İki ayri kaynaktan tek noktaya anahtarli role baglantisi hakkinda

Diyotun yerine direnç olmaz.

Gerekli açıklamalar yapılmış hala zorluyorsunuz?
Ogrenmek icin sormanin faydali olmadigini dusunuyorsaniz cevap yazma zorunlulugunuz yoktu.

Ben sorayim, bilgi vermek isteyen yazar bilgi verir, laf sokmak isteyen yazmazsa daha kibar olur. Sizimi zorluyorum, bilgi dagarcigimi zorluyorum.

Sayın @Oronra sorun çözüme kavuştumu merak ettim.
Kafanıza takılan ne kaldı şuanda.
Ustadim ortada bir sorun yok, yardimlariniz dahilinde bir ac kapa devresini sekillendirmeye gayret ediyorum. Bir yandanda ogrenmeye cabaliyorum, zaten ticari bir kaygim yok hobi amacli bir ugrastan fazlasi degil.
Birkac parca temin ettim fakat hem mesai hemde pandemi sebebiyle bazi eksiklerim var tamamlayamadigim, bu sebeple henuz montaj uygulamasina gecemedim. Yakin zamanda uygulayacagim insallah.

O noktada bir aksilik olursa paylasip bilginize tekrar danisirim. Cok tesekkur ederim.

Sayın @Oronra sorun çözüme kavuştumu merak ettim.
Kafanıza takılan ne kaldı şuanda.
Ustad selamlar,
Soyle bir devre yaptim amator ruhumla, maksat ugras olsun bu eve tikandigimiz gunlerde.
2li klemense ledleri bagliyacagim.
3lu klemensede ortadaki gnd ortak uc, ustteki sigortadan gelen pozitif, alttakide aksesuar soketinden gelen pozitif uc.

Ayrica sigortadan gelen pozitife bir anahtar ekledim. Aksesuardan gelen akim hep acik olan hatta (role araciliginile)
Anahtari acinca sigortadan gelen pozitif hem devreye giriyor hemde roleyi tetikliyor ve role aksesuari kesip sigortadan gelen akima donuyor.

Masa uzerinde test ettim hersey cakisiyor, hem multimetre ile olctum hemde 12v led bagladim. Cok sukur sikir sikir calisiyor.

Tek kaygim var arabaya takinca calismamasi :( Cunku sonradan aklima gekdiki 3lu terminaldeki ortadaki.ortak gnd yi aksesuar soketinden cokladim ama kapilar kapandiginda aksesuar soketinde kesilen sadece pozitif ucmu yoksa gnd de kesiliyormu emin degilim. Birazdan arabaya gecip olcecegim. Umarim gnd de kesilmiyordur, o zaman calisir. Ama gnd de kesiliyorsa baska bir ortak sase baglamam gerekecek.

Simdilik durum bu.

Role spdt 10a 12v
Diyotlar 1N5408 3a

Ekli dosyalar

• IMG_20210116_035240.jpg
    IMG_20210116_035240.jpg
    179.2 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_20210116_040246.jpg
    IMG_20210116_040246.jpg
    199.1 KB · Görüntüleme: 6
Ustam kapılar kapanınca yani örneğin tavan lambası kapanınca gnd yi keser.
3 lü klemensin ortak ucuna başka bir yerden sabit şase vermeniz gerekiyor.

Ustam kapılar kapanınca yani örneğin tavan lambası kapanınca gnd yi keser.
3 lü klemensin ortak ucuna başka bir yerden sabit şase vermeniz gerekiyor.
Az once bunu tecrube etmek icin araca indim multimetreyle, kapilar acik kontrol ettim akaesuar soketinde hem gnd hem pozitif akim var. Sonra kapilari kapadim dogal olarak pozitif akim kesildigi icin saseyi baska bir pozitif uca dokunarak denedim ve 12v dondu. Buda sasenin kesilmesigini gosteriyor sanirim.

4numarada 12v kesiliyor ama 5 numarada gnd var. Zaten sistem ic aydinlatma tepe lambasiyla senkron calisiyor ve kontak da kapali olsa kapilarda kapali olsa tepe lambasi yanabiliyor. Bunun anlaminin sasenin var oldugu ve sadece 12v u kestigi anlamini cikarmistim.

Su durumda devrenin calisacagina dair umidim artti :)

Ekli dosyalar

• images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    43.4 KB · Görüntüleme: 5
Az once bunu tecrube etmek icin araca indim multimetreyle, kapilar acik kontrol ettim akaesuar soketinde hem gnd hem pozitif akim var. Sonra kapilari kapadim dogal olarak pozitif akim kesildigi icin saseyi baska bir pozitif uca dokunarak denedim ve 12v dondu. Buda sasenin kesilmesigini gosteriyor sanirim.

4numarada 12v kesiliyor ama 5 numarada gnd var. Zaten sistem ic aydinlatma tepe lambasiyla senkron calisiyor ve kontak da kapali olsa kapilarda kapali olsa tepe lambasi yanabiliyor. Bunun anlaminin sasenin var oldugu ve sadece 12v u kestigi anlamini cikarmistim.

Su durumda devrenin calisacagina dair umidim artti :)
Her araçta sistem farklı olabiliyor demekki.
Bu şekilde sorunsuz çalışacağı kesin.
Güzel iş çıkardınız elinize sağlık.
Sağlıklı güzel günlerde kullanırsınız inşallah.

Her araçta sistem farklı olabiliyor demekki.
Bu şekilde sorunsuz çalışacağı kesin.
Güzel iş çıkardınız elinize sağlık.
Sağlıklı güzel günlerde kullanırsınız inşallah.
Birazda sansliydim sanirim, ortak gnd hatti kesilseydi ayri bir sase hatti aramak zorunda kalicaktim ama gerekmedi cok sukur.
Cok tesekkur ederim sabirla yaptiginiz geri donusler icin, ayrica yorumlarini esirgemeyen arkadaslarada tesekkur ederim eksik olmayin.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri