Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Eğitimi (Int. University of Sarajevo)

sat sınavı ile okula başlamak için kazanman gereken profiency sınavı farklı sınavlardır. prof inglizce yeterlilik sınavıdır, sat yurtdışında üni. başlamak için girmen gereken sınavdır...

Volkan Hocam,

İngilizce Hazırlık atlama sınavı nasıldı?

benim upper int sertifikam vardı marmarada okurken aldığım. 2 ay yaz okulundan sonra bana çok kolay geldi. biz tefli arkadaşlar ilk 5 deydik zaten.

arkdaşlar bende gitmeden çok fazla ayrıntılara takılıyordum, size tavsiyem bu kadar ayrıntıya vs takılmadan gözünüzü karartın ve gidin derim. tabi denklik olayını net öğrendikten sonra...

ÖSYM klavuzundan tercih yaptıktan sonra bir denklik konusunda sıkıntı olmayacağını konuşulmuştu.

Volcanoos Hocam, ben ösym ile makina mühendisliği bölümüne yerleştim. Kalacak yer konusunda ve okul konusunda sizden yardım alabilir miyim?

Yeni gelen arkadaşlardan yardımcı olabilecek varsa çok mutlu olurum.

öncelikle hayırlı olsun. eğer sağlam 1 veya 2 arkdaş bulabilirsen ev tutmanı tavsiye ederim. hem dersimi çalışırım hem gezer eğlenirim diyorsan yurtta kalmanı tavsiye etmem. ama dersen ki ben sadece okumaya gidiyorum o zaman yurt daha iyi olacaktır tabiki. yurt okulun yanındadır, kampüs şehre uzaktır uzak dediğim istanbul gibi değil tabi 40 dk sürer şehir merkezine. havaalanına çok yakındır 10 dk. kampüsün bulunduğu yer ılıcdza denilen yerdedir, o çevrede ev bulman türk sayısının fazla olmasından dolayı zor olacaktır ve pahalıdır. ılıcdza ile başçarşı (merkez) arasında çok daha iyi ve ucuz evler bulabilirsin. ben geçen sene eski kampüs binasına yakın yerde oturdum hem kampüse hem de merkeze yakındı. kampüse gitmek için tramvay kuıllanıyordum 10dk, sonra da 10 dk yürüyordum ama ılıcdza ya göre daha iyi yerdi oturduğum yer.

Açıkçası yurtta kalmak istemiyorum. 1 yıllık sözleşme yapmak istediler, ücreti de peşin istediler. Bana da uymadı açıkçası.

Ev konusunu araştırayım. İlk gittiğimde nerede kalabilirim? Yurt geçici olarak kabul eder mi? Yurtta da odalar 5 kişilikmiş zaten. Bana göre değil.

Evrakları tamamladım. Sadece pasaportu bekliyorum. Pasaport geldiğinde İstanbul'a gidip evrakları teslim edeceğim. Ev bulmak kolay mı? Kiralar uygun olur mu? Umarım senin evin gibi bir ev denk gelir. Oturum izni alacakmışız. Nasıl almıştınız?

sözleşme konusunda zorlamazlarsa 2-3 hafta yurtta kalabilirsin, bizim arkadaşlar o şekilde yapmıştı. geçici oalrak kalabilirsin diye düşünüyorum. ev bulmak kampüsün olduğu yerde çok zor, bildiğim kdarıyla her sene türk öğrenci sayısı artıyor o tarafta ve ev kiraları da artıyor. oturma iznine takılma oraya gidince halledersin. ev tutunca kontrat yapman gerekli oturma izni için...

hocam ygs-lys ile yerleştiğimizde denklik konusunda herhangi bir sıkıntı olmuyor değil mi? yök herhalde denklik vermeyeceği bir okula göndermez bizi umarım...
bu eğitimi tamamlayıp piyasada çalışan arkadaşlarımız sıkıntı çekiyor mu acaba tamamlama eğitimi aldıkları için piyasada normal mühendislerle aynı statüde haklara sahipler mi ?

Değerli bellek3 okula yök göndermiyor biz gidiyoruz
yök henüz bu programlarda denklik verme konusunda biraz geri duruyor verse bile bir kaç yere bunlardan benim bildiklerim Sarajova ve Gabrova Teknik Üniversiteleri

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri