Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Yetki Belgesi ( E.K.A.T. )

bi sorum olacaktı. ekat belgesi olan birinin ev elektriği döşeyebilmesi için ustalık belgesi almasına gerek varmı. ekat belgesi olan elektrikçi kaç kata kadar ev elektriği döşeyebilir.

EKAT ile bina tesisat işinin alakası yoktur.

ELEKTRİK İLE İLGİLİ FEN ADAMLARININ YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
http://www.emo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=57

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ekat belgesi olan meslek lisesi mezunu olduğu için ev tesisatı sayısızca yapabilir sadece yetki belgesi belli bir sınırakadar yani abonelik işlerini yaptırabilir ama og yaptıramaz

Merhaba,
Uzun zamandır,bu başlık adı altında konuyla ilgili bir çok soru sorulmaktaydı ve içerisinde çok fazla gereksiz mesaj olduğundan dolayı konu tarafımca silinmiş olup,konuyu aynı başlık adı altında güncelleyerek sorulan soruların cevaplarını vermiş bulunmaktayım.

1_Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerince Çalışma Yeyki Belgesi ( E.K.A.T ) Hangi kuruluşlar tarafından verilir?

Bu belge,34/5KV ve 154 KV olarak Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi. ( T.E.İ.A.Ş. ) tarafından,34/5KV olarak Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi. ( T.E.D.A.Ş. ) tarafından,bu kuruluşların ilgili eğitim merkezlerinde verilmektedir.

2_E.K.A.T belgesini kimler alabilir?

E.K.A.T belgesini;
a- Bir çıraklık eğitim merkezinin elktrik bölümünden (Şimdilerde buraların yeni adı Mesleki Eğitim merkezi olarak anılıyor) ustalık belgesi almış olanlar,
b- Meslek Lisesi Elektrik bölümü Mezunları,
c- Meslek Yüksek Okulu Elektrik/Elektrik-Elektonik bölümü mezunları,
d- Mühendislik fakültelerinin Elektrik/Elektrik Elektronik bölümlerinden mezun olanlar
alabilirdi.
Fakülte mezunlarının bu belgeyi alma zorunluluğu yoktur.

3_E.K.A.T belgesini alabilmek için nekadar ödemeliyim?

34/5 kv'a kadar yemek ve konaklama dahil 2500 tl,yemek ve konaklama hariç 2000 ytl.
154kv için,yemek ve konaklama dahil 3000 tl,yemek ve konaklama hariç 2500 ytl.

4_E.K.A.T belgesini alabilmek için,bireysel başvuru yapılabilirmi?

Evet yapıla bilir fakat,açılan kurslar dönemlik olduğu için öncelik işletmelere aittir.Kontenjan boşluğunda bireysel olarakta eğitim alına bilir.

5_E.K.A.T belgesi alınırken sınavlar nasıl ve şartları nasıldır?

E.K.A.T belgesi alınırken,yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki sınav düzenlenir.
Bu sınavların yazılı olanından,100 üzeinden 70 puan alınmalı ve sözlü sınavda yeterlilik derecesi kesinleşmelidir.Aksi halde egitimden başarısız olup,tekrar sınav hakkı verilmeyecektir.

6_E.K.A.T belgesinin avantajları nelerdir?

E.K.A.T belgesi olmadan,Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışılamayacağı için bu belge sayesinde bu tarz yerlerde çalışmaya hak kazanılır ve alınan eğitim doğrultusunda bilinçli olarak çalışma sağlanır.

7_E.K.A.T belgesi alındığı tarihten itibaren,kaç yılda bir yenilenir?

E.K.A.T belgesi özel kuruluşlarda çalışanlar için,bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl bitiminden sonra tekrar sınava tabi tutulmadan yenilenir.
Resmi kuruluşlar için yenileme işlemine gerek yoktur.

Saygılarımla...
Şu an 20.000 TL mertebelerinde . zıvanadan çıktılar.
Merhaba,
Uzun zamandır,bu başlık adı altında konuyla ilgili bir çok soru sorulmaktaydı ve içerisinde çok fazla gereksiz mesaj olduğundan dolayı konu tarafımca silinmiş olup,konuyu aynı başlık adı altında güncelleyerek sorulan soruların cevaplarını vermiş bulunmaktayım.

1_Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerince Çalışma Yeyki Belgesi ( E.K.A.T ) Hangi kuruluşlar tarafından verilir?

Bu belge,34/5KV ve 154 KV olarak Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi. ( T.E.İ.A.Ş. ) tarafından,34/5KV olarak Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi. ( T.E.D.A.Ş. ) tarafından,bu kuruluşların ilgili eğitim merkezlerinde verilmektedir.

2_E.K.A.T belgesini kimler alabilir?

E.K.A.T belgesini;
a- Bir çıraklık eğitim merkezinin elktrik bölümünden (Şimdilerde buraların yeni adı Mesleki Eğitim merkezi olarak anılıyor) ustalık belgesi almış olanlar,
b- Meslek Lisesi Elektrik bölümü Mezunları,
c- Meslek Yüksek Okulu Elektrik/Elektrik-Elektonik bölümü mezunları,
d- Mühendislik fakültelerinin Elektrik/Elektrik Elektronik bölümlerinden mezun olanlar
alabilirdi.
Fakülte mezunlarının bu belgeyi alma zorunluluğu yoktur.

3_E.K.A.T belgesini alabilmek için nekadar ödemeliyim?

34/5 kv'a kadar yemek ve konaklama dahil 2500 tl,yemek ve konaklama hariç 2000 ytl.
154kv için,yemek ve konaklama dahil 3000 tl,yemek ve konaklama hariç 2500 ytl.

4_E.K.A.T belgesini alabilmek için,bireysel başvuru yapılabilirmi?

Evet yapıla bilir fakat,açılan kurslar dönemlik olduğu için öncelik işletmelere aittir.Kontenjan boşluğunda bireysel olarakta eğitim alına bilir.

5_E.K.A.T belgesi alınırken sınavlar nasıl ve şartları nasıldır?

E.K.A.T belgesi alınırken,yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki sınav düzenlenir.
Bu sınavların yazılı olanından,100 üzeinden 70 puan alınmalı ve sözlü sınavda yeterlilik derecesi kesinleşmelidir.Aksi halde egitimden başarısız olup,tekrar sınav hakkı verilmeyecektir.

6_E.K.A.T belgesinin avantajları nelerdir?

E.K.A.T belgesi olmadan,Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışılamayacağı için bu belge sayesinde bu tarz yerlerde çalışmaya hak kazanılır ve alınan eğitim doğrultusunda bilinçli olarak çalışma sağlanır.

7_E.K.A.T belgesi alındığı tarihten itibaren,kaç yılda bir yenilenir?

E.K.A.T belgesi özel kuruluşlarda çalışanlar için,bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl bitiminden sonra tekrar sınava tabi tutulmadan yenilenir.
Resmi kuruluşlar için yenileme işlemine gerek yoktur.

Saygılarımla...
Hocam teşekkürler yazı için.
Ben şimdi bedaşa başvurdum teknikerlik çin Myo elektronik mezunuyum.
Ama öncellikle ekat belgesi olanlar demiş şartlarda bende yok bu dezavantaj olur mu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri