Arduino cnc routerda x, y de duraklama sorunu

Arduino tabanlı cnc routerımda kesim esnasında x ve y eksenleri farklı zamanlarda duraksıyor ama adım saymaya devam ediyor. Ortaya çıkan sonuç çizimimden çok çok küçük. Bu duraklamalarda motorlarda hiç bir zorlanma yada ses değişikliği de yok. Mekanik bir sorun da yok dolayısıyla. Bir türlü çözemedim çok kafama takıldı şimdiden teşekkürler.

sanki microstep ayarlarında bir sorun varmış gibi geliyor. yapacağın en iyi şey hem x hem y de 10cm lik düzgün bir çizgi çizdirip ne kadar fark olduğunu hesaplayıp ayarlardan düzeltmek.

Arduino tabanlı cnc routerımda kesim esnasında x ve y eksenleri farklı zamanlarda duraksıyor ama adım saymaya devam ediyor. Ortaya çıkan sonuç çizimimden çok çok küçük. Bu duraklamalarda motorlarda hiç bir zorlanma yada ses değişikliği de yok. Mekanik bir sorun da yok dolayısıyla. Bir türlü çözemedim çok kafama takıldı şimdiden teşekkürler.
1. Arduino yazılımını siz mi yaptınız veya birşey ekledinizmi "serial.print" gibi
2.Eğer çok fazla micro step ayarladıysanız söz konusu durum olabilir, en fazla 1/8 yani bir tur için 1600 step öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri