trafoya faz (nötr) dönüşü

enerji_04

Üye
Arkadaşlar daha önceki açılan konulara baktım benim anladığım 3 fazdan giden akım yine 3 faz arasında akım dönüşünü yapar (dengeli olursa nötrden akım geçmez), 2 faz olursa nötrden akım geçer. şantiyede ana dağıtım panosu var 3 fazı ana şaletere bağlamışlar nötrünü panonun gövdesine bağlamışlar
14970569855_6e7cf10793_k.jpg

ana şaltarden hemen altındaki diğer şalterlere bağlanmış (ve bunlardan sahadaki panolara dağıtım yapılıyor) ve bu şalterlerin butun nötrleri bir baraya bağlanmış (bara direk panonun gövdesine bağlı)
14783952059_d15cf4b354_k.jpg

panonun gövdesine armatür bağlanmış ve armatür trafo binasına gidiyor galiba (emin değilim trafo binasına giremedim)
14947713466_9bbc737953_k.jpg

3 fazlı olursa nötrden akım geçmez onu anladım ama burda tek fazla çalışan cihazların da nötrü baraya bağlanmış ve dokunduğumda elektrik çarpmadı, neden? sonuçta akım trafoya geri dönecekse bu bara üzerinden dönmesi gerekmiyor mu? panonun gövdesi nötr gibi düşünemez miyiz?o zaman hafif da olsa (3 faz dengesiz yükte akım geçer) panonun gövdesinde Elektriklenme olması gerekmiyor mu? bu panoyu yeniden düzenlemem gerekiyor mu? mesela bir tane daha bara ekleyip topraklamayı ordan almam gerekiyor mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri