3f motor yıldız üçgen bağlantı

enerji_04

Üye
Arkadaşlar elimde 3 fazlı motorlar var bağlantısı motor klemens kapağında olur dediler açtım baktım hepsinde aynı bağlantı, 6 uç, yıldız bağlı.
11KW motor için çift kablo çekerek yıldız üçgen yol veririz gücü yüksek olduğu için ama 3KW ve 0.55KW motorların klemens kutularında aynı bağlantı var.
Bu motorların hangisine çift veya tek kablo (Y/Ü) çekeceğimi nasıl bilebilirim?
3KW motor için çift kablo ile yıldız üçgen yol vermeye gerek var mı? Yoksa bu bizim tercihimiz mi?
0.55KW için herhalde gerek yok?
3KW
20150904_092643.jpg
11KW
20150904_092828.jpg
0,55KW
20150904_093753.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
0,55 kw zaten yıldız bağlı, boşta kalan diğer uçlarından 3 damarlı tek kablo çekilecek, 3 kw'ta aynısı gibi yıldız bağlanıp 3 faz verilecek, 11 kw olandan 6 kablo çıkarılıp panoda yıldız/üçgen bağlanacak.

Son düzenleme:
Hocam motorlarin etiketlerini devpaylasin hem etiketini anlatalim hem de klemens kutusunu anlatalim kalici sekilde ogrenin.her motor yildiz ucgen kalkmaz ve ya ucgen baglanmaz.bunun nedenlerini ogrenmek daha faydali olur.dedigim gibi plakalari da ekleyin yardimci olalim

Genelde 15 kw kadar olan motorlara direk yol verilebilir.15 kw tan sonra yıldız üçgen gerekir.
Tabi motorun yükü ,ne iş yaptığı,Şebeke,motor etiketi, bunlara göre karar verilir.

0,55 kw zaten yıldız bağlı, boşta kalan diğer uçlarından 3 damarlı tek kablo çekilecek, 3 kw'ta aynısı gibi yıldız bağlanıp 3 faz verilecek, 11 kw olandan 6 kablo çıkarılıp panoda yıldız/üçgen bağlanacak.
0,55kw nın boştaki ucu hangisi anlamadım? boş yok ki orda

Hocam bu fotolar degil benim bahsettigim .bunlar yildiz ve ucgen baglantilari anlatiyorlar.motorun uzerinde bi plaka olur guc degeri akim degeri devir degeri vs vs.o plakalari ekleyin

0,55KWEkli dosyayı görüntüle 26856[/QUOTE]

Resimde soldaki uçlar birbiriyle irtibatlandırılarak yıldız bağlanmış, sağdakilere de ( r s t ) 3 fazı vereceksiniz bağlantı tamamlanmış oluyor. 3 kw olan motoru da aynı şekilde bağlayacaksınız. Motorlar 5,5 kw kadar yıldız, bundan büyükler yıldız / üçgen bağlanırlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri