Çizgi izleyen robot soru?

sametehm

Üye
Arkadaşlar merhaba. Ben çizgi izleyen robot yaptım. Şuan için herşeyi tamam. Ancak öğrenmek istediğim nokta şudur ki, pili taktığım zaman motorlarda herhangi bir hareket yok. Sensörler algıladığı zaman mı motorlar devreye giriyor yoksa pil takıldığı zaman zaten direk çalışmasımı lazım. Ayrıca L293D nin ön ve arka iki ayağına iletken değdirdiğim zaman motorlar ancak ozaman çalışıyor. Bunun yanı sıra sensörlerde problem olabilir diye düşünüyorum anca sensörlerin çalışıp çalışmadığını belirlemenin bir yolu var mıdır ? Teşekkürler...

yapmış olduğunuz çalışmayı bizimle paylaşırmısınız. devre şeması. kullanılan elemanlar. yapmış olduğunuz yazılım vs.

saygılar...

yapmış olduğunuz araçta hangi sensör kaç adet ve servo motorun özellikleri nedir acaba devre şeması felan paylaşırsınız sevinirm hem daha çabuk yardımcı olunur diye düşünüyorum

cep telefonunun kamerasını acıp sensörlere enerji verince kızıl ötesi ışıgı telefon kamerası sayesine görebilirsin. L293D de h bridge olarak kullanılıyo. bağlantılarında bir sorun olabilir. o yüzden de motorların aynı anda hem ileri hemde geri çalışma durumunda olabilir. ayrıca bunun dışında PIC'i programlarken nsl programladıgın da önemli. bir hata olabilir. o yüzden dervre şemanı ve ve elemanlarını paylaşırsan daha fazla yardım edilebilir

Kardeşim sanırım yenisin robot işlerinde çizgi izleyen için aradığın döküman baskı devre kodlama motorların kullanumını ve robotik için daha fazlasını ****** bulabilirsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
soruya nasıl cevap verelim hiç birşeyi bilmeden?
muhtemelen pic kullnılmıştır. Büyük ihtimalle de iki yönde birden hareket veriyorsun. Yazlımını kontrol et.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri