Zaman rölesi mi yıldız üçgen röle mi?

selam.yıldız üçgen devrede hat kontaktörü neden yapışır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kısa devre kontrolleri yaptım.hiçbirşey yok.motor 30 kw.3000devir .pompa sistemi

Motorunuz yanık değilse,kontaktörünüz küçük seçilmiş olabilir.

selam
bende hasan arkadaşın fikirlerine katılıyorum yıldız-üçgen zaman rölelerindeki gecikme özellikle atalalet momenti düşük yük altında çalışan makinelerde özellikle tecrübeyle sabittir pompa uygulamalarında uygun değil kaplin arızalarına ve mil burulma sorunlarına yol açıyor motor yıldızda kakış yaptıktan sonra hemen üçgene geçmesi gerekirken meydana gelen geçikmeden dolayı motor devri düşüyor neredeyse durma noktasına geliyor ve üçgene geçtiğinde yavaşladığı için sanki direk üçgen kalışı yapar gibi tekrar motora yolveriyor bu da kaplin ve mil hatalarına yol açıyor bir çok yerde bu yıldız-ücgen zaman rölelerini normal zaman röleleriyle değiştirim sorunu çözdüm

zaman rölesinin kullanılması önemlidir tipi o kadar da önemli değildir.

Bende yıldız üçgen devrelerde zaman rölesi kullanma taraftarıyım.Büyük güçlü motorlarda 250 300 kw gibi softstar ya da kullanım şekline göre yıldız üçggen devre kulanılmalıdır.

arkadaslar ben softstarter haricinde hepsini kullandim kullanmayada devam ediyorum.ama zaman rolesimi yildiz ucgenmi deseniz zaman rolesi derim cunki yildiz ucgen rolelerinin zaman rolesine gore omru ve ariza yapma sikligi daha kisa ancak ozellikle plc yle calisan makinalarda sunu gordum ozellikle gecis anini yumusatmak icin ikinci bir zaman konmuski araya gecis kolay olsun ornegin 3-5 saniye yildiz calisan motor sure sonunda hemen ucgene gecmek yerine 0.5 saniye kadar enerjisiz birakiliyor bu sure sonunda ucgen devreye girerek gecis sirasindaki arklarin onune gecilmis oluyor.bence en guzeli bu ama dedigim gibi buda makinalarin uzerinde program icerisinde yazili oluyor.

arkadaşlar;
kullandığınız malzemeleri biraz daha tanımaya çalışın bence
zaman röleleri ile yapılan y/ü devrelerdeki sıkıntıların neler olduğunu biliyor musunuz?
en başta yapışan kontaktörler, potlayan sigortalar vs .
sebebine gelince yıldızdan üçgene geçiş sırasında sadece kontaktörün yardımcı kontaklarının gecikmesiile kontakların arızalanması engelleniyordu.
y/ü rölesinde ise ikitane röle bulunur.önceleri burölelerin arasındaki süre uzundu .o yüzden onlarda da sıkıntı oluyordu
şimdi artık o sürede ayarlanabiliyor en ideal süreyi ayarlama şansınız var
bence bu y/ü rölesini deneyin hak vereceksiniz

softstartlar fiyatları yüksek olmasına rağmen en ideal yolvericilerdir
yaklaşık biryıl gibi bir sürede kendini amorti edebilir.özellikle sık sık devreye girip çıkan kompresör vb makinalarda bu süre dahada kısalabilir.
ayrıca mekanik arızalarda çoğunlukla motorların ani hareketleri neticesinde orta çıkar ki çoğu zaman bu maliyetler kontaktörle softstart ın arasındaki faktan fazladır

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri