Beko d 5102 b ısıtmıyor/sola dönmüyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Elektronik kart'ın ön yüzünün tam fotosunu paylaşabilirmisiniz.
Screenshot_2023-09-23-13-08-31.png

Bu bölgenin arkasındaki 2 adet roleyi değiştirmen gerekiyor.kullandığın rolelerin çalışma voltajı, pin (ayak) bağlantıları,kontak akımları aynı olmalı.

Son düzenleme:
Evet.montajdan önce çıkan role ile yeni rolenin normalde kapalı ve normalde açık kontaklarının aynı pinler (ayaklar) olduğundan emin olun.

Bir ayağı bir rölenin lehimi kopmuş. Onu yapınca denedim tekrar. 90 dereceye aldım ilk başta ve 2 tarafa dö ndürdü.

Ama ısıtmadı hiç. başka programlar denedim. Ama şimdi hiç dönmüyor. mesela durulamada suyu alıp bekliyor. çıt sesleri geliyor.

Röleler değişmesi mi lazım ama peki demin nasıl çalıştı o ayağı lehimleyince

Sorun başka bir şey olabilir mi. rezistans ve kömür yeni değişt, dün tamirci gelince değiştirmişti. Sonrasında tek yöne dönüyordu zaten. bugün ise lehim yaparak 2 yöne bir kerelik de olsa döndü ama ısınamadı. Yıkamaya veriyorum, su aldıktan sonra çıt ediyor, sonra başka çıt geliyor ve durduruyor gibi komutu sanki. Kaç dakika bekledim öyle ısınmadı da mesela 40 drece pamuklu. Su alıp bekliyor dakikalarca. Isıtmıyor. Arka arkaya 2 çıt sesi geliyor 5 saniye arayla. biri döndür diğri dur komutu gibi.

dakiakar geçiyor sonra başla tuşu yanıp sönüyor, yani duraklat moduna alıyor. hata geldiği belli sanırım.

Sorun motor olabilir mi. ama rezistansın ısıtması gerekmez miydi o durumda

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 101479
bunu mu lehim yaptın? eğer bunu lehimlediysen ben daha bir şey söylemiyeceğim.
Hayır Bariz bir temassızlık vardı. o ayak. yeni röle alırken dükkan sahibi önerdi.

Bu arada lehim aleti bende yok alacaktım, komşuda varmış ama gözümü korkuttu kartı bozarsın vs ama sonra tv tamircisi varmış eve yakın. ona götürdüm. çok para almadı. Bu ayağı yapalım çalıştır düzelmezse tekrar getir dedi.
ama 12 v varmış multimetresinde. 24 v ölçebilir miyiz ki hangi röle bozuk yoksa direkt değiştirelim mi?

1695484803974.png

Hayır Bariz bir temassızlık vardı. o ayak. yeni röle alırken dükkan sahibi önerdi.

Bu arada lehim aleti bende yok alacaktım, komşuda varmış ama gözümü korkuttu kartı bozarsın vs ama sonra tv tamircisi varmış eve yakın. ona götürdüm. çok para almadı. Bu ayağı yapalım çalıştır düzelmezse tekrar getir dedi.
ama 12 v varmış multimetresinde. 24 v ölçebilir miyiz ki hangi röle bozuk yoksa direkt değiştirelim mi?

Ekli dosyayı görüntüle 101480
Tekevizyon tamircisine götürün,o bölgedeki iki roleyi değiştirsin.

Lehimi böyle yapmış bunla ilgili olabilir m. ilk başta peki nasıl çalıştı. 2 ucu birbirine bağlamış gibi. üstteki uç siyah ve boştu. orayı kapattı.

1695485692938.png

Tekevizyon tamircisine götürün,o bölgedeki iki roleyi değiştirsin.
Gİttim ama kapanmış saat 19.30. 8de kapatacağım demişti oysa.

Zaten tek röle aldım şu an. satın alınacak yerler de kapalı 2.sini.

o bahsettiğiniz 2sini tek tek çıkarıp test ederiz diye ama 12 v verebiliyorken test edemeyiz sanırım.

Bu 2sinde hata var dediğinizde tek taraflı dönmüyordu, şi mdi 2 taraf dönmüyor. Umarım sorun onlardır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri