Yıldız-Üçgen Bağlantı

peki arkadaşlar elinizde ölçü aleti yok yıldız üçgen bağlantıyı nasıl yapardınız.?sadece kontrol kaleminiz var diyelim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
peki arkadaşlar elinizde ölçü aleti yok yıldız üçgen bağlantıyı nasıl yapardınız.?sadece kontrol kaleminiz var diyelim?

Sanırım mesleğimizin ilk kuralı TAKİPtir... Kabloları dikkatli biçimde takip ederek bağlantı yapılabilir.

Ben yapabiliyor muyum ? Hayır...
Nedense bir pense, bir kontrol kalemiyle elektrikçilik yapmayı beceremedim gitti...

:) olduki bir yerde böyle bir durumda kaldınız ne yapardınız yaratıcılık zorlayın bakalım.

Aslında forumdaki pek çok usta için bahsedilen Yıldız-Üçgen bağlantı gözü kapalı yapılabilecekleri kadar basit.
Hatta çok daha karmaşık görünenleri...

Benim anlatmaya çalıştığım, yapılabilmesi değil YAPILMAMASI GEREKTİĞİDİR !

Bobinajdan dönmüş motorun klemens bağlantılarının yanlış olduğunu da gördüm...
Otomatik Yıldız-Üçgen çalışan motorun devir yönünü değiştirmek için, kontaktör çıkışından iki kablonun yerini değiştiren de...
Sıfır derin kuyu monofaze dalgıç pompanın renk kodlarının yanlış olduğunu da...
Sınır anahtarını yanlış konuma bağlayıp makinenin dişlilerini kıran da...

Ben her bir kablonun, yerli yerinde olduğuna, makinanın sorunsuz çalışacağına %100 emin olduğum hallerde bile
mutlaka ölçü aletlerimle tekrar tekrar kontrol ederim. Start verdikten sonra tekrar kontrol ederim.
Sizlere de tavsiye ederim... Ben çok faydasını gördüm.

Doğru düşünmüşsün arkadaşım. motor çıkış uçları (x-y-z) kumanda panosuna girmiyorsa motor yıldız/üçgen çalıştıralamaz.

arkadaşım motordan dışarıya 6 kablo çıkar ve yıldız üçgen dışarıda kontaktörler üzerinde yapılır motorun klemensinde yapılmaz. Senin dediğin sadece yıldız bağlantıdır. Şemaları iyi incelersen anlarsın.

Birde ekleme yapayım. yıldız dönen motorun devri üçgene geçtiğindede aynıdır sadece fark güç farkıdır.

slm arkadaşlar bu bahsettiniz şey çok basit mesala kaploların ucuna ayrı ayrı elktrik verip yönlerini bulursun ondan sonra bağlantıyı yaparsın işbukadar basit vekolay

saptanan değer altındaysa motorun yıldız bağlıdır , misalen 5.5kw lık bir motorun var bağlantısı ve yıldız çalıştırmak istiyorusun bağlantın şu şekilde olmalı siz aynı motora birde yıldız üçgen yol vereceksini o zaman bağlantınız bir y/ü röle eşliğinde 3 adet kontaktör ile beraber yldız ardından üçgen yol vermeniz gerekmektedir

daha önce kendimin basite indirgeyerek çizdiğim bir proje vardı hem el hem otomatik olarak yol verebileceğiniz bir çizelgedir incelerseniz daha basit kavrayabilrisiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri