İki katlı bina

Mustafa KABADAYI

Profesyonel Üye
Cümleten selamün aleyküm arkadaşlar.
Size bir sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
Köyümüze iki katlı bir bina yaptık.
1.kat yani zemin kat yemekhane olacak,
2.kat imam lojmanı olacak inşallah.
Bu bina için bir adet trifaze aboneliğimiz var.
İki katı ayrı ayrı bu trifaze sayaçtan beslemek istiyorum.
Zemin kat ve 1.kat için ayrı ayrı sigorta kutusu koydum ve iki sigorta kutusundan sayaç panosuna 5x4 kablo götürdüm.
Bağlantılar nasıl olmalıdır.
Sayaç öncesi sigorta kaç amper olacak.
Sigorta kutularındaki kaçak akım röleleri kaç amper olacak.
Sayaç çıkışına sigorta koyup alt kat üst kat dağılımını o sigortadan yapsak olurmu?
Olursa şayet o sigorta kaç amper olacak.
İlgilenen yardımcı olan bütün arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Cümleten selamün aleyküm arkadaşlar.
Size bir sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
Köyümüze iki katlı bir bina yaptık.
1.kat yani zemin kat yemekhane olacak,
2.kat imam lojmanı olacak inşallah.
Bu bina için bir adet trifaze aboneliğimiz var.
İki katı ayrı ayrı bu trifaze sayaçtan beslemek istiyorum.
Zemin kat ve 1.kat için ayrı ayrı sigorta kutusu koydum ve iki sigorta kutusundan sayaç panosuna 5x4 kablo götürdüm.
Bağlantılar nasıl olmalıdır.
Sayaç öncesi sigorta kaç amper olacak.
Sigorta kutularındaki kaçak akım röleleri kaç amper olacak.
Sayaç çıkışına sigorta koyup alt kat üst kat dağılımını o sigortadan yapsak olurmu?
Olursa şayet o sigorta kaç amper olacak.
İlgilenen yardımcı olan bütün arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Mustafa37 Merhaba;
Kardeşim kusura bakma fakat daha önce böyle bir iş yapmadıysanız ,bir bilen ile birlikte yapın tekrar kusura bakmayın yaptığınız iş bir hobi devresi yada bitirme ödevi değil lojman ve yemekhane olduğuna göre camii projesi gibi duruyor yani insanların,çoluk çocuğun çok olduğu yerler böyle yerlerdeki tesisat arızaları çok büyük sıkıntılara can mal kayıplarına neden olur,ucuz olsun hayır hasenat yapalım derken çok daha büyük vebal olur.
Tekrar kusura bakmayın inan edin Merzifon da olsaydınız hiç para almadan gelip beraber yapardım fakat mesafe uzak siz etrafta bu işi bilen biri var ise usta,mühendis görüşün beraber yapın .
Kırdıysam tekrar özür dilerim forumun amacı bilgi paylaşmaktır ama sıfırdan daha önce böyle bir tecrübeniz yoksa tek başınıza bu çapta bir işe kalkışmak sıkıntıya neden olabilir.

Kolay gelsin

Teşekkür ederim uyarınız için.
Öncelikle elektrik konusunda acemi olmadığımı,monofaze olarak bir çok ev yaptığımı belirtmek isterim.
Sadece bu bina da trifaze kullanacağımız için kafama takılan bir kaç şeyi sormak istedim.
Yinede teşekkürler

Teşekkür ederim uyarınız için.
Öncelikle elektrik konusunda acemi olmadığımı,monofaze olarak bir çok ev yaptığımı belirtmek isterim.
Sadece bu bina da trifaze kullanacağımız için kafama takılan bir kaç şeyi sormak istedim.
Yinede teşekkürler
tali sigorta kutularına ana panon
dan 1 faz zemine, 1 faz da üst kata bağlantı al...

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri