İki ayri kaynaktan tek noktaya anahtarli role baglantisi hakkinda

Arkadaslar merhaba,
Bu pandemi doneminde hem kendime ugras olsun diye hemde bir suredir planlamis oldugumdan bir ayak alti led aydinlatmasi yaptim. Simdi bu sisteme bir anahtar eklemek istiyorum ama kafam cok karisti. Yapmak istedigimi adagida ozetlemeye gayret edecegim.

Aracimda bir aksesuar guc soketi mevcut, 12v guc veriyor fakat kapilar acik oldugunda yada kapi kilidi ilk acildiginda. Aksi durumda enerji vermiyor, yada bir sure sonra enerji dim ile kisiliyor ve tamamen kapaniyor. Ozetle ayni tavan lambasi gibi, hatta onunla senkron calisiyor. Ledlerimi bu soket vasitasiyla ilgili yerlere dosedim ve gayat iyi calisiyorlar. Surus sirasinda ledler sonuk ve bunlari yakmak icin aksesuar guc soketinden bagimsiz bir guc hattida normal sigortadan cekip araya bir role ve anahtar ekleyerek ledlere gucun gelecegi kaynagi secme sansim varmi?

Ozetle 12v luk iki ayri kaynaktan ledlere baglanti yapip anahtar ve role yardimi ile gucun nerden geldigini secebilirsem ledleri istedigimde surekli yanar hale getirebilirim diye sanirim diye dusundum.
Ama bana bir role ve anahtar iceren sema lazim, beceripte cizemedim :(

Yardimci olabilecek arkadaslara tesekkur ederim
Hocam diğer cevapları okumadım ama aklıma gelen çözümün şemasını çizmeye çalıştım.
Araba elektriğinden çok anlamam ama +12v ve şase olduğuna eminim .Bu şemayla sokette elektrik varken ordan yoksa çakmaktan alacaktır ledler elektriği.

Ekli dosyalar

• sema.png
    sema.png
    16.5 KB · Görüntüleme: 13
Hocam diğer cevapları okumadım ama aklıma gelen çözümün şemasını çizmeye çalıştım.
Araba elektriğinden çok anlamam ama +12v ve şase olduğuna eminim .Bu şemayla sokette elektrik varken ordan yoksa çakmaktan alacaktır ledler elektriği.
Tesekkurler ugrasip cizmissin.
Burdaki role 4 bacaklimi? Ledleri bagladigin bacak neresi? Aksesuar soketinin eksisi neresi.
Benim cahilligimden belliki ama semayi tam anlayamadim.

Tesekkurler ugrasip cizmissin.
Burdaki role 4 bacaklimi? Ledleri bagladigin bacak neresi? Aksesuar soketinin eksisi neresi.
Benim cahilligimden belliki ama semayi tam anlayamadim.
Estağfurullah hocam bizde alim değiliz ama iç aydınlatmanın nasıl çalıştığını bilmiyorum o yüzden tam cevabın olamayabilir. 12volt standart rölede 5 bacak bulunur. bir sırada 3 bir sırada 2 pin olur. 3 pinli olan sıranın ortadaki ortak uçtur oraya ledleri bağlaman gerekir. 3 pinli sıranın diğer ikisi bobin uçlarıdır onlardan birisine aydınlatmadan gelen +12v diğerine şaseyi bağlarsın. Diğer taraftaki 2 pin den birisi normal açık diğeri normal kapalıdır. rölenin üzerinde no ve nc olarak yazar.nc kapalı olandır. kapalı olana aracın çakmağından gelen +12 voltu, açık olana da aydınlatmadan gelen +12v bağlanır. ledin - ucuna da şase yi bağlarsın. Araçlarda tüm eksi uçlar şaseye bağlıdır diye biliyorum o yüzden sadece +12voltlarla ilgilenmen gerekir. Aydınlatma devresi dimmer olarak çalışıyor ve +12voltu kademeli olarak düşürüyor diye düşünerek bunları yazdım. Bilen birisi varsa düzeltsin beni.

Estağfurullah hocam bizde alim değiliz ama iç aydınlatmanın nasıl çalıştığını bilmiyorum o yüzden tam cevabın olamayabilir. 12volt standart rölede 5 bacak bulunur. bir sırada 3 bir sırada 2 pin olur. 3 pinli olan sıranın ortadaki ortak uçtur oraya ledleri bağlaman gerekir. 3 pinli sıranın diğer ikisi bobin uçlarıdır onlardan birisine aydınlatmadan gelen +12v diğerine şaseyi bağlarsın. Diğer taraftaki 2 pin den birisi normal açık diğeri normal kapalıdır. rölenin üzerinde no ve nc olarak yazar.nc kapalı olandır. kapalı olana aracın çakmağından gelen +12 voltu, açık olana da aydınlatmadan gelen +12v bağlanır. ledin - ucuna da şase yi bağlarsın. Araçlarda tüm eksi uçlar şaseye bağlıdır diye biliyorum o yüzden sadece +12voltlarla ilgilenmen gerekir. Aydınlatma devresi dimmer olarak çalışıyor ve +12voltu kademeli olarak düşürüyor diye düşünerek bunları yazdım. Bilen birisi varsa düzeltsin beni.
Daha derli toplu olmasi icin roleyi bu sekilde kart uzerine mantajlanmis kullansam sorun olmaz degilmi?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210112_200011.jpg
    Screenshot_20210112_200011.jpg
    96.2 KB · Görüntüleme: 2
Olur tabi hocam neden olmasın ama Arduino için yapılan kartlar genelde 5v tasarlanıyor. Üzerindeki röle ve girişindeki optik yalıtıcı entegre 12 volta dayanır mı bilmiyorum.

Hocam bende bunun 4 lüsü var ve üzerinde şu optik yalıtıcı var

https://www.everlight.com/file/ProductFile/EL817.pdf

Girişinde 1k direnç var ve 12 volt içinde yeterli entgrede sorun çıkmaz ama 5volt röleyi 12voltla sürmedim hiç. Diyelimki bobin direnci 100 ohm eğer 5 volt verirseniz 250mW enerji harcar ama 12v verirseniz 1.44W olur yani hemen hemen 6 katı olur ve bu enerjinin çoğu ısıya dönüşür. Anlık olarak çalışmasında sorun olmaz ama uzun süre çalışırsa yanacaktır.

Onun yerine bundan bulmaya çalışın:

https://www.robotistan.com/1-way-12v-relay-module-tekli-12v-role-karti

Bahsedilen röle görseli DC5V diye yazılmış. Satıcıdan teyit etmek gerekir. Açıklamasında 12V 1A yazmış. Herhangi bir DC12V röle işinizi görecektir.
Ben olsam (benim Yeti'de ayak altı aydınlatma desteği modülde mevcut, sadece tesisat yok) sigorta kutusundan iç ışıkların kablosunu bulup oradan bir hat çekerdim ve böylece iç ışıklarla birlikte ayak altı LEDleri de yanar. Siz ayrıca bir düğmeye bastığınızda yanmasını istiyorsanız o zaman aynı sigorta kutusundan sürekli ya da kontak durumunda (hangisini isterseniz) canlı olan bir uçtan bir düğmeye girip çıkışı paralel olarak LEDlere bağlayabilirsiniz. Burada dikat edilmesi gereken, tarif ettiğim gibi yaparsanız düğmeye basınca LEDler iç ışıklarla birlikte yanacaktır. O yüzden iki adet 1N4001 diyotu hem iç ışıklardan gelen artı uç ile led arasına, hem de düğmeye bağlayacağınız uç ile düğme arasına bağlamalısınız. Böylece kapılar açıldığında iç ışıklarla birlikte yanan ayak altı LEDler, ayrıca istendiğinde bir düğme ile de açılabilecek.

Bahsedilen röle görseli DC5V diye yazılmış. Satıcıdan teyit etmek gerekir. Açıklamasında 12V 1A yazmış. Herhangi bir DC12V röle işinizi görecektir.
Ben olsam (benim Yeti'de ayak altı aydınlatma desteği modülde mevcut, sadece tesisat yok) sigorta kutusundan iç ışıkların kablosunu bulup oradan bir hat çekerdim ve böylece iç ışıklarla birlikte ayak altı LEDleri de yanar. Siz ayrıca bir düğmeye bastığınızda yanmasını istiyorsanız o zaman aynı sigorta kutusundan sürekli ya da kontak durumunda (hangisini isterseniz) canlı olan bir uçtan bir düğmeye girip çıkışı paralel olarak LEDlere bağlayabilirsiniz. Burada dikat edilmesi gereken, tarif ettiğim gibi yaparsanız düğmeye basınca LEDler iç ışıklarla birlikte yanacaktır. O yüzden iki adet 1N4001 diyotu hem iç ışıklardan gelen artı uç ile led arasına, hem de düğmeye bağlayacağınız uç ile düğme arasına bağlamalısınız. Böylece kapılar açıldığında iç ışıklarla birlikte yanan ayak altı LEDler, ayrıca istendiğinde bir düğme ile de açılabilecek.
Satici ile gorustum fotografin temsili oldugunu ve 12v luk role gonderilecegini iletti siparis verilince.

Diger konuya gelirsek ise gecmis mesajlari okumadiginizi dusnerek tekrar etmis olayim. Aracimda led hatti zaten dosenmis durumda, ayrica sigorta kutusundan bagimsiz, 6 pinli birde aksesuar soketi var, ic aydinlatmalarla senkron calisiyor zaten. Suan calisir bir sistem uzerine ben bir buton ekleyerek istedigim zamanda aydinlatmalarin yanmasini istiyorum sadece. Onceki yazismalarda paralel baglanti yapip diot ile geri akimi kesebilecegim konusulmustu. Bende bu konuda dereddutlu oldugum icin role li bir model de yapabilirmiyim acaba diye zorluyorum.

Diotlu model dediginiz gibi ilk akla gelen ve pratik olan. Bende paralel akimdan biraz cekiniyorum, diota birsey olsa tum elektrik hat yanar veya sigrtalari attirir korkum var acikcasi.
Hocam bende bunun 4 lüsü var ve üzerinde şu optik yalıtıcı var

https://www.everlight.com/file/ProductFile/EL817.pdf

Girişinde 1k direnç var ve 12 volt içinde yeterli entgrede sorun çıkmaz ama 5volt röleyi 12voltla sürmedim hiç. Diyelimki bobin direnci 100 ohm eğer 5 volt verirseniz 250mW enerji harcar ama 12v verirseniz 1.44W olur yani hemen hemen 6 katı olur ve bu enerjinin çoğu ısıya dönüşür. Anlık olarak çalışmasında sorun olmaz ama uzun süre çalışırsa yanacaktır.

Onun yerine bundan bulmaya çalışın:

https://www.robotistan.com/1-way-12v-relay-module-tekli-12v-role-karti
Bundan bulabilirim elbette ama bir tarafi vidali diger tarafi pinli bunlarin. Mevcut sisteme araya sokerken montaji zor olur diye dusundum. O sebeple 2 tarafida vidali konnektor olan bir modelin daha kolay ve pratik olabilecegini dusunuyorum, tabi oyle bir model varsa.

Ekli dosyalar

• IMG_20210104_183133.jpg
    IMG_20210104_183133.jpg
    78.9 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20210104_183143.jpg
    IMG_20210104_183143.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Bir diyotla iki elektrik hattını izole edebilirsiniz tabi paralel bağlı kaynaklarda voltaj hangisinde yüksekse ondan alır bu basit bir çözüm ama ben kaynakları birbirinden mekanik olarak ayırma taraftarıyım sonuçta iç aydınlatmanın devresini bilmiyoruz. Pin olayına gelirsek pin arası 2.54mm dir aynı ölçüde vidalı terminal satılır çok ucuza eğer lehim yapma şansınız varsa değiştirebilirsiniz. Yakınlarda telefoncu varsa sanırım para almadan yaparlar bu işi.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri