Switch amper karmaşası

Ayrıca on/off anahtar ile kumanda etmek yerine start stop butonu ile mühürlemeli kullanırsanız elektrik git gel yaptığında kontaktör bırakacağı için tezgah durup kendiliğinden çalışmaya devam etmez.

Bir yanlış anlama oldu galiba. On off anahtarla kumanda etmeyeceğim. Bu anahtarla makinenin ana gücünü açıp kapatacağım. Hoş, görüşlerinizden sonra kullanmasam iyi olur.

Motor start stop için şunun gibi bobinli bir anahtar düşünüyorum: ON-OFF-MAKINE-SIVICI

İleri geri şalterin devamına ekleyeceğim bu anahtarı. Her yön değiştirdiğimde start butonuna basmadan motor dönmeyecek. Güvenlik için.

Bir yanlış anlama oldu galiba. On off anahtarla kumanda etmeyeceğim. Bu anahtar makinenin ana gücünü açıp kapatacağım. Hoş, görüşlerinizden sonra kullanmasam iyi olur.

Motor start stop için şunun gibi bobinli bir anahtar düşünüyorum: http://www.karakoydepo.com/ON-OFF-MAKINE-SIVICI,PR-1220.html

İleri geri şalterin devamına ekleyeceğim bu anahtarı. Her yön değiştirdiğimde start butonuna basmadan motor dönmeyecek. Güvenlik için.

Bu tip enerji kesildiğinde kendinden bırakmalı şalter varsa elektrik kesintisi ve yön değişiminde sorun olmayacaktır. Ama orada bulunmadığınız zamanlarda sürücüyü enerji altında bırakmamak için en azından fiş-priz (makine tip) ile ayırabilirsiniz.

Saygılar...

Suat Abi güzel konuya barnak basmışsın ben de tan bilgi sahibi değilim eksiklerim var. Ac sigorta dc de kullanılır mı diye tartışılmıştı aklıma onu getirdi, hakkaten ac anahtar veya röleyi dc de kullanacaksk üzerindeki amper değerinden nasıl hesaplarız illa formül vardır. Abi bir de motor ve pano arasındaki mesafe max nedir ve kablo çapın kaç bunları fa belirtmelisin.

Panoyla motor arasında 20cm kadar mesafe var. Çok yakın yani. Kablo çapını bilmiyorum ama ince değil : )

204604-harmony-k.jpg

böyle bişeyi yaptığımız 1-250v dc güç kaynaklarında kullanmıştık bunu düşünmüştük:
2015925121836_dar_isikli_anahtar_800_logo_lq.jpg

teoride 10A az çekiyordu akımı ama bu düğmeler 10a ile yamuldular...
mini pako şalter 16a iste en küçük boy dersen verirler biz öyle aldık.

Suat Abi güzel konuya barnak basmışsın ben de tan bilgi sahibi değilim eksiklerim var. Ac sigorta dc de kullanılır mı diye tartışılmıştı aklıma onu getirdi, hakkaten ac anahtar veya röleyi dc de kullanacaksk üzerindeki amper değerinden nasıl hesaplarız illa formül vardır. Abi bir de motor ve pano arasındaki mesafe max nedir ve kablo çapın kaç bunları fa belirtmelisin.
w otomat dc de çalışıyor kullanan var.

Evet yazılmıştı ama netleşmedi 10 veya 16A w otomat dc de ne kadarına izin veriyor?

üzerinde yazan neyse o 1,6A 1,7A atar belki yada tam 1,6A de hiç ölçmedim.

AC amperin DC ampere göre oranı benim de biraz kafamı karıştırıyor. Bu, güç kaynağının verimliliğiyle mi ilgili? Mesela güç kaynağı %100 verimle çalışıyor dersek 210 Vac 5 amper = 210 Vdc 5 amper midir?

Arkadaşlar peki pako yerine şu tip şalterlerden kullanabilir miyim? Şalter 2 kademeli (kapalı-açık) ve üzerinde 1 tane lay4_be101 NO kontak bloğu var. Bu kontak 400v 10A. Ne dersiniz?

Hadi olur deyin.

Bu gözümüzden kaçmış, esas mesele anahtarın AC ve DC ye göre kontak dayanımı değil Suat Bey' in bobinli tip anahtarının AC' ye göre imal edilmiş olması.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri