Ölçü aleti

Maxim-1995

Üye
Arkadaşlar merhaba benim bu resimdeki gibi merak eettiğim nokta o mavi olan yer yani PNP vye NPN nedir ??? nasıl kullanılır ??

arkadaşım bildigim kadarıyla trasistör sağlamlığını kontrol etmek için kullanılan girişler pnp ve npn ise transistörün tipi olması lazım hFE de ölçüm yapılıyor olması lazım kolay gelsin.

arkadaşım bildigim kadarıyla trasistör sağlamlığını kontrol etmek için kullanılan girişler pnp ve npn ise transistörün tipi olması lazım hFE de ölçüm yapılıyor olması lazım kolay gelsin.

nasıl yani ???

Transistör ayaklarını mavi yerden içeriye yerleştiriyorsunuz. Ancak transistörün tipini bilmeniz gerekiyor. O yer transistör ayaklarının hangisi emiter hangisi beyz hangisi kollektör onu gösteriyor.

transistörlerin yükselteç olarak kullanılma katsayısını gösterir. ve üzerinden geçecek max. akımı hfe budur diye biliyorum.

Transistör ayaklarını mavi yerden içeriye yerleştiriyorsunuz. Ancak transistörün tipini bilmeniz gerekiyor. O yer transistör ayaklarının hangisi emiter hangisi beyz hangisi kollektör onu gösteriyor.

hFE test soketi esasen bacakların tespiti için değil transistörün akım kazanç katsayısını ölçmek için kullanılır.

transistörlerin yükselteç olarak kullanılma katsayısını gösterir. ve üzerinden geçecek max. akımı hfe budur diye biliyorum.

Üzerinden geçebilecek maksimum akımı ancak katalog veya datasheetinden öğrenebilirsiniz.

transistör sağlamlık testi. sağlam ise hfe değerini görürsün yani "base" ucuna verilen akımın hfe katı kadar değer "collectorden" alınır.

Ib x hfe = Ic

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri