Vestel Çamaşır Makinesi - Su ısıtma sorunu

mtatech

Üye
Merhaba, çok fazla teknik bilgim olmadığımdan dolayı cümleleri yanlış kurarsam şimdiden affola.

Arıza : makine (rezistansın yanması ile) bir kaç defa sigorta attırdı. Açtık söktük baktık anakartta 5 6 parçada yanık vardı.

Onarım kısmında yapılanlar: anakartı vestel servisten orijinal paketinde aldık. rezistans yenisini aldık. tanbur kısmını (su tahliyesi motorunun bağlantısını sökerek) kireç sökücü ile temizledik.
Su tahliye dirseğinde ki kireçleri tamamen temizledik.
Buna rağmen makinedeki tüm programlar sorunsuz çalıştığı halde ısıtma yapmıyor.
Anakarttan rezistansa giiden ve ntc sensörüne giden kabloları ölçtüm hepsi sağlam. Suyu otomatik kesmesi ve boşaltmasında sorun yok. Ntc sensörünü ohm modunda ölçtüm (oda sıcaklığında) 5 olarak gösterdi. ama hiç bir şekilde rezistansa voltaj gitmiyor(makine yıkama modunda 90 derecede çalışırken ölçüm yaptım ). Kart yeni olmasına rağmen eski kart ile versiyon farkı var. Soket girişleri aynı ama ufakta olsa farklar var.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ısıtma makina suyunu alıp yıkamaya başladıktan 10dk sonra devreye girer hemen girmez

(oda sıcaklığında) 5 olarak gösterdi.

Ntc sensörünü ohm modunda ölçtüm (oda sıcaklığında) 5 olarak gösterdi
Ntc nin oda sıcaklığında 5 ohm gostermesi normal değil.Isıyı olduğundan çok yüksek algıladığı için rezistans devreye girmiyordur.kaç k.ohmluk ise
Orjinali ile değiştirilmesinde fayda var.

Merhaba, çok fazla teknik bilgim olmadığımdan dolayı cümleleri yanlış kurarsam şimdiden affola.

Arıza : makine (rezistansın yanması ile) bir kaç defa sigorta attırdı. Açtık söktük baktık anakartta 5 6 parçada yanık vardı.

Onarım kısmında yapılanlar: anakartı vestel servisten orijinal paketinde aldık. rezistans yenisini aldık. tanbur kısmını (su tahliyesi motorunun bağlantısını sökerek) kireç sökücü ile temizledik.
Su tahliye dirseğinde ki kireçleri tamamen temizledik.
Buna rağmen makinedeki tüm programlar sorunsuz çalıştığı halde ısıtma yapmıyor.
Anakarttan rezistansa giiden ve ntc sensörüne giden kabloları ölçtüm hepsi sağlam. Suyu otomatik kesmesi ve boşaltmasında sorun yok. Ntc sensörünü ohm modunda ölçtüm (oda sıcaklığında) 5 olarak gösterdi. ama hiç bir şekilde rezistansa voltaj gitmiyor(makine yıkama modunda 90 derecede çalışırken ölçüm yaptım ). Kart yeni olmasına rağmen eski kart ile versiyon farkı var. Soket girişleri aynı ama ufakta olsa farkl
Ekonomik kısımda suyu 20-25dk sonra normal yıkamada 15dk sonra suyu ısıtır. Bu durum normaldir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri