Yıldız-Üçgen Bağlantı

zbyrblc

Usta Üye
yav arkadaşlar kafama bir sürü şey var takılan..asenkron motorlarda yıldız-üçgen bağlantı hep kafamı karıştırıyor..benım elimdeki motor yıldız bağlantılı misal..yıldız bağlantı da bobin giriş uçlarına 3 faz gerilim uygulanır.çıkış uçlarıda bırıbırıne koprulu..motorun kapağını açtım bağlantı bu şekılde..e bu bağlantı nasıl oluyorda ucgene dönüşüyor birden..ruhlar gelıp bağlantılarınımı değiştiriyorda bobın uçları bağlantısı değişiyor..:)yanı motor bağlantısı yıldız.yıldız bağlantılı olan bır motora nasıl oluyorda aynı zamanda ucgen olarak yol verebılıyoruz..offfff

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir zaman rölesi düşün belli bir süre sonra bobine gerilim uygulatıp üçgen kontaklarını kapatıyor bu sırada yıldız bağlantıdaki kontakları açıyor, yıldızdan üçgene geçiyor.

edit: 3 fazlı bir asenkron motorunun yıldız üçgen yöntemiyle ileri geri çalışmasını sağlayan sistem
jy1pp.jpg

yav arkadaşlar kafama bir sürü şey var takılan..asenkron motorlarda yıldız-üçgen bağlantı hep kafamı karıştırıyor..benım elimdeki motor yıldız bağlantılı misal..yıldız bağlantı da bobin giriş uçlarına 3 faz gerilim uygulanır.çıkış uçlarıda bırıbırıne koprulu..motorun kapağını açtım bağlantı bu şekılde..e bu bağlantı nasıl oluyorda ucgene dönüşüyor birden..ruhlar gelıp bağlantılarınımı değiştiriyorda bobın uçları bağlantısı değişiyor..:)yanı motor bağlantısı yıldız.yıldız bağlantılı olan bır motora nasıl oluyorda aynı zamanda ucgen olarak yol verebılıyoruz..offfff
Yıldız üçgen kumanda ve özellikle güç devresini incelersen sorunun cevabını net olarak alırsın.
motor kapağında gördüğün yıldız ve üçgen bağlantı, kontaktörler aracılığı ile yapılıyor.
formda arama yaparsan bol miktarda şekil ,devre bulabilirsin

daha çok araştırmam gerekecek devreleri haklısınız..teşekkür ederim:)

Sorunuz, direkt yol verilen motorlar için ise, ülkemız stanadrtlarında, 4 kw. a kadar motorlara yıldız baglantı yapılır. Yani, faz/faz araı gerilim 380 voltdur. Eger bu motor, faz/ faz arası 220 volt gerılımde çalıstırılacaksa, üçgen bağlanır. Klemen kutusundaki terminalller, karsılıklı köprülenir.

4 kw dan büyük motorlar ise, faz/faz arası 380 volt, üçgen yol verilir. Daha büyük güçdeki, motorlara yıldız/üçgen yol verilecekse, arkadaşlarımızın dediği gibi, kontaktör veya uygun düzeneklı pako şalterlerle yıldı<<<<< 7 üçgen yol verilir.

Birde, zamanımızda yaygın kullanılan hızkontrol /sürücü) cıhazlarda genelde küçük güçlü olanlarına, monafaze (220 V.) girişli ve çıkış gerilimi de 3 X 220 volt olan cıhazlara baglanan ( ortalama 2,2 kw.kadar) motorlara gelen gerilim faz/faz arası 220 volt olacagından, bu motorlar üçgen bağlanır.

zbyrblc arkadaşım yıldız bağlı bir motora yıldız-üçgen yolveremezsin .Ancak üçgen bağlı bir motora yıldız- üçgen yol verebilirsin.Bu kuralıda dikkate almanı tavsiye ederim.

ZEYBEK BEYEFENDİ PAYLAŞIMINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Skoykaç arkadaşım bunu ınan bılmıyordum..çok teşekkur ederım paylaşım için

Moderatör tarafında düzenlendi:
yıldız ücgen baglantı

- - - Updated - - -

yıldız baglarsan daha düşük gerilim olur

etiketinde bağlantısı sadece yıldız olan bir bağlantı üçgen bağlanıp çalıştırılırsa asrgıları yanar, ayrıca çok yüksek güç üretir. bu nedenle bağlantısı üçgen olan motora yıldız-üçgen yol verme uygulanır.

sail 14 arkadaşım aradığım sorunun cevabı buydu işte..şimdi anladım.teşekkurler:)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri