Ters Bağlantı (Polarite) Koruması

Halocn

Üye
Bir robot için bir devre yapmaya çalışıyorum ve ters bağlantı korumasına ihtiyacım var. 7.4V veya 12.4V Li-Po batarya kullanılacak. İnternette araştırdığım kadarıyla en mantıklı çözüm N kanal Mosfet kullanmak fakat bazı kaynaklar Direnç , Transistör vs. kullanmışlar neden kullandıklarını anlamadım. Ekteki şekilde bir devre çalışır mı?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    26.6 KB · Görüntüleme: 33
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bir robot için bir devre yapmaya çalışıyorum ve ters bağlantı korumasına ihtiyacım var. 7.4V veya 12.4V Li-Po batarya kullanılacak. İnternette araştırdığım kadarıyla en mantıklı çözüm N kanal Mosfet kullanmak fakat bazı kaynaklar Direnç , Transistör vs. kullanmışlar neden kullandıklarını anlamadım. Ekteki şekilde bir devre çalışır mı?
D ve S uçları ters konulmuş. Source ucunun, kaynağın - ucuna gelmesi gerek.
Başka eksikler de var. Source - Gate arası bir zener diyotta bulunmali. Semadaki diyot, doğru polarite ile tetiklenme sağlıyor. Bence çalışmayacak bir devre değil.

Evet haklısınız hocam n kanal mosfet olduğu için d ve s yanlış onu anladım.
Source Gate arasına neden bir zener koyulmalı peki? mosfeti korumak için mi?

Evet haklısınız hocam n kanal mosfet olduğu için d ve s yanlış onu anladım.
Source Gate arasına neden bir zener koyulmalı peki? mosfeti korumak için mi?
Gate ucundaki gerilimi sınırlamak için konur.

Merhaba, şimdiye kadar yaptığım devrelerde buna benzer korumalar yaptım, ancak ihtiyaca uygun değerde bir schottky diyodu girişe ters bağlarsanız gayet yeterli oluyor. Bu mantık işlemci bulunan devrelerde dahi işimi gördü.

irfz44n gate için max 4V min 2V değerleri yazıyor o zaman 3.3v zener iyi olur gibime geldi.
Burada da bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Eğer bir mosfetin tam açılmasını (tam iletime geçmesini) garanti etmek istiyorsanız verdiğiniz değerlere göre 4 volt veya daha fazla gerilim uygulamak gerekir.

Burada da bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Eğer bir mosfetin tam açılmasını garanti etmek istiyorsanız verdiğiniz değerlere göre 4 volt veya daha fazla gerilim uygulamak gerekir.
Zenerin değerini deneme yanılma ile bulurum ama burdaki zener draine bağlandığında çalışır mı?

Zenerin değerini deneme yanılma ile bulurum ama burdaki zener draine bağlandığında çalışır mı?
Gate ucundaki gerilimi regüle etmemize gerek yok. Piyasadaki çoğu n mosfetin gate ucuna +15V kadar gerilim uygulayabilirsiniz. Sorun olmaz. Daha üstü de sorun olmuyor ama genelde tavsiye edilmez. Yani koruma için zener kullanmak istiyorsanız 5v6 gibi bir değer işinizi görecektir. Ancak zener gecikmeli kapanan bir eleman ve bizim amacımız koruma olduğu için sanırım VDR (varistör) kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri