İki ayri kaynaktan tek noktaya anahtarli role baglantisi hakkinda

Şimdi ustam resimdeki bağlantıyı yaparsanız hiç bir şekilde ışıkların sönme durumu yok.
Yeni koyacağınız anahtar açık ise yeni hat üzerinden yanar ışıklar.
Anahtar kapalı olursa mevcut dimmerli sistemden yanar.
Tamam iste anahtar aciksa kontagi kapadigim an hatti sigorta kutusundaki acc hattindan alacagim icin guc kesilmez mi?
Yoksa paralel bagladigim icin acc akimi kesilsede aksesuar soketinden akim almaya devam mi edecek?

Tamam iste anahtar aciksa kontagi kapadigim an hatti sigorta kutusundaki acc hattindan alacagim icin guc kesilmez mi?
Yoksa paralel bagladigim icin acc akimi kesilsede aksesuar soketinden akim almaya devam mi edecek?
Acc den alacağınız güç mevcut sistemin çalışmasını etkilemez ustam.
Kontak kapandı diyelim,
Bizim anahtar açık bile olsa ledler söner.
Kapı açıldı vs diger sistem çalışmaya devam eder.

Acc den alacağınız güç mevcut sistemin çalışmasını etkilemez ustam.
Kontak kapandı diyelim,
Bizim anahtar açık bile olsa ledler söner.
Kapı açıldı vs diger sistem çalışmaya devam eder.
Sunu anliyorum hocam, aslinda iki kaynakta bagli ve paralel calisiyor. Fakat diyotlar sayesinde enerjiler birbine karismiyor ve kisa devre yapmiyor. Dogrumu anliyorum?
Ek olarak diyot secimini nasil yapmaliyim?

Sunu anliyorum hocam, aslinda iki kaynakta bagli ve paralel calisiyor. Fakat diyotlar sayesinde enerjiler birbine karismiyor ve kisa devre yapmiyor. Dogrumu anliyorum?
Ek olarak diyot secimini nasil yapmaliyim?
Aynen dediğiniz gibi ustam.
Diyot olarak 6 amper civarı bir diyot uygun olacaktır.
Ben size bir link atayım görsel için.

n11.com'dan 6A10 Doğrultucu 1000V 6A - MIC Diyot seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/6a10-dogrultucu-1000v-6a-mic-diyot-P448414841

Aynen dediğiniz gibi ustam.
Diyot olarak 6 amper civarı bir diyot uygun olacaktır.
Ben size bir link atayım görsel için.

n11.com'dan 6A10 Doğrultucu 1000V 6A - MIC Diyot seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/6a10-dogrultucu-1000v-6a-mic-diyot-P448414841
Bu diyottan arti ve eksi icin birer tane toplamda 2 adet alacagim sanirim.
Ek olarak birde sigorta eklesem araya 5a kafimi? Ve hangi araya eklemek icap eder? Hem dimmer tarafini hemde sigorta kutusu tarafini korumak amaci ile.

Birde bu diyotu iki kablo arasina eklerken makaron ile izole etsem sorun olurmu? İsinma vb gibi..

Son düzenleme:
Bu diyottan arti ve eksi icin birer tane toplamda 2 adet alacagim sanirim.
Ek olarak birde sigorta eklesem araya 5a kafimi? Ve hangi araya eklemek icap eder? Hem dimmer tarafini hemde sigorta kutusu tarafini korumak amaci ile.

Birde bu diyotu iki kablo arasina eklerken makaron ile izole etsem sorun olurmu? İsinma vb gibi..
İki adet diyot lazım evet.
Dimmerli tarafı korumanıza gerek yok zaten o taraf muhakkak orijinalden bir sigortaya bağlıdır.
5 amper 7.5 amper yeterli olur evet.
Diyotları makaronla izole edin üstünede elektrik bantı sarın.
Isınma olmaz merek etmeyin çünkü ayak altı ledleri ve diğer taraf fazla akım çekmez.
Sigorta mantığı ise önce sigorta sonra anahtar.
Sigortaya artı kabloyu girip çıkın sonra sigortadan çıkanı anahtara girip çıkın.

İki adet diyot lazım evet.
Dimmerli tarafı korumanıza gerek yok zaten o taraf muhakkak orijinalden bir sigortaya bağlıdır.
5 amper 7.5 amper yeterli olur evet.
Diyotları makaronla izole edin üstünede elektrik bantı sarın.
Isınma olmaz merek etmeyin çünkü ayak altı ledleri ve diğer taraf fazla akım çekmez.
Sigorta mantığı ise önce sigorta sonra anahtar.
Sigortaya artı kabloyu girip çıkın sonra sigortadan çıkanı anahtara girip çıkın.
Ustadim cok tesekkur ederim zaman ayirip, sabirla cevapladigin icin.
Ben bu mantigin uzerine hem bunj denerim hemde roleli denerim :)
Bildigin otomasyon gibi yapmak istedigim sey sanki.

Ustadim cok tesekkur ederim zaman ayirip, sabirla cevapladigin icin.
Ben bu mantigin uzerine hem bunj denerim hemde roleli denerim :)
Bildigin otomasyon gibi yapmak istedigim sey sanki.
Rica ederim ustam bir yardımım olduysa o bana yeter.
Allah işinizi rast getirsin

Rica ederim ustam bir yardımım olduysa o bana yeter.
Allah işinizi rast getirsin
Allah razi olsun soalasin.
Birsey daha sormak istiyorum, cevabini bilmiyorsan araca gidip multimetrenile olcun yapmam gerekecek cunku :)
Dimmer ile camisan sistemde akim hangi kutupta kisilip kaniyor? Genel bir mantigi varmi?

Yani arti olan 12v mu eksilmeye basliyor yoksa eksi olan gnd kutbundanmi oluyor?

Allah razi olsun soalasin.
Birsey daha sormak istiyorum, cevabini bilmiyorsan araca gidip multimetrenile olcun yapmam gerekecek cunku :)
Dimmer ile camisan sistemde akim hangi kutupta kisilip kaniyor? Genel bir mantigi varmi?

Yani arti olan 12v mu eksilmeye basliyor yoksa eksi olan GND kutbundanmi oluyor?
Araçların tavan lambaları ve benzer dimmerli sistemlerde eksi tetikleme sistemi kullanılıyor.
Sabit artı var sistemde.
Kısılma eksi hat üzerinde olması gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri