ustalık belgesi ve usta öğretici belgesi

azat_

Üye
s.a ustalar ben meslek lisesi elektrik-elektronik bölümü mezunuyum iş arıyorum ustalık belgesi veya usta öğretici belgesi nasıl alınır acaba ? bunları alsam iş anlamında bana ne gibi bir faydası olur tecrübeli arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim ..

sayın azat

size yakın meslek eğitimi merkezine başvurunuz muhtemelen lise diploması olduğundan ya direk verecekler yada 15 gün kısa bir sözlü eğitime tabi tutulup formaliteler tamamlandıktan sonra basit bir sınava girip ustalık belgesini alacaksınız

gençliğe tavsiyelerim

1-önlisans elektrik elektronik mezunu dahi olsanız basit kısa eğitime giderek hemen usta ve eğitici belgenizi alınız
2-b ve a2 ehliyetinizi alınız
3-imkanınız varsa makine mühendisler odasına gidip buhar kazan operatör belgenizi alınız bu size hem makine otomasyonunda tecrübe hemde farlı bir iş dalı açar
4-6 aylık bir kurs ile ingilizce ve bilgisayar sertifikalarınızı alınız
5-auto cad kursuna gidip belge alınız
6-hatırlamadığım ne kadar belge varsa lütfen alınız

neden ?

bazı kurumlar diplomanız olsa bile ustalık belgesini şart koşuyor velevki şart koşmasa bile size ne kaybettirir

yukarıda sıraladığım 5 belge mühendis olamamış gariban işci sınıfının ezici patron karşısında size ayrıcalık tanıyacağınıza inanın artık elektrik cilik sadece lamba ve priz tesisatı yapıp topraklama çubuğu çakmakla kalmamalı elinizde anlayarak bilerek olan her belge sizi mühendislik diplomasına 1 adım daha yaklaştıracaktır ben ilk okul meznuyum yukarıda saydığım tüm belgeler vardır birçok elektrik mesleği yapan arkadaşım inşaatta beton tuğla harç ile tesisat yapıp çile çekerken ben 5 makine mühendisi olan b
ir firmada klimalı bilgisayrlı sekreterli bir odada mühendis gibi itibar görüp rahat ettirilip HES panosu ve diğer otomasyon panoları hazırlamaktayım yeni mezun elektrik ve makine mühendisine yakın maaş almakta ve sorumluluğum daha az ancak bu demek değildirki ben mühendisim benim amacım eğer okuyamıyorsak az ezilmek yıpranmak adına bu belgeler ve daha fazlasını almak bize hayat katacaktır eğer belgelerim ve tecrübelerim olmasaydı inşaatta sürünmem gerekirdi gençliğe şiddetle önerilir. saygılarımla

Son düzenleme:
aydınlanlattığınız için teşekkür ederim yavuz hocam ..;
pazartesi inşallah mesleki eğitim merkezine gidip gerekli bilgileri alacam. dediğiniz gibi bu belgeleri almak lazım . buhar kazan operatör belgesi tam olarak ne işe yarıyor ne oluyor biraz izah edermisiniz acaba ???

buhar kazana işletme belgesi şudur

buhar kazanı otomasyonu on/of ve oransal sistemi ile tam hakimiyet sağladığınız zaman otomasyonda daha hızlı ve iyi bir gelişme sağlamanıza %100 faydalıdır

bugün enerji tasarrufu için artık tüm orta ve ağır sanayide buhar kazanı mevcut buda yeni iş imkanı demek ve eleman yetersiz olduğu için gireceğiniz bir işletmeye elektrik teknisyeni olarak başlayacağınız zaman mesleğinizin yanına yine çalışma prensibi otomasyona dayalı olduğunda ve çabuk öğrenebileceğinizden dolayı buhar kazanı operatör belgesinide cebinize koyarsanız size ayrıcalık tanınacağı kanaatindeyim buhar kazanındaki tecrübe ve belgeniz sizi otomasyona otomasyonda olan tecrübeniz sizi daha iyi bir buhar kazanı operatörlüğüne taşıyacaktır kısaca biri cesed iken diğeri ruhu olacaktır ve size çok uzak bir mantık değildir mesleğinizi geliştirirken yeni bir belge meslek ve para kazancınızıda arttırabilmek için bir ayrıcalık 1 taşla 2 kuş

internette buhar kazanı operatörlüğü diye yazınca ateşçi diye çıkıyor bunda şunu anladım ben apartmalarda kömür yada doğal gaz yakma açma kapama işini yapan yani eskiden evlerde kapıcıların yaptığı iş aklıma geldi... otomasyondan kastınız nedir onu anlıyamadım ??

internette buhar kazanı operatörlüğü diye yazınca ateşçi diye çıkıyor bunda şunu anladım ben apartmalarda kömür yada doğal gaz yakma açma kapama işini yapan yani eskiden evlerde kapıcıların yaptığı iş aklıma geldi... otomasyondan kastınız nedir onu anlıyamadım ??

O kısım eski model kömür ve fueloil veya katı atık bunlar mazide kaldı kalktı çok az var piyasada evlerde ısı amaçlı kullanılan kazanlardan bahsetmiyorum endüstriyel sanayide kullanılan gaziantepte patlatılıpda 8 kişiyi öldüren 30 barda çalışan buhar kazanından bahsettim ben şöyleki

bir makine üzerinde bulunan tüm argümanlar işin tehlike boyutuyla buhar kazanında toplanmıştır

basınç, pompa, motor, sıcak ,soğuk ,kontaktör, role ,sigorta ,presostat ,transmitter ,on/off ,oransal, tağdiye cihası, sıvı seviye rolesi, zaman saati, inverter, PLC,1-0-2 anahtar ,0-1 anahtar ,start stop ,mühürleme, yıldız üçgen, kondens tankı, degazör, yoğunlaşma,arıtma cihazı, dip blöf ,yüzey blöf ,oransal vana ,spirax sarko ,emko ,brülör ,oransal su seviye, probu cihazı ve daha bir çok detay 1 kazan üzerine yığılmıştır buhar kazanından yola çıkarsanız hem gelişir hemde 2 ci bir meslek edinirsiniz

sayın azat

size yakın meslek eğitimi merkezine başvurunuz muhtemelen lise diploması olduğundan ya direk verecekler yada 15 gün kısa bir sözlü eğitime tabi tutulup formaliteler tamamlandıktan sonra basit bir sınava girip ustalık belgesini alacaksınız

gençliğe tavsiyelerim

1-önlisans elektrik elektronik mezunu dahi olsanız basit kısa eğitime giderek hemen usta ve eğitici belgenizi alınız
2-b ve a2 ehliyetinizi alınız
3-imkanınız varsa makine mühendisler odasına gidip buhar kazan operatör belgenizi alınız bu size hem makine otomasyonunda tecrübe hemde farlı bir iş dalı açar
4-6 aylık bir kurs ile ingilizce ve bilgisayar sertifikalarınızı alınız
5-auto cad kursuna gidip belge alınız
6-hatırlamadığım ne kadar belge varsa lütfen alınız

neden ?

bazı kurumlar diplomanız olsa bile ustalık belgesini şart koşuyor velevki şart koşmasa bile size ne kaybettirir

yukarıda sıraladığım 5 belge mühendis olamamış gariban işci sınıfının ezici patron karşısında size ayrıcalık tanıyacağınıza inanın artık elektrik cilik sadece lamba ve priz tesisatı yapıp topraklama çubuğu çakmakla kalmamalı elinizde anlayarak bilerek olan her belge sizi mühendislik diplomasına 1 adım daha yaklaştıracaktır ben ilk okul meznuyum yukarıda saydığım tüm belgeler vardır birçok elektrik mesleği yapan arkadaşım inşaatta beton tuğla harç ile tesisat yapıp çile çekerken ben 5 makine mühendisi olan b
ir firmada klimalı bilgisayrlı sekreterli bir odada mühendis gibi itibar görüp rahat ettirilip HES panosu ve diğer otomasyon panoları hazırlamaktayım yeni mezun elektrik ve makine mühendisine yakın maaş almakta ve sorumluluğum daha az ancak bu demek değildirki ben mühendisim benim amacım eğer okuyamıyorsak az ezilmek yıpranmak adına bu belgeler ve daha fazlasını almak bize hayat katacaktır eğer belgelerim ve tecrübelerim olmasaydı inşaatta sürünmem gerekirdi gençliğe şiddetle önerilir. saygılarımla
Sayın yavuz hocam bende meslek lisesi otomasyon bölümünden yeni mezun oldum. 1 ay sonra okulum tarafından işyeri açma belgesini alıcam. Bildiğim kadarıyla bu belge ustalık belgesi yerinede geçiyor ustalık belgesiyle aynı yetki ve sorumluluklara sahiptir deniyor.(doğruluk payı nedir bilmiyorum)

Ustalık belgesi alma mevzusuyla ilgili şunları söylemek istiyorum. Bende ustalık belgesi almak istiyorum ama yazılı ve uygulamalı sınav yapıyorlarmış. İnternetten geçmiş yazılı sınav sorularına baktımda yeni mezun birinin üstesinden gelebileceği bir sınav değil. Sizinde dediğiniz gibi bazı işverenler işe alacağı elemanda ustalık belgesi istiyor.
Almayı istiyorum ama soruları görünce benim kalıbıma göre değil diyorum gözüm korktu.

Meslek lisesi ve Myo mezunu kişiler ustalık belgesi sınavlarına direk girme hakkına sahipler sınavlarda başarılı olurlarsa bu belgeyi almaya hak kazanıyorlar.
Meslek lisesi mezunu olmayan kişilerin ise birkaç yıl boyunca sigortalı bir işte çalışmış olması lazım ancak öyle sınavlara başvurabiliyorlar.

O kısım eski model kömür ve fueloil veya katı atık bunlar mazide kaldı kalktı çok az var piyasada evlerde ısı amaçlı kullanılan kazanlardan bahsetmiyorum endüstriyel sanayide kullanılan gaziantepte patlatılıpda 8 kişiyi öldüren 30 barda çalışan buhar kazanından bahsettim ben şöyleki

bir makine üzerinde bulunan tüm argümanlar işin tehlike boyutuyla buhar kazanında toplanmıştır

basınç, pompa, motor, sıcak ,soğuk ,kontaktör, role ,sigorta ,presostat ,transmitter ,on/off ,oransal, tağdiye cihası, sıvı seviye rolesi, zaman saati, inverter, PLC,1-0-2 anahtar ,0-1 anahtar ,start stop ,mühürleme, yıldız üçgen, kondens tankı, degazör, yoğunlaşma,arıtma cihazı, dip blöf ,yüzey blöf ,oransal vana ,spirax sarko ,emko ,brülör ,oransal su seviye, probu cihazı ve daha bir çok detay 1 kazan üzerine yığılmıştır buhar kazanından yola çıkarsanız hem gelişir hemde 2 ci bir meslek edinirsiniz

hımm anladım usta ...

meslek lise mezunlarına sesleniyorum zaman geçirmeden bütün belgelerinizi alın lamı cimi yok efendim myo diploması varmış gerek yokmuş şudur budur arkadaşım git all zarar etmezsin
hatta açık fakülteye yazılın hangi bölüm olursa olsun yazılın alın en kötüsü işletme alın yaw zararı olmaz sıkılmayın ertelemeyin kayıt yaptır az mücadele et varsın 5 yıl sürsün ama yeterki alın

soruları fazla büyütmüşsün gözünde çekinme
meslek lisesi mezunu olmayan kalfalık belgesi olanlar 5 yıl meslekleri ile alakalı ssk pirimi göstererek alabiliyor

ben şu an myo okuyorum ama bırakmayı düşünüyorum çünkü çok zor hocalar çok cins o okula giden 4 -5 seneden önce bitiremiyor ...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri