Mesleki yeterlilik belgesi nerden nasıl alınr ?

GND-

Üye
ben meslek lisesi elektrik-elektronik böl. mezunuyum ustalık belgem + usta öğretici belgem var böyle ehliyet kimlik kartı şeklinde mesleki yeterlilik belgesi nerden nasıl alırım acaba ? inşaat ta çalışan amcamın oğluna çalıştığı firma vasıtası ile vermişler ben nasıl alabilirm ??

ben meslek lisesi elektrik-elektronik böl. mezunuyum ustalık belgem + usta öğretici belgem var böyle ehliyet kimlik kartı şeklinde mesleki yeterlilik belgesi nerden nasıl alırım acaba ? inşaat ta çalışan amcamın oğluna çalıştığı firma vasıtası ile vermişler ben nasıl alabilirm ??

Gerekli Bilgiler aşağıdaki linkte
https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi

Nerelerden belge alınabilir;
https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_belgeVerenKuruluslar

Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) Nasıl Alınır?

Bireyler mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için öncelikle belge almak istediği mesleğe ait ulusal yeterliliğin bulunması gereklidir. MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere belgelendirme kuruluşuna başvurmalısınız. MYK’nın resmi internet sitesinden yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarını görebilirsiniz. Sınav ve belgelendirme süreci tamamen bu kuruluşlara aittir. Başvurunuzu istediğiniz bir belgelendirme kuruluşunda yapabilirsiniz. Daha sonra teorik ve performansa dayalı olan sınavlarda başarılı olmanız gerekmektedir. Sınavlarda başarılı olursanız size MYK Mesleki Yeterlilik belgesi ve Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının açıklamasına göre belge zorunluluğu olan meslekler belgesiz çalışamayacak.
Mesleki Yeterlilik Belgesinin Zorunlu Olduğu Meslekler

Ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, asansör Bakım ve onarımcısı, asansör montajcısı, baca kontrol personeli, betonarme demircisi, betoncu, bitim işlemleri operatörü, boyama operatörü, CNC programcısı, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, doğalgaz alt yapı yapım kontrol personeli, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, hidrolik – pnömatikçi, ısı yalıtımcısı, Isıtma Ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli, İnşaat Boyacısı, İplik Bitim İşleri Operatörü, İplik Eğirme Operatörü, İskele Kurulum Elemanı, Kaynak Operatörü, Makine Bakımcı, Makine Montajcısı, Metal Kesim Operatörü, Metal Kesimci, Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi, Metal Levha İşleme Tezgâh Operatörü, Metal Sac İşlemeci, Motor Testçisi, Motosiklet Bakım Onarımcısı, Nc/Cnc Takım Tezgahları Elektrik/Elektronik Servis Görevlisi, Nc/Cnc Takım Tezgahları Mekanik Servis Görevlisi, Nc/Cnc Takım Tezgahları Uygulama Ve Servis Görevlisi, Otomotiv Boya Onarımcısı, Otomotiv Boyacısı, Otomotiv Elektromekanikçisi, Otomotiv Kaportacısı, Otomotiv Mekanikçisi, Otomotiv Montajcısı, Otomotiv Prototipçisi, Otomotiv Sac Şekillendirmecisi, Otomotiv Sac Ve Gövde Kaynakçısı, Ön İplik Operatörü, Ön Terbiye Operatörü, Panel Kalıpçı, Plastik Kaynakçısı, PVC Doğrama Montajcısı, Refrakterci, Seramik Karo Kaplamacısı, Ses Yalıtımcısı, Sıvacı, Su Yalıtımcısı, Tren Makinisti, Tünel Kalıpçı, Yangın Yalıtımcısı.

Son düzenleme:

Hocam meslek lisesi elektrik mezunlarına mesleki yeterlilik belgesi gereklimidir? diploma var o ne işe yarıyor ozaman.

Hocam meslek lisesi elektrik mezunlarına mesleki yeterlilik belgesi gereklimidir? diploma var o ne işe yarıyor ozaman.
Gerek yok, diplomaniz ayni zamanda ustalık belgesiyle denk hale getirildi.Sayın kral kobra 'nin verdiği bilgileri incelerseniz bahsedilen meslek dallarının meslek lisesi alanlarında direk karşılıklarının olmadıklarını görürsünüz.

Gerek yok, diplomaniz ayni zamanda ustalık belgesiyle denk hale getirildi.Sayın kral kobra 'nin verdiği bilgileri incelerseniz bahsedilen meslek dallarının meslek lisesi alanlarında direk karşılıklarının olmadıklarını görürsünüz.
tşk fabrikalara teknik destek veriyorum bazıları soruyor. mesleki yeterlilik belgesi istendiğinde diplomamı göstersem yeterli olur ozaman.
hocam aynı zamanda sağlık raporu isteniyor fabrikalarda iş yapabilmem için bunu özel hastaneden temin etsem olurmu?

tşk fabrikalara teknik destek veriyorum bazıları soruyor. mesleki yeterlilik belgesi istendiğinde diplomamı göstersem yeterli olur ozaman.
hocam aynı zamanda sağlık raporu isteniyor fabrikalarda iş yapabilmem için bunu özel hastaneden temin etsem olurmu?
Elbette olur.Sağlık raporunun özel yada kamu hastanesi farkı yoktur.

Gerekli Bilgiler aşağıdaki linkte
https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi

Nerelerden belge alınabilir;
https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_belgeVerenKuruluslar

Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) Nasıl Alınır?

Bireyler mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için öncelikle belge almak istediği mesleğe ait ulusal yeterliliğin bulunması gereklidir. MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere belgelendirme kuruluşuna başvurmalısınız. MYK’nın resmi internet sitesinden yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarını görebilirsiniz. Sınav ve belgelendirme süreci tamamen bu kuruluşlara aittir. Başvurunuzu istediğiniz bir belgelendirme kuruluşunda yapabilirsiniz. Daha sonra teorik ve performansa dayalı olan sınavlarda başarılı olmanız gerekmektedir. Sınavlarda başarılı olursanız size MYK Mesleki Yeterlilik belgesi ve Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının açıklamasına göre belge zorunluluğu olan meslekler belgesiz çalışamayacak.
Mesleki Yeterlilik Belgesinin Zorunlu Olduğu Meslekler

Ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, asansör bakım ve onarımcısı, asansör montajcısı, baca kontrol personeli, betonarme demircisi, betoncu, bitim işlemleri operatörü, boyama operatörü, CNC programcısı, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, doğalgaz alt yapı yapım kontrol personeli, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, hidrolik – pnömatikçi, ısı yalıtımcısı, Isıtma Ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli, İnşaat Boyacısı, İplik Bitim İşleri Operatörü, İplik Eğirme Operatörü, İskele Kurulum Elemanı, Kaynak Operatörü, Makine Bakımcı, Makine Montajcısı, Metal Kesim Operatörü, Metal Kesimci, Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi, Metal Levha İşleme Tezgâh Operatörü, Metal Sac İşlemeci, Motor Testçisi, Motosiklet Bakım Onarımcısı, Nc/Cnc Takım Tezgahları Elektrik/Elektronik Servis Görevlisi, Nc/Cnc Takım Tezgahları Mekanik Servis Görevlisi, Nc/Cnc Takım Tezgahları Uygulama Ve Servis Görevlisi, Otomotiv Boya Onarımcısı, Otomotiv Boyacısı, Otomotiv Elektromekanikçisi, Otomotiv Kaportacısı, Otomotiv Mekanikçisi, Otomotiv Montajcısı, Otomotiv Prototipçisi, Otomotiv Sac Şekillendirmecisi, Otomotiv Sac Ve Gövde Kaynakçısı, Ön İplik Operatörü, Ön Terbiye Operatörü, Panel Kalıpçı, Plastik Kaynakçısı, PVC Doğrama Montajcısı, Refrakterci, Seramik Karo Kaplamacısı, Ses Yalıtımcısı, Sıvacı, Su Yalıtımcısı, Tren Makinisti, Tünel Kalıpçı, Yangın Yalıtımcısı.
Merhaba,
-Bu konuyla ilgili yardıma ihtiyacım var. Bir kaç müşterimizden elektrik bakım personellerinin meslek lisesi elektronik bölümü mezunu olduğu ve bunun sorun olup olmayacağı yönünde sorular geldi. Bununla ilgili bilgi bulamıyorum. Sizce bu sorun mudur? Elektronik mezunu elektrikçilik yapabilir mi? Mevzuat nedir?
- MYK eğitimlerini aldırmalı mıyız? aldırmalıysak hangisini aldırmalıyız? Pano montajcısı mı ? Elektrik tesisatçılığımı? İşletme elektrik bakımcılığı mı? (Soran kişiler fabrika elektrik bakım personeli için soruyor.)
Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri