Kontrol Kalemi

Elektrik Kazalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Elektrik Kazalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

  Elektrik kazalarından korunmak için aşağıdaki önlemlerin alınması gerekmektedir.

  a. Kullanımda alınacak önlemler.

  b. Akıma karşı alınacak önlemler.

   

  a. Kullanımda Alınacak Önlemler.

  1. Islak elle elektrik tesis ve cihazlarına dokunmayınız.

  2. Bakım ve onarım ile ilgili çalışmalarda, alıcının fişini prizden çekiniz.

  3. Elektrik tesisatında yapılacak bakın ve onarım çalışmaları esnasında akımı kesiniz. Sigortaları kapatınız ve tesisat üzerinde çalıştığınızı belirten bir yazısı sigorta tablosu üzerine asınız. kalabalık işletmelerde ekstra bir güvenlik önlemi olarak sigorta tablosunun başında bir kişinin beklemesi  gerekir.

  4. Gerilim altındaki iletkenler için kabul edilen ve aşağıda belirtilen elektrik emniyet mesafelerinin altında altında çıplak iletkenlere yaklaşmayınız.

  653,500Volt’a Kadar30cm
  3.50010.000Volt’a Kadar60cm
  10.00050.000Volt’a Kadar90cm
  50.000100.000Volt’a Kadar150cm
  100.00250.000Volt’a Kadar300cm

  5. Elektrik tesisatına, yönetmeliğe uygun olmayan eklentiler yapmayınız.

  6. Zil transformatörü, balast, trafo, adaptör gibi ısınan elektrik malzemelerini ahşap ve plastik zeminlere yerleştirmeyiniz.

  7. Elektrik tesislerinin, zamanla bakım ve kontrolünü yapınız varsa eksik ve arızaları gideriniz.

  8. LPG Tüplerini ve Doğalgaz tesisatının gaz kaçırması halinde, elektrik tesisatının akımını (ark oluşmaması için) dışarıdan kesiniz. Bu tür gazlar ağır olduğundan sızıntı halinde tabanda toplanır. Buzdolabının devreye girmesi halinde, yardımcı rölede meydana gelecek arkın patlamaya sebebiyet vereceğini unutmayınız.

  9. Binaların yakınında geçen elektrik hatlarına değebileceğini düşünerek, binaların balkon veya pencerelerinden, iletken cisimler uzatmayınız.

  10.Elektrik ampullerini temizlerken, akımı kesiniz, ampulü sökünüz, gereken temizliği yaptıktan sonra kurulayınız ve yerine takınız.

  11.Çocukların, priz ve elektrik cihazlarına iletken cisimler sokabileceği düşünülerek gereken önlemi alınız. Çocuk Korumalı Prizler tercih ediniz.

  12.Düşen elektrik hatlarına el sürmeyiniz, üzerine basmayınız.

  13.Elektrik akımına çapılan kişiye yardım etmeden önce mutlaka elektrik akımını kesiniz.

  14.Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ısıtıcı gibi cihazları toprak hatsız kulllanmayınız.

  15.Havai hat tesislerinin altında bulunan ağaçların dallarını iletkene değmesine fırsat vermeden budayınız. Eğer ağaç dalları iletkene değiyorsa elektrik akımını kesmeden budama işlemi yapmayınız.

  16.Havai hat tesislerinde yapacağınız bakım ve onarım çalışmalarında, akımın kesilmesini yeterli göremeyiniz. İletkenlerin kondansatör gibi şarj olacağını düşünerek, iletkenleri kısa devre ettikten sonra topraklayınız bu önlemi bakım ve onarım süresinde devam ettiriniz. Not: rüzgar etkisi ilede iletkenlere statik elektrik yüklenebilir.

  17.Akümülatör şarj odalarının, galvano atölyelerinin çok iyi havalandırılmasını sağlayınız. Not: bu tür odalar ve atölyelerde zehirli gaz açıca çıkabilmektedir

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ