Pensampermetre ölçüm yapmıyor

Herkese iyi akşamlar,

Geçen günlerde sipariş ettiğim pensampermetrem bugün elime ulaştı fakat fotoğrafta da görüldüğü üzere düzgün akım ve hertz ölçümü yapamıyorum.(kablo fırın ve buzdolabı çalıştırıyor.(+2500w)) Bunun sebebi nedir?

IMG-7466.JPG

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bendeki ölçü unıt ölçü aletine ne kadar benziyor derken, aynısı olmadığını farkettim. acemilik işte ben de ilk zamanlar 2 kablo üzerinde ölçüm yapıp hiç bir şey anlamamıştım, sonra araştırınca sadece tek kabloda ölçmek gerektiğini öğrendim. tam tek kabloda ölç diyecektim ki @fgencal benden hızlı davrandı. birde @fgencal ustam öyle durumlarda saçmalaması normal. ne de olsa kalite değil mi?

Haklısın ustam, demek ki alet ederime göre iş yaparım diyor.
@Köstenceli hata yapabileceğiniz bir noktayı daha şimdiden yazayımda yanılgıya düşmeyin. Şimdi pensampermetre ile çekilen akımı ölçtünüz, gerilimide ölçtünüz öyleyse güç P=U.I formülünden hesap yaparsanız hatalı olur. Alternatif akımda güç formülünde birde cosfi var bunu unutmayın. Yani gücü bulabilmek için sadece akım ve gerilim değerlerini bilmek yetmiyor.​

Son düzenleme:
Haklısın ustam, demek ki alet ederime göre iş yaparım diyor.
@Köstenceli hata yapabileceğiniz bir noktayı daha şimdiden yazayımda yanılgıya düşmeyin. Şimdi pensampermetre ile çekilen akımı ölçtünüz, gerilimide ölçtünüz öyleyse güç P=U.I formülünden hesap yaparsanız hatalı olur. Alternatif akımda güç formülünde birde cosfi var bunu unutmayın. Yani gücü bulabilmek için sadece akım ve gerilim değerlerini bilmek yetmiyor.​
@fgencal usta, bak seni ıslar ıslar döverim, benim matematiğim kıt diyorum, yok diyorum. ben liseyi bile sekiz yılda bitirdim diyorum... sen bana cosfiden bahsediyorsun.
şaka şaka. sizler bu işin matematiğini bilenler elbette benden daha iyi açıklarsınız. çünkü sizler okulunu okudunuz. bu arada ölçüm yaparken bir tek cihaza asla güvenmem. çünkü verdiği değerler ortalamaya yakındır. gerçek değer değildir. işin hesap kısmını biliyorsan +- çok az yanılma payıyla doğruyu bilirsiniz. benim gibiler içinse ölçü aletinde gördüğüm değer, kurtarır değerdir. aradaki farkı sadece sizin gibiler anlar ve bilir.
bu arada ölçüm yaptığın şey ve yer çok önemlidir. ben bazen 12 voltu görmek için 3 tane ölçü aleti kullanırım. kondastörü 2 farklı aletle ölçeyim. yeri ve konumu en önemlisi cihazın işlevi önemlidir. yani ölçmek var, ölçmek var.

Forum istatistikleri

Konular
128,393
Kullanıcılar
450,277
Son üye
Hzomero

Yeni konular

Geri