t kahve nötr mavi toprak sarı yeşil
4)toprak hattı zorunluluğu vardır, topraklama direnci ölçümü yapılması ve 2ohm altı çıkması gerekir mühendislerin abonelik için verdiği evraklar içinde bunu gösterirler ama bir kazık çakılıp iş bitiriliyor daha sonra kaçak akım rölesinden nötr toprak kısadevresiyle topraklama testi yapılıyor gönül isterdiki ülkede keşke her ölçüm tam olsa değerlere uysa

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri