12 V 22Ah Akü şarjı

vedat1966

Üye
Merhaba arkadaşlar. Elimde bulunan Aküyü pil puntolamak için kullanmak istiyorum. Bu akünün şarjı konusunda bazı sorularım olacak.
Akü üzerinde yazanlar:
Floating use :13.6 - 13.8 V
Cycle use : 14.5 - 14.9 V
Less than : 6.6 A
Bu aküyü voltaj ve akım kontrollü güç kaynağı + otomatik şarj kesici devre ile şarj etmek istiyorum.
1. Bu aküyü kaç amperle şarj etmeliyim? (Şu an 2 A akım sınırlaması ile deneme yapıyorum. 1.5 A ile şarj ediyor.)
2. Akü şarj başlangıç voltajı ve şarj bitiş voltajı ne olmalıdır? (Otomatik şarj kontrol devresine gireceğim değerler.)
3. Bu aküyü en fazla kaç volta kadar deşarj edebilirim? (12 volt havya kullanırken)
4. Aküyü şarj olurken; akü değeri 13.2 V seviyesine gelince akım 1.5 Amper seviyelerinden yükselmeye başlıyor. Şu an akü voltaj değeri 13.6 V ve 1.6 A ile şarj devam ediyor. Akünü şarja bağlanmasından beri geçen süre 4.5 saat) Bu durum normal midir? Aküde herhangi bir ısınma yok.
Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

güzel insan, 22 amperlik bir aküyü % 10 kuralına göre 2 amperle 10-12 saatte şarj edersiniz . bu gayet sağlıklıdır.
Cycle use : 14.5 - 14.9 V
burası akünüzü şarj edebileceğini voltaj sınırıdır, daha yukarıda bir voltaj vermeyiniz demektir.
Floating use :13.6 - 13.8 V
burası akünüzün tam dolu olduğunu gösterdiği bekleme voltajı/tepe voltajıdır çok sağlıklı bir durumdur.

akünüzü aç birisi gibi düşünün ve masaya oturduğunda büyük bir iştahla yemeye başlar, ne varsa yer, doymaya başladığında da yavaşlar. benzetmeyi böyle alınız ilk şarja başladığında yüksek akım çeker (mutlaka sınırlanmalı, sağlıklı olanı budur ve sizde normal) dolmaya/doymaya başladığında ise daha az akım çeker. yani sıkıntılı bir durum yok
aküyü boş diyebilmemiz için voltaj değerinin 11,5 volt aşağısı diyebiliriz. burayı sınır kabul etmek akümüzün sağlığı için çok önemlidir. deşarj olayı tamamen sizin kullanımınızla ilgilidir. kullandığınız süre ve çektiğiniz ampere göre dayanır. şu kadar saat demek yanlış bilgidir. çünkü teori ile pratik hiç bir zaman tutmaz. akünüze bağlayacağın bir volt metre ile akü kullanımınızı görebilirsiniz.
sanırım bu kadar yeter eğer takıldığınız bir yer olursa lütfen sorunuz.

Teşekkür ederim. Benim için çok açıklayıcı oldu. Akım sınırlaması (2 A) yaparak 14.9 V'ta ayarlamıştım. Çok zorlamayım o halde otomatik kesici devreyi 14.7 V'a ayarlayıp. Şarj başlama voltajınıda 11.8 V uygun olur sanırım. Şarjda uzun süre bekleyince şıkıntı olurmu bilemiyorum ama şarj süresini de 11 saat olarak ayarlayayım. Şu an şarj süresi 6 saat oldu ve 1 A ile devam ediyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri