Doğalgaz ile çalışan elektrikli ocakta toprak problemi ?

Balerion

Üye
Arkadaşlar merhaba,
2 yıl önce aldığım doğalgaza bağlı arçelik ankastre ocağı topraklı prize taktığım anda evdeki kaçak akım rölesi atıyor. Servis ilk kurduğunda doğalgaz toprağı ile ilgili bizim yapabileceğimiz birsey yok dedi. Eve elektrik tesisatçısı çağırdım kontrol etti bir çözüm bulamadı. Daha sonra bir üçlü prize hem ocağı hem de fırını taktım iki yıl boyunca çalıştı. Geçenlerde fırın çalıştığı bir anda ara kablo aşırı ısınınınca kabloyu çıkardım. Şimdi doğalgaz ocağını mutfakta ki herhangi bir prize taktığım anda kaçak akım rölesi atıyor. Yeni bir üçlü priz aldım, toprak bağlantısını açıp ocağı taktım şimdi röle çalışmıyor, ancak bu şekilde kullanmak ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Bu konuda fikirleriniz nelerdir. Daha önce böyle bir problem ile karşılaşan var mı ? Ne yaparsam bu problem ortadan kalkar ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu şekilde toprak hattı iptal edilmiş cihazı çalıştırmanız emniyetli değildir.Ocak içinde bir faz kaçağı mevcut olmalı ki,fişe topraklı takıldığında KAR'ı çalıştırıp düşürüyor.Bazen kaçaklar üçlü priz içindeki istenmeyen çıplak kablo temsından da olabilir,buna da aşırı dikkat etmek gerekir.Üçlü prizli uzatma kablosu içinde de kaçak yapan,istenmeyen temaslar zamanla oluşabilir.Üçlü prizi de devreden çıkardığınızı belirtmişsiniz zaten.Cihazın kapağını açıp elektrik kablosunun cihazın metal(Toprak= Şase) kısımlarına bir kablo teması,kopması,zedelenmesi sonucu istenmeyen bir teması var mı kontrol etmeniz çok iyi olur.Burada mutlaka istenmeyen bir temas gelişmiş,çeşitli nedenlerle oluşmuş olabilir.Kabloların iyice,dikkatlice gözlemiyle bu kaçak durumunu ortaya çıkarıp,gerekirse sakıncalı kabloyu tamamen çıkarıp yenisiyle değiştirin.

Toprak emniyet hatlı çalışan bir doğalgazlı ocağı da,hiçbir zaman topraksız olarak kullanmayı düşünmeyin.Bakın sorunu yalnızca KAR'ın rölesinin atmadan çalışması şeklinde güven tesis ederek,sağlayarak görmemek gerekir.Kaçak elektriğin ayrıca daha fazla artarak,oranını arttırarak daha kötü sonuçlara da (Kısa devreyle,gazın alev almasına,parlamasına,vb.)yol açması muhtemeldir,temel olarak bundan sakınmalısınız.

Doğalgaz tesisatının topraklanması,şebekenin toprak hattından,yıldırım tesisatının topraklamasından da ayrı,bağımsız bir hat olmak zorundadır.Her üçü de(Yıldırım topraklaması,elektrik topraklaması ve doğalgaz topraklaması)diğer birisi yerine hiçbir şekilde kullanılamaz,bu durum elektrikle,doğalgazla ilgili şartnamelerde de çok açık ve net olarak da belirtilir.Kolay gelsin.

Arkadaşlar merhaba,
2 yıl önce aldığım doğalgaza bağlı arçelik ankastre ocağı topraklı prize taktığım anda evdeki kaçak akım rölesi atıyor. Servis ilk kurduğunda doğalgaz toprağı ile ilgili bizim yapabileceğimiz birsey yok dedi. Eve elektrik tesisatçısı çağırdım kontrol etti bir çözüm bulamadı. Daha sonra bir üçlü prize hem ocağı hem de fırını taktım iki yıl boyunca çalıştı. Geçenlerde fırın çalıştığı bir anda ara kablo aşırı ısınınınca kabloyu çıkardım. Şimdi doğalgaz ocağını mutfakta ki herhangi bir prize taktığım anda kaçak akım rölesi atıyor. Yeni bir üçlü priz aldım, toprak bağlantısını açıp ocağı taktım şimdi röle çalışmıyor, ancak bu şekilde kullanmak ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Bu konuda fikirleriniz nelerdir. Daha önce böyle bir problem ile karşılaşan var mı ? Ne yaparsam bu problem ortadan kalkar ?
doğalgaz tesisatını yapan tesisatcılar elektrikçi olmadığından yaptıkları topraklama yere çubuk çakmaktan ibaret ve çoğuda kuma denk geldiğinden hiç bir işe yaramıyor topraklamalar ve topraklama bina arası en az 5 metre olmalı ve muhakkak toprakta olmalı cihaz kaçak akım rölesi attırıyorsa cihazda sorun var benim tavsiyem öncelikle fişi ters çevir nötür üzerinden kaçak olunca kar daha geç atıyor ama sölediğim gibi cihazda kaçak var sen cihazı kontrol ettir büyük ihtimalle çakmak porselenleri kaçak yapıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri