üretimde 538 lüks nasıl elde edilir?

kirpit

Üye
Arkadaşlar 1000M2 alana sahip bir üretim tesisinde ISO gereği minimum 538 lüks ışık isteniyor.

Mevcut sistem 55 Adet LIGTEX E40 duy tasarruflu ampullerle 5 Metre yükseklikten 150-200 lüks elde edilebiliyor. Normalde çalışan personelde işletme sorumlularıda ışıktan memnun. Önceden Kullanılan 250w civa buharlı balastlı aydınlatmaya göre daha iyi bir aydınlatma sağlıyor. Armatürler sabit kaldı sadece balastları devre dışı bırakarak E40 Duy tasarruflu ampullerle işler yolunda gidiyordu.

Taki ISO denetlemesi gelip minimum 538 lüks olması gerekiyor diyinceye kadar.
Bunu lüks değerini elde etmek için şuan test etmekte olduğumu 72 ledli (sanırım 65derece lensli) led aydınlatma deniyoruz. Lamba altında 1200lüks 3 metre dışına doğru 530 lüks. 2 lamba arası 3 metre olduğu düşünülürse iki lamba birbirinin ölü noktasını kapatıyordu. 1 haftadır 24 saat yandı sorun yok sabah geldiğimizde 40 led iflas etmişti.

Arkadaşlar kafanızı şişirdim kusura bakmayın.. Sorum şu. 5 metre yükseklik 538 lüks nasıl elde ederim tecrübesi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Saygılar..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
538 lüks oldukça iddialı bir rakam. Bunu en iyi aydınlatma programlarında simülasyon yaptırarak bulabilirsin. Bu konuda dialux oldukça iyi ve ücretsiz bir program. Ben kullanıyorum şahsen oldukça memnunum.

Arkadaşlar 1000M2 alana sahip bir üretim tesisinde ISO gereği minimum 538 lüks ışık isteniyor.

Mevcut sistem 55 Adet LIGTEX E40 duy tasarruflu ampullerle 5 Metre yükseklikten 150-200 lüks elde edilebiliyor. Normalde çalışan personelde işletme sorumlularıda ışıktan memnun. Önceden Kullanılan 250w civa buharlı balastlı aydınlatmaya göre daha iyi bir aydınlatma sağlıyor. Armatürler sabit kaldı sadece balastları devre dışı bırakarak E40 Duy tasarruflu ampullerle işler yolunda gidiyordu.

Taki ISO denetlemesi gelip minimum 538 lüks olması gerekiyor diyinceye kadar.
Bunu lüks değerini elde etmek için şuan test etmekte olduğumu 72 ledli (sanırım 65derece lensli) led aydınlatma deniyoruz. Lamba altında 1200lüks 3 metre dışına doğru 530 lüks. 2 lamba arası 3 metre olduğu düşünülürse iki lamba birbirinin ölü noktasını kapatıyordu. 1 haftadır 24 saat yandı sorun yok sabah geldiğimizde 40 led iflas etmişti.

Arkadaşlar kafanızı şişirdim kusura bakmayın.. Sorum şu. 5 metre yükseklik 538 lüks nasıl elde ederim tecrübesi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Saygılar..

nasıl bir armatür kullanmak istiyorsun? 538 lüks'ü çalışma düzleminde mi isteniyor, yoksa zeminde mi? çalışma düzleminde isteniyorsa çalışma düzlemi neresi?

ali4592518 şu aşamada armatür seçme durumumuz yok. ilk etapta tek amacımız ISO nun istemiş olduğu aydınlatma seviyesini yakalayabilmek. yerden 1 metre yükseklikte ölçüm yaptıklarını söylediler. üretim, ürün paketleme, ürün kontrol bölümlerinde isteniyor.

Led armatürlerle bunu yakaladık. ama ledlerde sürekli çalışmada sıcaklıktan dolayı bağlı dirençler yada kendileri yanıyor.

ama hesaplayabilmek için illaki bir aydınlatma şekli belirlemek zorundasın. en azından armatüre karar veremiyorsan da ampul'ü bilmelisin. eğer led le aydınlatmak istiyorsan da kullanacağın ledlerin özelliklerini buraya yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

ali4592518 Armatür seçme durumumuz yok derken. şu olsun bu olsun şeklinde seçme şansımız yok. 538 lüks sağlayan herhangi bir armatür takabiliriz. bazı firmaları çağırdık demo 2 şer 3 er adet taktık fakat istediğimiz neticeyi elde edemedik. şuan test aşamasında 72 ledli 54w ve 54 ledli sanırım 48 w led armatür deniyoruz. 72 ledli olan lamba altında 1150 ve 2 metre civarını 615 lüks olarak aydınlatıyor. bizi endişelendiren 1 haftalık deneme süresinde bile ledlerde bulunan taş dirençler iflas etti. soğutmayı tam sağlayamadılar sanırım. motor gövdesi şeklinde aliminyum levha üzerine monteli olmasına rağmen soğutma sağlamıyor.

Bir firmanın teklifi ise köşelere ve kolonlara led projektör koyma fikri var. Stadlardaki aydınlatma şeklinde düşünüyor.

Buraya yazma sebebim hali hazırda kulllanılan bir yöntem varsa paylaşan olur diyedir.
Biz zaten irtibata geçtiğimiz 5-6 tane aydınlatma firmasından teklif ve demo alıyoruz. Netice alamıyoruz.

Saygılar

538lux çok iddialı bir rakam.Hele ki ortam aydınlatması için.Sizden bunu talep edenlerle görüşüp'' hangi yönetmeliğe göre?'' diye sorun.Özellikle ISO dediğiniz için söğlüyorum;ISO evrak ve kayıtlara bakılan bir sistemdir.On yılı aşkın bir süredir ISO belgemiz var. Denetçilerin evrak denetimi dışında bir şeye baktığını ne gördüm ne de duydum.En fazla SİZİN belirlediğiniz ışık miktarının uygun olup olmadığını SİZİN kayıt altına alıp,almadığınıza bakarlar.Dünya kadar masraf yapmadan önce konuyu bu şekliyle araştırın

ihtiyacınız aydınlatma lux değerini elde etmeniz mümkün. bunun için bana alanın ölçülerini gönderebilir misin? dizme led li sanayi tipi aydınlatma ürünü yerine tek çipli ürün kullanırsan bahsettiğin sorunu da yaşamazsın. buna benzer bir çalışmayı Ford gölcük fabrikasında yaptık ve ürünlerimiz 1,5 yıldır sorunsuz olarak çalışmaya devam ediyor. [email protected] adresine mai atarak aydınlatılması gereken yerin ölçülerini verirsen yardımcı olabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri