Çift motorlu X eskenli cnc router projesi.

sen önce vidalı mile dayatma makineyi
hatta ve hatta acilen solidworks edin.....
parçaları 3 boyutlu çizip,
montaj yapabilirsin programda. böylece hatalarını görürsün.

sen önce vidalı mile dayatma makineyi
hatta ve hatta acilen solidworks edin.....
parçaları 3 boyutlu çizip,
montaj yapabilirsin programda. böylece hatalarını görürsün.

Vidalı mil konusu tamamdır mutlaka arabaları koyacağım yanına.
Solidi kısa zamanda halledeceğim.

ilk olarak kafanızda tezgahın genel hatlarını şöyle bi oluşturup rhinoceros veya solidworks'de 3 boyutlu çizimini yapıp öyle başlayın yoksa bu şekilde 5-6 ayda anca bitirirsiniz.
hem çizim aşamasında hatalarınızı en başından görüp optimum olacak şekilde düzenleyip en başından ilerde başınızı ağrıtacak hataları gidermiş olursunuz.
programlar torrent sitelerinde vardı ancak apple sağolsun en kapsamlı siteleri gümlettiler sağlam kalanlara göz atmanız lazım.

Merhaba herkese. Projeme vakit ayıramadım ve yeni bir makina yaptırdım slave eksenli saat gibi çalışıyor umarım böyle devam eder. Yalnız daha önce hiç aklamı gelmeye bir soru aklıma geldi. X eksenim slave eksen 2 adet step motorla hareket ediyor. Motorlardan biri adım kaçırması halinde benim köprü bükülmezmi? Yaptırdığım firma motorların güçlü fazla endişelenme dedi ama içime kurt düştü biker her çalışmadan sonra köprünün açısını ölçer oldum. Bir teselli yada fikir arıyorum.

Merhaba herkese. Projeme vakit ayıramadım ve yeni bir makina yaptırdım slave eksenli saat gibi çalışıyor umarım böyle devam eder. Yalnız daha önce hiç aklamı gelmeye bir soru aklıma geldi. X eksenim slave eksen 2 adet step motorla hareket ediyor. Motorlardan biri adım kaçırması halinde benim köprü bükülmezmi? Yaptırdığım firma motorların güçlü fazla endişelenme dedi ama içime kurt düştü biker her çalışmadan sonra köprünün açısını ölçer oldum. Bir teselli yada fikir arıyorum.

benim makine de 2 motorlu
sonuçta tam proff. makineler yapamıyoruz. ilk başlarda sürücülere güç verdiğimde mach3 ile reset yapınca hafif bir oynama hareket etme yapıyor motorlar. aksi yöne birbirinin zıttına gider mi diye araştırıp denemeler yaptım ama ikiside aynı yöne çalışıyor. o konuda problem yok. ama lpt kartınızdan sürücülere enable pinini mutlaka koyun...
bir de şöyle bir olay var.
ben makineme bir switch koydum. bütün sürücülere güç beslemesini ve vfd nin açma kapamasını oradan tek switch ile hallediyorum.
pc yi açtıktan sonra windows açılırken onu da hemen açmayın.
pc açılırken lpt porttan saçma sinyaller geliyor bu da motorları hareket ettirmeye sapıttırmaya yeter.
o yüzden windows açılıp mach3 açıldıktan sonra güç verirseniz sürücülerine bir sorunla karşılaşmazsınız.
ben de bu şekilde kullanıyorum gönyede bir problem olmadı senelerdir.
mach3 açıldıktan sonra sürücülere güç verip sonra reset yaparsanız sorun olmaz

benim makine de 2 motorlu
sonuçta tam proff. makineler yapamıyoruz. ilk başlarda sürücülere güç verdiğimde mach3 ile reset yapınca hafif bir oynama hareket etme yapıyor motorlar. aksi yöne birbirinin zıttına gider mi diye araştırıp denemeler yaptım ama ikiside aynı yöne çalışıyor. o konuda problem yok. ama lpt kartınızdan sürücülere enable pinini mutlaka koyun...
bir de şöyle bir olay var.
ben makineme bir switch koydum. bütün sürücülere güç beslemesini ve vfd nin açma kapamasını oradan tek switch ile hallediyorum.
pc yi açtıktan sonra windows açılırken onu da hemen açmayın.
pc açılırken lpt porttan saçma sinyaller geliyor bu da motorları hareket ettirmeye sapıttırmaya yeter.
o yüzden windows açılıp mach3 açıldıktan sonra güç verirseniz sürücülerine bir sorunla karşılaşmazsınız.
ben de bu şekilde kullanıyorum gönyede bir problem olmadı senelerdir.
mach3 açıldıktan sonra sürücülere güç verip sonra reset yaparsanız sorun olmaz

Çok teşekür ederim bilgiler için. Bilgisayarı açtığımda her hangi bir hareket olmuyor eksende yada ben fark etmedim. Ben işleme sırasında olacak adım kaçırma durumlarından çekiniyorum. Aluminyum kesiyorum. 1/32 microstepte kullanıyorum bazen. Şimdi firmayı yeniden aradım ben rahat edemiyeceğim bu şekilde dedim, için rahat edecekse encoderli step takalım eksene dedi. Encoderli step için 500 dolar fark istedi. Bilemiyorum nasıl devam etsem.

Bide soramayı unuttum tekrar aramakta istemiyorum. X eksenim 2 motor tek sürücüyle çalışıyor panoyu kontrol ettiğimde. Encoderli step takarsa yine tek bir sürücüylemi çalıstıracak? Eğer öyleyse fiyat fazla geldi bana ne dersiniz?

Yanlış anlaşılmaması adına eklemek istediğim bi kaç durum var haliyle konuyu açalı baya bi oldu ilk mesajda aynı soruyu sordun zaten diye düşüneceksiniz.

Kısa bir akış yapayım. Bi gazla motor alarak başladığım(çok büyük hata) bu iş altından kalkamayacağımı, zaman sorununu göz önünde bulundurunca motorları uygun bir fiyata iade ederek sonlandı. Sonra satın alma opsiyonu öne çıktı ve bi makina sipariş ettim gel gelelim nasıl aklımdan çıktı bilemiyorum zerre kadar adım kaçırmayla alakalı sohbet etmedik sipariş sırasında. Dün gece forumda dolanırken başlığı görüp ilk mesajı okuyunca aklıma düştü. Sabahta uyanır uyanmaz firmayı aradım. Durum bu.

bu kadar elhamlı olmaya gerek yok.
adım kaçırma motorların gücünün yetmediği veya motora yeterince güç beslemesi olmadığı zamanlarda maksimum gücü geçme durumunda olur. bu sizin anlayamayacağınız şekilde değil aksine farklı bir sesle motor stall yapar.

bence bu iki motorun marka modelini buraya bir yazın
sonra bu iki motorun sürücüsünün marka modelini yazın ve üstündeki amper ayarı nedir ona bir bakalım.
birde bu sürücülere besleme yapan power kaynağı tek midir ? yoksa bütün sürücülere ayrı ayrı mı power kaynağı var bunların modellerini voltajını amperini yazarsanız size yetip yetmeyeceğini az çok söylerim

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri