9103 YCM su ısıtmama sorunu

SinanT77

Üye
Üstatlarım herkese iyi forumlar.
Ufak bir ilçede memur olarak görev yapıyorum, en yakın Teknik Servis 70 km uzaklıkta.
Geçen sene makinem bozulduğu için( elektrik hiç gelmiyordu) ve deprem görevinde olduğum ve bayram önü olduğundan yerel bir tamirciyi yönlendirerek Çamaşır makinemi tamir ettirdim. Söylediğine göre kart ve parazit kondansötörü arızalıymş değiştirmiş. Son zamanlarda artan koku üzerine kazan temizliği yaptığımda farkettim ki makine suyu ısıtmıyor. Arızadan sonra mı bu durum oldu eşimde dikkat etmemiş.

Çamaşır makinesi: Arçelik 9103 YCM
Sorun: Su ısıtmıyor.
Yapılan işlemler:
-
Rezistans Ölçüm aleti ve dışarıda ölçüldü çalışıyor.
- NTC ölçümünü sıcak su ve soğuk su ile Ölçüm aleti ile yaptım çalışıyor, farklı değerleri ölçtüm
- prosestat üzerinden nötr geldiğinden üzerinde rezistans dan karta kadar ve prosestat a kadar buzzer modunda ölçüm yaptım kablolardan akım geçiyor.
- Kart üzerindeki bağlantıları kontrol edip, kabloları da takip ederek prosestat, Rezistans, ve NTC arasındaki akımın sağlıklı gittiğini ölçüm aletiyle ölçtüm.
-Tamircinin yeni dediği kart üzerinde lehimler var, tamir görmüş bir kart takmış bir diğer konu parazit kondansötörü üzeri silik çıkma ve kırık bir parça
sebep parazit kondansötöründen kaynaklanabilir mi? Fotoğrafları ekliyorum Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Ayrıca bu kart makine ile uyumlumudur ?
Cevaplarınız için teşekkür ederim
**Not: kart üzerindeki rezistans kablolarını çıkarmıştım fotoğraflarda 1 soket boş görünüyor

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Merhaba,
Filtre kondansatörü sıkma anında kazanın çarpması sonucu hasar görmüş. Sağlıklı montaj yapılmadığı içindir; değişimi gerekir. İşaretli triyak Z0103 diye düşünüyorum; onu ve röleyi değiştiriniz. D23'ü net olarak göremedim,çatlak mı?
Selametle.

ln5zz67.jpg

Merhaba,
Filtre kondansatörü sıkma anında kazanın çarpması sonucu hasar görmüş. Sağlıklı montaj yapılmadığı içindir; değişimi gerekir. İşaretli triyak Z0103 diye düşünüyorum; onu ve röleyi değiştiriniz. D23'ü net olarak göremedim,çatlak mı?
Selametle.

Ekli dosyayı görüntüle 105209
Üstadım teşekkür ederim cavabınız için.
Fİltre kondansatörüünü değiştireceğim.
İşaretlediğiniz triyak eklediğim ise W13 OT409 olarak okudum yeni fotoğrafını ekledim.
röle olarak da HF3FA olarak okudum onu da değiştireceğim. Röleye 12 V elektrik vererek kontrol ettiğimde anahtar görevini yaptı. D23 üzerinde herhangi bir hata göremedim Üstat.

-Ayrıca Mavi işaretlediğim bombeli parçada VDR yazıyor ve buzzer konumda sinyal alamadım normalmidir?

- D21 de bulunan direncin rengi turuncu ve içnde çatlak var gibi bu normalmidir? ölçüm yaptığımda 12 küsürden başlayıp 4 lere kadar gerileyen bir değer veriyor

11.jpg
22.jpg
33.jpg
44.jpg

D21 zener diyot, çatlak ise değiştirin lütfen. Vdr varistördür ve sağlam olduğu kanaatindeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri