Zaman rölesi mi yıldız üçgen röle mi?

H@san

Üye
mrb arkadaşlar ben yıldız üçgen rölenin pek sağlıklı olmadığını düşünenlerdenim.o yüzden halen zaman rölesi kullanıyorum.bu konuda fikirlerinizi yazarsanız.sevinirim.nedeni ise yıldızdan üçgene geçme zamanı 1 yada iki saniye geç geçiyor.saygılarımla.............

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Zaman rölesi kullanmak ve işi bittikten sonra devreden çıkacak şekilde kumanda devresini düzenlemek
daha uygundur.Önemli devrelerde,yıldızdan üçgene geçişte problem olması halinde,devreyi emniyete
almak için,ikinci bir zaman rölesi kullanmak daha da uygun olur.

Bana sorarsan ne zaman rölesine, ne yıldız üçgen rölesine, ne yıldız kontaktörüne, ne üçgen kontaktörüne, ne motor sargı uçları kargaşasına, ne kumanda devresine, ne panoda yer sıkıntısına gerek var...
Softstarter kullan ve unut bunları artık...

merhabalar
yıldız üçgen rölesine hep karşı çıkanlardan birisiyim. bunuda genelde belirtirim. yıldız üçgen röle sistemindede bağlantı yaparken önce yıldız kontaktörünü çektirerek yapılan yıldız üçgeni tercih ediyorum. zaman röleside devreden çıkmış oluyor.
Yıldız üçgen ile softstarterı maliyet yönünden karşılaştırmak gerekirse
45 kw softstarter 1250 YTL
45 Kw yıldız üçgen kombinasyonu 806 YTL dir. bu fiyatlar satıcı firma fiyat listesinden alınmıştır.

arkadaşlar sayın elektronikmu arkadaşımızın dediği softstarter çok iyide biraz masraflı bunun fiyatı düşene kadar bana göre yine en sağlıklısı normal kontaktörlerle yapılan yıldız üçgen yol verme devresidir

bu konuda haklısının ama maliyeti düşünürseniz herkes softstarteri taktırmayabilir o yüzden ben gene kontaltör sisteminde hiç yıldız ücgen rölesi kullanmadım hep zaman rölesi kullandım

bu konuda ben bır proje yapmaya çalışıyorum arkadaşlasr elektrık bılgım yeterlı değıl elektronikçiyım gozlemledığım kadarıyla bır elektrık guç panosunda motor koruma yanı faz kontrol yıldız uçgen için zamanlama akim kontrolu ılave olarak sulama dalgıç pompalarda su sevıye rolesı ve saat a ıhtıyaç var her gorduğum sulama motorlarında bu sistem mevcut ben bu sistemı tek bır kutu içinde toplayıp yapmak ıstıyorum yazılımını hemen hemen bıtırdım pazar konusunda tereddutum var aydınlatırsanız bu konuda sevınırım ayrıca softstar dedığınız sanırım benım tasarladığım gıbı bışey yanlız ben kontaktorlerden vazgeçmıyorum power katında triyaklarda en ufak kısa devre veya piklerde arıza yapması çok yuksek ama kontaktorler oyle değıl tamırı mumkun

Bende soft starter kullananlardanım maliyet tabiki yüksek ama cok stabil ve basit

softstarter özellikle kayışlı sistemlerde çok kullanışlı kayışlar minimum zarar görüyor yumuşak yol verdiği için maliyeti fazla ama getiriside vardır saygılar.

softstarter kullanılan sistemlerde kısa devre halinde ne oluyor.
kontaktörlü sistemlerde kontaktörün kontağını değişip kurtuluyoruz.
dezavantajınıda göz ardı etmemek lazım

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri