Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Yetki Belgesi ( E.K.A.T. )

Bir fabrika piyasada çalışan YG işletme sorumlusu elektrik mühendisi ile sözleşme yapmıştır.

Fabrikada çalışan teknisyen ve teknikerin EKAT belgesi alması zorunlumu ?

Bildiğim kadarıyla YG işletme belgesi olan mühendis olsa da işi aktif olarak yapacak teknikerin EKAT belgesi olması zorunludur. Ancak bu durumda enerjisiz alanda yapılan Bakım vs işi mühendis teknikere bırakarak TM'den gidebilir. Aksi durumda işin başında durmalıdır ayrıldığı takdirde bir sorun olursa direk sorumludur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
154 KV ekat belgesi alındığında diğer 34/5 Kv yüklerde çalışılabiliniyor mu ? acil cevap bekliyorum tşkler

154 KV ekat belgesi alındığında diğer 34/5 Kv yüklerde çalışılabiliniyor mu ? acil cevap bekliyorum tşkler
Benimde merak ettiğim konu

arkdaşlar ankarada eğitim yapan oldumu. biraz bilgi verebilirmi. güncel maliyeti nedir.

2010 yılında ankara gol basında tedaş performans daire başkanlığından aldım.
benım donemimde kurs 21 gün dü yarsı teorik yarısı pratik kursun sonunda sınava giriosun sınavı kazanırsan belgeyi alıyosun
şu an türkiyede en geniş en kapsamlı ve en disiplinli eğitim merkezi ama benim bildiğim çalıştığın firma tarafından gönderiliosun ssk falan istiyo elektrik teknisyeni-teknikeri yada ustası olman gerekiyor baska kımseye verilmiyor 2010 senesinde 2400 tl'ye mal olmuştu.
kendi başına muracat edip alamıyosun diye biliyorum.
ayrıca 5 senede bir yenilemesi var (1 hafta ) onada ayrı ücret ödeniyor tabi.

tedaşa evrakları veren arkadaş maliyetine 2500 tl gibi bir rakam verdi. belgegi aldığımızda tekrar para veriyormuyuz. tam bilmiyorum ama konaklama hariç 2500 tl söyledi.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri