İşletme Elektrik Bakımcısı Mesleki Yeterlilik Belgesi

ogzcndyr

Üye
Merhabalar, yeni bir işe başlayacağım ve çalışacağım yerde zayıf akım sistemlerinin devreye alınması/bakımlarını yapacağım. Düz lise çıkışlıyım ve elektrik-elektronikle ilgili bir belgem yok. Şirket bana mesleki yeterlilik belgesi alabileceğimi söyledi, bende İşletme Elektrik Bakımcısı Mesleki Yeterlilik Belgesine başvurdum. Teorik ve uygulamalı sınav olacakmış. Uygulama olarak ne sorarlar, daha önce bu belgeyi alan birileri var mı? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

İşletme elektrik bakımcısı myk5 belgesi için çıkan sorular hakkımda bilgisi olan var mı?

Evet girdim.

5 pano var.
Konveyör panosu konpanzasyon panosu vb. Zaten ne yapacağınız belli.
Yıldız üçgen motor bağlantısı yaptırıyorlar.
2 motor var Yıldız üçgen mi bağlanır diye soruluyor etiketten bakıyorsunuz.
Motorun mekanik sağlamlık kontrolü ölçümü ohm na bakıyorsunuz.
Konpanzasyon panosunda kondansatörlerin ölçümünü yaparak arızalı olanı bulup değiştiriyorsunuz.
Kompresörün kontrollerini yapıyorsunuz topraklamasın sökülmüş oluyor topraklama kablosunu elektrik kutusunda bağlıyorsunuz.
Konveyörün panosunun içinde parafudur bağlantısı yapılıyor. Konveyör panosunda arıza soruyorlar oranında topraklama kablosunu bağlantısı sökülü bağlıyorsunuz vb gibi şeyler ve iş güvenliğine çok dikkat ediliyor. Bir hata yaparsanız hoca dışarı çıkarıyor sınavdan kalıyorsunuz.
Örneğin panoda çalışacağın zaman yetkili kişilere bilgi verip enerjiyi kesiyorum diyorsunuz kameraya karşı. Her elektriği kesip açtığınızda bilgi vermeniz gerekiyor zaten biliyorsunuz. Panoda çalışırken önlemleri alıyorsunuz paspas etrafı çeviriyorsunuz çevre önlemi vb
Teori Sınavdada bir işletme elektrikçisinin bilmesi gereken sorular.iş güvenliğiyle alakalı sorular.

Son düzenleme:
Bilgisi olmayan kendine güvenmeyen girmesin parası boşa gider beyler. Önden bilgilendirme yapıyorlar sınavla ilgili zaten. Sınav günü yapılıyor bilgilendirme.

A1 a2 a3 b1 b3 ten sınava gireceğim og b2 ondan olmayacağım secmelide teorik sınavda kac soru oluyor bi de elektriksel olarak ne sorular sormuşlar 4100 tl şuan sinav 5 senelik bilgim var motorlar konaklar termik buton parafudur kompanzasyon panoları vs

Tamam bilgin varsa sıkıntı yok gittiğinde yaparsın. Teori 50 soru gireceğin seviyenin kaçtane bölümü varsa her bölüm 10 soru. Ben seviye 5 e girdim.sorulara gelirsek basit örneğin bir oparetör makinayı ellediğinde çarpılıyor ne yapılması gerekir. Cevapların içinde yazıyor topraklamasanıza kontrol edilip yoksa topraklama bağlanır gibi sorular.
Elektrik şefinin görevleri vb sorular.
Bende böyle şeyler vardı.
Şimdiye kadar benim kadar bilgi paylaşan olmamış. Dediğim gibi gittiğinde sınavdan önce bilgi verecekler. 😉

Tamam bilgin varsa sıkıntı yok gittiğinde yaparsın. Teori 50 soru gireceğin seviyenin kaçtane bölümü varsa her bölüm 10 soru. Ben seviye 5 e girdim.sorulara gelirsek basit örneğin bir oparetör makinayı ellediğinde çarpılıyor ne yapılması gerekir. Cevapların içinde yazıyor topraklamasanıza kontrol edilip yoksa topraklama bağlanır gibi sorular.
Elektrik şefinin görevleri vb sorular.
Bende böyle şeyler vardı.
Şimdiye kadar benim kadar bilgi paylaşan olmamış. Dediğim gibi gittiğinde sınavdan önce bilgi verecekler. 😉
Aynen sizin gibi bilgi veren yok çoğu kişi bu sınava giriyor ama bilgi paylaşımı yok denecek kadar az verdiğiniz cevaplar için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri