Ters Bağlantı (Polarite) Koruması

Merhaba, şimdiye kadar yaptığım devrelerde buna benzer korumalar yaptım, ancak ihtiyaca uygun değerde bir schottky diyodu girişe ters bağlarsanız gayet yeterli oluyor. Bu mantık işlemci bulunan devrelerde dahi işimi gördü.
shottky fikride hoşuma gitti ama yaklaşık 3-4Watt kayıp olacak o zaman.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tam olarak anlayamadım, bu 3-4 watt güç kaybı nerede olacak?
Eğer sistem çalışacaksa tüm güç diyotun üzerinden geçecek ve belirli bir miktar enerjiyi ısıya çevirecek.
bir kaynakta 0.3-0.2 V ile çalışmaya başladıkları yazıyor.
10Amper çekecek olursam 3Watt kayıp olmuyor mu?
Girişe paralel gelmeyecek mi S diyot?
ben seri olarak düşündüm

Girişe paralel gelmeyecek mi S diyot?
Evet ustam paralel ve ters bağlanacak.
kiCad.png

Bu şekilde.

Eğer sistem çalışacaksa tüm güç diyotun üzerinden geçecek ve belirli bir miktar enerjiyi ısıya çevirecek.
bir kaynakta 0.3-0.2 V ile çalışmaya başladıkları yazıyor.
10Amper çekecek olursam 3Watt kayıp olmuyor mu?

ben seri olarak düşündüm
Seri bağlamak tehlikeli olur. Çünkü diyot üzerinden akım geçtikçe ısınacak ve olası bir kısa devre anında diyot aşırı ısınırsa bozulup kısa devre olabiliyor. Bu da sistemin kendi kendini bozması gibi değerlendirilebilir.

Seri bağlamak tehlikeli olur. Çünkü diyot üzerinden akım geçtikçe ısınacak ve olası bir kısa devre anında diyot aşırı ısınırsa bozulup kısa devre olabiliyor. Bu da sistemin kendi kendini bozması gibi değerlendirilebilir.
hocam ters bağlantıda lipo mahfolmaz mı

Ustam bir çılgınlık yapıp sigorta eklemeyi düşünebilirsiniz. (Cam sigorta mesela)

Cevap yukarıda..
Aslında Röleli bir sistem yapabilirim sanki butona bastığımda mühürlenir eğer kısa devre olursa bobinden geçmeyeceğinden röle kapanır
ama yine de riskli ya dalgınlığıma gelir ve butona 2-3sn basarsam yine giderim

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri