Çizgi İzleyen Robot Projem

ba2791

Üye
Selamlar herkese proje ödevimi yaparken bir yerde takıldım yapamıyorum rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz? Projem çizgi izleyen robot fakat robotum çizgi izlemiyor , yerinde 0 çiziyor .Çizgi izleyen sensörlerinde bir sorun var sanırım.4'lü Çizgi İzleyen Sensör Seti kullanıyorum. Boşluğa bakınca tüm ışıklar sönüyor , cisim yaklaştırınca sensörler teker teker yanmaya başlıyor. Ama masaya koyunca hepsi birden yanıyor.(altına beyaz kağıt koyduğumda da bir değişiklik olmuyor malesef). Belirli bir yüksekliğe kaldırdığımda sönüyor. Uzun bir süredir bu sorunla uğraşıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Sağlıklı günler.

Ortada ne şema nede projeye ait bilgi var. Nede kaynak olarak kullandiginiz bilgi var.

Buradaki arkadaslar nasil yardim etsin size. Keske elinizdeki bilgileri paylaşsaydınız. Cevap bulmaniz daha kolay olurdu.

Merhaba haklısınız.
Kullandığım malzemelerin linklerini ekliyorum.
www.robotistan.com

6 V 250 RPM Motor ve Tekerlek Seti Satın Al | Robotistan

6 V 250 RPM Motor ve Tekerlek Seti en uygun fiyatla Robotistan'da! 15:00'a kadar aynı gün kargo, 150TL üzeri alışverişlerde bedava kargo, taksit seçenekleri ve kapıda ödeme avantajlarıyla 4000'den fazla maker ürününü Robotistan güvencesiyle şimdi satın alın.
www.robotistan.com
www.robotistan.com
www.robotistan.com

4'lü Çizgi İzleyen Sensör Seti - 4 Way Tracking Module Satın Al | Robotistan

4'lü Çizgi İzleyen Sensör Seti - 4 Way Tracking Module en uygun fiyatla Robotistan'da! 15:00'a kadar aynı gün kargo, 150TL üzeri alışverişlerde bedava kargo, taksit seçenekleri ve kapıda ödeme avantajlarıyla 4000'den fazla maker ürününü Robotistan güvencesiyle şimdi satın alın.
www.robotistan.com
www.robotistan.com
www.robotistan.com

Arduino UNO R3 Klon USB Kablo Hediyeli - (USB Chip CH340)

Arduino Uno R3 Klon SMD CH340 uygun fiyata satın al. Aynı gün kargo ile hemen ulaş.
www.robotistan.com
www.robotistan.com
www.robotistan.com

L298N Voltaj Regulatörlü Çift Motor Sürücü Kartı(Kırmızı PCB) Satın Al | Robotistan.com

L298N Voltaj Regulatörlü Çift Motor Sürücü Kartı(Kırmızı PCB) en uygun fiyatla Robotistan'da! 15:00'a kadar aynı gün kargo, 150TL üzeri alışverişlerde bedava kargo, taksit seçenekleri ve kapıda ödeme avantajlarıyla 4000'den fazla maker ürününü Robotistan güvencesiyle şimdi satın alın.
www.robotistan.com
www.robotistan.com

Arduino Bey Youtube kanalından aldığım şema ve kodları da ekliyorum.
Kod:
int ENA = 3; // motor hız kontrolleri için

int IN1 = 1;

int IN2 = 2;

int ENB = 6;

int IN3 = 4;

int IN4 = 5;

#define ENASpeed 100 // motorların hızını 100 olarak ayarlıyoruz.

#define ENBSpeed 100

int Sensor1 = 0; //sensörlerin ilk değerleri 0 olarak giriliyor.

int Sensor2 = 0;

int Sensor3 = 0;

int Sensor4 = 0;

void setup() {

pinMode(ENA, OUTPUT);

pinMode(IN1, OUTPUT); //motorlar çıkış pinidir. output olarak atanır.

pinMode(IN2, OUTPUT);

pinMode(ENB, OUTPUT);

pinMode(IN3, OUTPUT);

pinMode(IN4, OUTPUT);

pinMode(Sensor1, INPUT); // sensörler in (giriş) pinidir.

pinMode(Sensor2, INPUT);

pinMode(Sensor3, INPUT);

pinMode(Sensor4, INPUT);

}

void loop(){

analogWrite(ENA, ENASpeed); // belirlediğimiz hızları aktif ediyoruz.

analogWrite(ENB, ENBSpeed);

Sensor1 = digitalRead(8); // sensörlerin bağlantı pinlerini giriyoruz.

Sensor2 = digitalRead(9);

Sensor3 = digitalRead(10);

Sensor4 = digitalRead(11);

if(Sensor4 == HIGH && Sensor3 == HIGH && Sensor2 == LOW && Sensor1 == LOW){

digitalWrite(IN1, LOW);

digitalWrite(IN2, HIGH); // sensör değerlerine göre motorların yönlerini belirliyoruz

digitalWrite(IN3, HIGH);

digitalWrite(IN4, LOW);

}

else if (Sensor4 == LOW && Sensor3 == LOW && Sensor2 == HIGH && Sensor1 == HIGH){

digitalWrite(IN1, HIGH);

digitalWrite(IN2, LOW); // aynı durumu öteki sensörler için de yapıyoruz

digitalWrite(IN3, LOW);

digitalWrite(IN4, HIGH);

}

else{

//if(Sensor4 == LOW && Sensor3 == HIGH && Sensor2 == HIGH && Sensor1 == LOW

digitalWrite(IN1, LOW);

digitalWrite(IN2, HIGH);

digitalWrite(IN3, LOW);

digitalWrite(IN4, HIGH);

}

}

Sevgili forum kulanıcıları, eğer siz de benimle aynı malzemeleri kullanıp aynı sorunu yaşarsanız, motor sürücüden arduinoya olan bağlantıyı unutmuşsunuz demektir . Ayrıca robotunuz çizgi izleyemiyor ise sensor kartında bulunan mavi tripotlardan küçük bir tornavida ile kalibrasyon yapmanız gerekiyor. Benim gibi acemi arkadaşlarım için anlatayım . Beyaz kağıt üstüne bir parça siyah bantımızı yapıştırıyoruz. Sensör siyahı görürken yanmayana kadar tripotumuzu çeviriyoruz. Küçük bir dönme açısında sensörler yanmayacaktır. Burada ise ince işçilik geliyor :D. Küçük küçük çevirip siyahta yanmayıp, beyazda yanana kadar ayarlamaya çalışıyoruz. Biraz ince iş o yüzden kolayca olmayabilir.
Sağlıklı günler dilerim herkese.

Ekli dosyalar

• g.png
    g.png
    81.1 KB · Görüntüleme: 12
  • Untitled Sketch_bb.png
    Untitled Sketch_bb.png
    217.4 KB · Görüntüleme: 12
Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,162