Beko 5102, sağa döndürmüyor, röle mi, kartta sorun var mı (foto ekledim)

Öncelik olarak dün burda konuyu açmıştım:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/beko-d-5102-b-ısıtmıyor-sola-dönmüyor.151335/
sağolsun yardımcı oldu arkadaşlar. RÖle dedi veya kondansatör hata olarak .oraya devam e tmek istemedim, yeni konu açtım. Eğer gereksizse sileyim.

Tamirci geldi ama makineyi götüremem dedi. Kartı söktü. ben de fotolarını çekip size sorayım dedim çünkü o, kartta sıkıntı yok, motor döndürmüyor diyor.

Motorda kart yok diyor. Motoru da sökemeyiz çünkü sökersek test edemeyiz diyor.Test edecek akım cverecek yer bulmak zor diyor. Doğru mu emin olamadım.

Yıkamada, suyu alıyor. sonra ilk döndürüşü yapıyor, sağa galiba. Sonra duruyor. çıt sesi geliyor. sola döndürmüyor. deniyor tekrar olmuyor. bir kaç dakika geçiypor ve sonra yine aynı yöne döndürüyor. Tamirci ded i ki röle komutu veryor ama motor gücü yetmiyor vs tarzı dedi.

sıkmaya verince ise suyu boşaltıyor ama döndürmeden bitiriyor.

Şu fotoyu çektim çünkü siyahlık var alt sağda, o ilginç geldi. Normal mi?

1695383283309.png

bu ise arka tarafı. jdfy0010 yazıyor

1695383342655.png

bu ise kart. Üstte bahsettiğim siyahlık var sağ üstte:

1695383422054.png

Bu da içi kartın, siyahlığı da çektim:

1695383748120.png

silince gitti siyahlık. is gibi bir şeymiş.
1695383770797.png

Şu kartı götürsem 500-1500 arası değişir dediler. Antalyadayım şu an. Ama tamirci motor arızalı dedi o da çok pahalı. Sizce napsam? Zaten 450 lira harcadım. rezistans ve kömür değiştirdi tamirci.

Bu da motor:

1695383932293.png

Ölçü aletim yok maalsef ama 200 liraya Best B830L Elektronikçiler İçin Ayarlı Ölçü Aleti tarzı aletler var. alsam yapabilir miyim? ama çalışırken makine bilmiyorum becerebilir miyim bunu

elle kazanı döndürdüğümde saat yönü daha rahat dönüyor gibi. arka taraftan da denedim. diğer tarafa da dönüyor. Çok volt mu gerekiyor acaba dönmesi için ama hiç dönmüyor şu an çalışıyorken.

Yıkamad diğer tarafa dönmes de gerekyr muıydu buna emin olamıyorum.

Multi metre ile her parçayı mı ölçmek lazım bacaklarına baka baka?

Son düzenleme:
Motorda kart yok diyor. Motoru da sökemeyiz çünkü sökersek test edemeyiz diyor.Test edecek akım cverecek yer bulmak zor diyor. D
Merhaba,ustaya lafım var ama sabah sabah yazmayacağım.Makinenizin kartı seçilen bir programdaki her şeyi sırası ile yapıyor.Yani su alıyor,kazanı sağa ve sola döndürüyor,suyu tahliye ediyor,ısıtıyor,sıkıyor.''Sizin makinenizin motorunu'' resmini eklediğiniz kart kontrol ediyor.Motor tek yöne hareket ettiği için ''SAĞLAM''Sıkıntınız da bu (tek yönde dönme)
''Kartta röle ve kondansatör arızası var''
Selametle.
Zaten 450 lira harcadım. rezistans ve kömür değiştirdi tamirci.
Kömürü değiştirmesini anlarım da rezistans biraz abes olmuş.Kazan dönmesi ile bu model makinanın rezistans değişiminin uzaktan yakından alakası yok.

Son düzenleme:
Merhaba,ustaya lafım var ama sabah sabah yazmayacağım.Makinenizin kartı seçilen bir programdaki her şeyi sırası ile yapıyor.Yani su alıyor,kazanı sağa ve sola döndürüyor,suyu tahliye ediyor,ısıtıyor,sıkıyor.''Sizin makinenizin motorunu'' resmini eklediğiniz kart kontrol ediyor.Motor tek yöne hareket ettiği için ''SAĞLAM''Sıkıntınız da bu (tek yönde dönme)
''Kartta röle ve kondansatör arızası var''
Selametle.

Kömürü değiştirmesini anlarım da rezistans biraz abes olmuş.Kazan dönmesi ile bu model makinanın rezistans değişiminin uzaktan yakından alakası yok.
Merhaba. Teşekkürler cevap için. 4 tane role var ve 5 tane kondansatör var. Bunlardan hangisi olableceğini bilebilir miyiz

güzel insan, her bileşen kart üzerinden ölçülmez, enerji vererek yapılan testler kart üzerinde başka bileşenlere zarar verebilir (özellikle kart üzerindeki röleye enerji vermek) pek net göremedim ama orada viper var, onu da değiştirmek gerekir.

güzel insan, her bileşen kart üzerinden ölçülmez, enerji vererek yapılan testler kart üzerinde başka bileşenlere zarar verebilir (özellikle kart üzerindeki röleye enerji vermek) pek net göremedim ama orada viper var, onu da değiştirmek gerekir.
Röleleri tek tek çıkarıp ölçmeyi düşünmüştüm. 24 v vererek. yanlış mı olurdu?

viper dediğiniz hangisi entegre olan mı?

Yani benim hiç tecrübem yok, kendim yapmayı deneyeceğim. 1500 lira istiyorlar çünkü daha görmeden, sadece hata sağa döndürüp sola döndürmemesi deyince. röle fiyatları sordum 40 lira civarı tanesi. omron marka değil

Röleleri tek tek çıkarıp ölçmeyi düşünmüştüm. 24 v vererek. yanlış mı olurdu?

viper dediğiniz hangisi entegre olan mı?

Yani benim hiç tecrübem yok, kendim yapmayı deneyeceğim. 1500 lira istiyorlar çünkü daha görmeden, sadece hata sağa döndürüp sola döndürmemesi deyince. röle fiyatları sordum 40 lira civarı tanesi. omron marka değil
güzel insan, elektrik elektronik çocuk oyuncağı değildir. ölçü aletin yoksa yapamazsın, nasıl ölçülür bilmiyorsan yapamazsın, neyin ne işe yaradığını bilmiyorsan yapamazsın. evet viper entegredir. şimdi hangi malzeme arızalı nasıl bilelim? rölenin omron olması önemli değil, önemli olan eş değer mi? aynı özellikleri taşıyor mu? bacak sayısı tutuyor mu? ve daha bir çok şey var. sitemizde @bakımcıı usta var onunla bir konuş istersen.

@serkan_48 ustam bu arkadaş antalya'daymış. yönlendirme yapabilir misin?

Bir ayağı bir rölenin lehimi kopmuş. Onu yapınca denedim tekrar. 90 dereceye aldım ilk başta ve 2 tarafa dö ndürdü.

Ama ısıtmadı hiç. başka programlar denedim. Ama şimdi hiç dönmüyor. mesela durulamada suyu alıp bekliyor. çıt sesleri geliyor.

Röleler değişmesi mi lazım ama peki demin nasıl çalıştı o ayağı lehimleyince

Sorun başka bir şey olabilir mi. rezistans ve kömür yeni değişt, dün tamirci gelince değiştirmişti. Sonrasında tek yöne dönüyordu zaten. bugün ise lehim yaparak 2 yöne bir kerelik de olsa döndü ama ısınamadı. Yıkamaya veriyorum, su aldıktan sonra çıt ediyor, sonra başka çıt geliyor ve durduruyor gibi komutu sanki. Kaç dakika bekledim öyle ısınmadı da mesela 40 drece pamuklu. Su alıp bekliyor dakikalarca. Isıtmıyor. Arka arkaya 2 çıt sesi geliyor 5 saniye arayla. biri döndür diğri dur komutu gibi.

dakiakar geçiyor sonra başla tuşu yanıp sönüyor, yani duraklat moduna alıyor. hata geldiği belli sanırım.

Sorun motor olabilir mi. ama rezistansın ısıtması gerekmez miydi o durumda

1695485701072.png

Lehimi böyle yapmış bunla ilgili olabilir m. ilk başta peki nasıl çalıştı. 2 ucu birbirine bağlamış gibi. üstteki uç siyah ve boştu. orayı kapattı.

Son düzenleme:
@paskomya abi malesef beyaz eşya da yonlendirebilecegim kimse yok.

Konuyu okudum ama makina mantıklı hareket etmiyor. Garip davranıyor.

Görsellere bakıldığında kartta problem yok gibi duruyor.

Makineniz zamana meydan okuduğu için komponentler de haliyle yıpranmış ve işlevlerini kusurlu yapmaya başlamış.Bir süre sonra tekrar uğraşmamak için lütfen 2 adet röleyi ve mevcutta bulunan kondansatörleri yenileri ile değiştirtin.Usta sağlam olmasına rağmen rezistans değiştirmiş.Sonra sıra motora ve kapı kilidine gelir ve bol bol para ödersiniz.Bence artık çağırdığınız ustanın dediğini değil burada size yardımcı olanların dediğine kulak kabartın.Faydanıza olur.
2 röleyi değiştirttim ama durum aynı.

Tanesi 25 lira rölelerin. Kondansatörler ise 4-5 lira.

Şimdi, 2 röleyi daha mı değiştireyim yoksa önce kondansatörler mi?

Şu ihtimal de kafamı kurcalıyor, gelen usta kömürü düzgün takamadı veya rezistansı tam orturamadığı için dönmeme durumu olabilir mi ama hiç zorlamıyor bile dönme için.

Elektornikçi beyni de ölçtü multimtere ile sorun yok dedi. 0.1 civarıydı

size viper i değiştirin dedim, kondanstörleri rölrleri değiştirmek güzel ama entegrede kaçak varsa hiç bir işe yaramaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri