İhlas Elektrikli Şöminenin Fişi Eritmesi ve Termostat Problemi

Arkadaşlar herkese selam, hemen konuya gireyim;;
Şöminenin 4 adet quartz çubuğu var ve anahtarı ise 3 düğmeli
20210119_131409.jpg

1. Düğme fan
2. Düğme 2 adet ısıtıcı çubuğu açıyor
3. Düğme diğer 2 adet ısıtıcı çubuğu açıyor

Örneğin ben sadece 3. düğmenin kontrol ettiği çubukları açmak istiyorum fakat sorun şu ki sadece 3. dügmeye bastığımda diğer 1. ve 2. düğmede aynı anda hareket ediyor ve tüm çubuklar ve fan açılıyor.
Yani düğmeler birbirinden bağımsız değil.
3. düğmeye bastığımda tüm düğmeler aynı anda hareket edip açılırken ardından 1. Düğmeye bastığımda tüm düğmeler aynı şekilde kapanıyor.

3. düğmeye bastığımda 2. düğmeninde aynı anda hareket etmesine neden olan tırnağı kessem sizce sadece 3. düğmenin kumanda ettiği 2 adet ısıtıcı çubuk sorunsuz açılırmı?
2021-01-19 13.38.34.jpg

Bir diğer problem ise 4 cubuğun hepsini aynı anda çalıştırdığımda kablosu fazla ısınıp fişi eritiyor.Bunun bir püf noktası,pratik bir çözümü var mıdır?

Nasıl bir kafaya sahiplerse üretici ürüne maalesef termostat koymamış.
20210119_131510.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Fan calismaz ise icerde bulunan rezistans 3 nolu anahtar açıkladığında devreye giriyor ise buyuk sikinti. Rezistans asiri isinip yanacaktir.

Zaten bu sekilde once fqn ve sonra isiticilarin devreye girmesi yada 1 nolu dugmeyi kapattiginizda komple durmasinin nedeni emniyettir.

en kolayı 2 anahtar daha ekleyip bagımsız olarak 4 rezistansa kumanda etmek.

ama ben şöyle yapardım -

ilk olarak seri baglantı ile 0-90 derece lik gazlı termostatı
montajını yapar ardından bta41 çıkışa haiz bir dimmer yapıp anahtarları devre dışı bırakarak ac voltaj ayarlaması ile rezistansların sıcaklıklarını istedigim dereceye çıkartır o şekilde kullanırdım .

bütün çubukları yakmamaya özen göster. fiş pirize sıkı sıkaya oturuyormu ona dikkat et elektrik gevşekliği sevmez
kusura bakmayın .huyum kurusun hiç boşu boşuna yorum yapmam.başkasının işini kolaylaştıramayacaksam o konu hakkında kalem oynatmam. dimmer in ne işe yaradıgını zannederim anlamamışsın. ha 1 çubuk ha 4 fark etmez yeterki dimmer güçlü olsun.
fişin priz yuvasına sıkı oturması önemlidir. temas arasındaki en küçük boşlukta oluşan amper dolayısı ile çogu evlerde yangına sebebiyet vermektedir. kayıtlarada elektrik kontagından oluşan yangın diye geçer.

Fan calismaz ise icerde bulunan rezistans 3 nolu anahtar açıkladığında devreye giriyor ise buyuk sikinti. Rezistans asiri isinip yanacaktir.

Zaten bu sekilde once fqn ve sonra isiticilarin devreye girmesi yada 1 nolu dugmeyi kapattiginizda komple durmasinin nedeni emniyettir.
Sn. Arkadaşlar @Gürkanizmir @hserdar @oonurr öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, sağolun.Forumu kullanmayı yeni ögreniyorum.Sürçü lisan edersem affola.
Amacım 4 rezistansı aynı anda çalıştırmak değil zaten öyle yapınca kablo çok ısınıyor ve fişi eritiyor.
Şimdilik sadece 2 rezistansı çalıştırıyorum.Böylece şimdilik sorun olmuyor.
Ancak Dimmer veya termostat eklersem 4 rezistansıda aynı anda çalıştırmayı planlıyorum.Tabi ki kısık ayarda olmak koşuluyla.Aksi halde yine fiş erimesiyle karşı karşıya kalabilirim.
Bir tane 16 Amper değerinde dimmer buldum, linkini ekliyorum:
https://www.setel.com.tr/details/7/81/dimmerli-fis
Şimdi kafama takılan şu;
Şömine ısıtıcı 2000 Watt çekiyor.Bu dimmer fiş şeklinde olduğu için yüksek sıcaklıkta (şöminenin fişinin eridiği gibi) erirmi ve uzun ömürlü olurmu?

Son düzenleme:
Soyle soyleyeyim. Sominenin 2000 watt oldugunu belirtmissiniz. 2000 watt yaklasik 10 amper ceker.

Dimmerin ozelliklerinde 16 amper oldugu yaziyor. Kurtarır gibi.

Birde soyle bir bilgi ekleyeyim. Kuvars kristalli bu isiticilarda amac rezistansin ve kristalin ısınarak kızarmalıdır. Bu durum ışıma ile karsiya isiyi iletmesini saglar.

Siz dimmer baglarsaniz soba yine isinacak ama sadece kisa mesafede faydali olacaktir.

Sadece bilgilendireyim istedim.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için sağolun.
Amacım 4 rezistansı aynı anda çalıştırmak değil zaten öyle yapınca kablo çok ısınıyor ve fişi eritiyor.
Şimdilik sadece 2 rezistansı çalıştırıyorum.Böylece şimdilik sorun olmuyor.
Ancak Dimmer veya termostat eklersem 4 rezistansıda aynı anda çalıştırmayı planlıyorum.Tabi ki kısık ayarda olmak koşuluyla.Aksi halde yine fiş erimesiyle karşı karşıya kalabilirim.
Bir tane 16 Amper değerinde dimmer buldum, linkini ekliyorum:
https://www.setel.com.tr/details/7/81/dimmerli-fis
Şimdi kafama takılan şu;
Şömine ısıtıcı 2000 Watt çekiyor.Bu dimmer fiş şeklinde olduğu için yüksek sıcaklıkta (şöminenin fişinin eridiği gibi) erirmi ve uzun ömürlü olurmu?
Bence soğutma sorunu söz konusu olacaktır .benim tercihim büyük soğutucuya sahip bir dimmer olur . triyakın kalbi sogutulmaktır .yada metal kasalı dimmerlerden kullanman gerekecektir
Termostat güvenlik için elzemdir. 10. Mm lik matkap ile montajı yapılabilir güzel de olur. Dimmer kullanıldığı zaman 1 çubuk yerine 4 çubuk kullanılır aynı sıcaklığı ayarlanır.gorsel güzellik yaşatır.

Son düzenleme:
Soyle soyleyeyim. Sominenin 2000 watt oldugunu belirtmissiniz. 2000 watt yaklasik 10 amper ceker.

Dimmerin ozelliklerinde 16 amper oldugu yaziyor. Kurtarır gibi.

Birde soyle bir bilgi ekleyeyim. Kuvars kristalli bu isiticilarda amac rezistansin ve kristalin ısınarak kızarmalıdır. Bu durum ışıma ile karsiya isiyi iletmesini saglar.

Siz dimmer baglarsaniz soba yine isinacak ama sadece kisa mesafede faydali olacaktir.

Sadece bilgilendireyim istedim.
Anlatmak istediğinizi çok iyi anladım.
Dimmer ile termostat arasında çok kararsız kaldım.
Evde boşta termostat var.
Dimmer 55-60 tl ye malolacak ama ilerde başka projelerdede lazım olabilir.
Termostat montajı için gövdeye delikler delmem ve kablo çekmem gerekecek.Bu ısıtıcının gövdesi kalın sac olduğu için delmekte zor.🥵

Bence soğutma sorunu söz konusu olacaktır .benim tercihim büyük soğutucuya sahip bir dimmer olur . triyakın kalbi sogutulmaktır .yada metal kasalı dimmerlerden kullanman gerekecektir
Aynen doğru söylediniz.
Benimde çekincem şu ki, şimdi gider linkini verdiğim fişli dimmeri alıp takarım sonra ısıdan dolayı cavlağı çeker.Boşuna masraf yapmış olurum.
Bahsettiğiniz büyük soğutucuya sahip metal kasalı dimmerlerde pahalıdır
Bu şömine için yüksek masrafa girmek pek mantıklı gelmiyor.
O sebeple zahmetli olsada sanırım termostat takacağım.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri