Kontrol Kalemi

Elektrik Üreten Duvar Kağıdı

Elektrik Üreten Duvar Kağıdı

  Fotovoltaik (PV) hücreler artık birçok binanın çatısında görülmeye ve elektrik üretmeye başladı. Öte yanda da birkaç yüz megavat kurulu güce sahip büyük PV santrallar da yaygınlaşmakta. Fakat teknoloıjinin küçük çapta da olsa daha da yaygınlaşması mümkün. Çünkü ışığın olduğu her yerde fotovoltaik hücrelerle elektrik üretilebilir.

  Finlandiya’daki bir araştırma enstitüsü evlerin ve ve binaların iç duvarlarında dekorasyon malzemesi olup, aynı zamanda elektrik üretimi de yapan duvar kağıtlarını yakında piyasaya sürmeye başlayacak.

  printed_intelligence_leaf
  Aslında bu teknoloji yeni sayılmaz. Fakat maliyet ve estetik gibi nedenlerle yaygınlaşmamıştı. Şimdi Finlandiya Teknik Araştırma Merkezi, VTT, esnek, çekici desenlerde, ve tamamen geri dönüşümlü biçimde fotovoltaik duvar kağıtları üretti. Organik malzemeye dayanan bu güneş panelleri 0,2 mm film olarak istenilen başka bir düzey üstüne kaplanabiliyor.
  Geliştirilen teknoloji ile, fotovoltaik film, rula halinde dakikada 100 metre uzunlukta üretilebiliyor. Üretimden çıkan film rulosu, ışık toplayan tabakalar, plastik alt taşıyıcı malzeme ve elektrot uçları hazır olarak çıkmakta. Bunun üstüne ayrıca istenilen grafik desen basılabilmekte. Güneşli, aydınlık bir havada bir metrekareden kabaca 10 vat elektrik elde edilmekte.
  Halen üretimde olan güneş panelleri inorganik malzemeden oluşuyor. Organik paneller ise inorganik olanlara göre daha esnek ve güzel görünüşlü. Ancak organikler daha pahalı ve verimsiz. VTT araştırmacıları şimdi aynı pratik özellikleri taşıyan inorganik güneş panelleri yapma çabasındalar. Silikon yerine perovskite denen yeni bir malzeme ile hem verimi beş kat artırmayı hem de maliyeti düşürmeyi öngörüyorlar.
  Yakın gelecekte büyük binalarda ve evlerde, salonların, odaların duvarları elektrik üretiminde kullanılacak. Lambaları açtığımızda harcanan elektriğin bir kısmını geri kaznıyor olacağız.

   

  Kaynaklar:
  vttresearch
  gizmag
  bilimania

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ