Çamaşır Makine motoru

BiGBeY

Üye
Arkadaşlar bir motor var elimde. Nasıl çalıştırılır nerden enerji vereceğim bilenlerden yardım ve fikir bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar bir motor var elimde. Nasıl çalıştırılır nerden enerji vereceğim bilenlerden yardım ve fikir bekliyorum.

evet arkadaşlar bende bu motorun aynısından hurdacıdan aldım 5 kablolu soketi var. bu motor çift devirlimi tek devirlimi yada nasıl bağlantı yapılarak ileri gei çalıştıracağız..?? hobi amaçlı devir ayarlı ahşap torna yapımında kullanmayı düşünüyoruz .saygılar.

çalıştırmadıysanız yardımcı olabilirim. Ben bu motoru tek devir çalıştırabildim.Düşük devirde tork alamadım.

Motorun kablolarını yada soketinin fotosunu çeksen (renklerini) yardımcı olabilirdim,

Bu motor muhtemelen İBMEİ marka motor. 5 adet ucu var. 3 uc birinci sıra 2 uç ikinci sırayı oluşturuyor. İlk sırada (3 uç olan) tarafta orta uç düşük ve yüksek hız için ortak uç. Rengi muhtemelen Beyaz dır. klemense karşıdan baktığımızda yani 3 uc üstte kalacak şekilde olduğunda üst katta Kırmızı, Beyaz, Siyah altta ise Boş, Sarı, Mavi olacaktır.

Kırmızı---Beyaz---Siyah
Boş ----Sarı ----Mavi

Beyaz uç ortak demiştik.
2 kutup çalıştırmak için Beyaz ve Kırmızı uçlara gerilim veriyoruz. Siyah ile kırmızı arasına kondansatör koyuyoruz. Devir yönü değiştirilemez.
12 yada 16 Kutup tarafı için. Beyaz ve sarı uca gerilim veriyoruz. Sarı ve Mavi arası kondansatör bağlıyoruz. Bu diyelimki birinci devir yönü olsun. Diğer tarafa dönüş için ise Beyaz mavi uca gerilim verip Mavi sarı uc arasına kondansatör bağlıyoruz.

Motorun rotorunda soğutma için fan bulunmakta. eğer hasarlanmış yada yok ise 2 kutup çalıştırmada motor yanabilir.

Peki arkadaşlar bu motordan bendede var bu motoru yüksek devirinde çalıştırırken hız ayarı yapmamız mümkünmü yani devrini biraz düşürmek istesek

Peki arkadaşlar bu motordan bendede var bu motoru yüksek devirinde çalıştırırken hız ayarı yapmamız mümkünmü yani devrini biraz düşürmek istesek

Ben bobinajcıya götürüp bağlattım... düşük devir 350 rpm iki yönlü kullanılabiliyor.. Fakat yüksek devir 2800 rpm sadece tek yön.. Devir ayarı sürücü ile Sadece kömürlü yani dc motorlarda oluyormuş.. bu motor ac.. yani 5-10 dk sonra yanar dedi...

Forum istatistikleri

Konular
128,286
Kullanıcılar
450,117
Son üye
3ZİNED_

Yeni konular

Geri