Merhaba,
Benim 15 yıllık bosh marka bir nofrost emektar var. Petek ve alt tarafı ara ara buz tutuyor. Her buz tuttuğunda saç kurutmayla kurutup devam ediyorum. Geçen kuruturken saç kurutmanın içine su kaçtı ve saç kurutmadanda oldum. Bende kesin çözüm için servis çağırdım adam geldi baktı abi sen buna boşa masraf yapma bunun ömrü bitmiş git yeni bir buzdolabı al 350-400 masraf yapman gerekir dedi ve servis parası alıp gitti. Bende iş başa düştü deyip başladım incelemeye Önce termostatı değiştirdim. sonra peteğin altındaki ısıtıcının her tarafı buz tutuyor ve ısıtıcının üzerindeki alimünyum bant parça pinçik olmuş onun üzerini yeniden bantladım. Derin dondurucu kısmın lastikleri biraz yıprandığından onuda düzelttim. Şimdi dondurucudaki straforu arıyorum bulamıyorum nerede anlamadım. peteğin altında ısıtıcı var. ısıtıcı zemine bir levha ile yapışık peteğin üstü plastik pervanenin etrafında bir strafor var ama kuru. Bahsedilen strafor bende kullanılmamış olabilirmi?

Arkadaşlar herkese merhaba,

Bu başlığı başından sonuna kadar okudum ancak bir inşaat mühendisi ne kadar anlar o kadar anladım.

Bizim ksu 40621 no-frost Bosch buzdolabı arıza yaptı. Yukarda panelde Arıza ışığı yanıyor. Bazen tüm ışıklar yanıp sönüyor. Bazen normal yanıyor arıza ışığı ile beraber. No-frost kısmı soğutmuyor. Ürünler erimeye başladı ve valide hanım gecenin 1'inde şu an komşuya malzeme taşıyor.

Şimdi ben kitapçıktan okuduğum kadarı ile aşırı doldurma yapabilir diye anladım. Ve dolabı kapattım. Derin dondurucu kapağınıda açık tutuyorum. Buzdolabını 12 saat kapalı tutacağım. Sonra tekrar çalıştırın diyor. Ama sizler gibi su tahliyesi vs. demiyor. Ben bu işten hiç anlamam. Şimdi bu 12 saat durup karlar eriyince bu sular nereye gidecek arkadaşlar? Benim herhangi bir müdahele yapmam gerekiyor mu ? Eriyen sular içine dolarsa eğer iyice bozmayalım makineyi ?

Değerli vaktinizi aldım çok teşekkür ederim.

12 saat tüm buzun erimesi için yeterli süre degildir !
Tüm buzların erimesi yaklaşık 48 saat sürmektedir (bu süre ortam ısısına ,hava sirkilasyonu olup olmamasına göre degişir)
Eriyen buz motorun üzerindeki yogunlaşma kabına gider .aşırı buz varsa bu kabın haçmi yeterli gelmiye bilir , dışarı yani yere akabilir.tedbirli olunmalıdır

Sayın hocam, bu saatte cevabınız için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Valide şu an panik durumda benide strese soktu.

Şimdi o zaman dediğiniz gibi ben buzdolabını 48 saatten önce çalıştırmıyorum kesin olarak doğru mudur ?

Su yere aksın hiç dert değil sileriz ederiz, bir şekilde hallederiz. Yeterki su cihazın içine akıp buzdolabını bozmasın. Böyle birşey söz konusu olmaz di mi ?

Çünkü önceki yazılarda su tahliyesi gibi konulardan bahsetmişsiniz. Aklımı bu karıştırdı.

Not: Forumda kirlilik oluşturmamak için yeni bir başlık açmadım. Var olan konuya yazdım. Acaba doğru mu yaptım ?

Tahliye kanalı buzlanmışsa kanalın buzları eriyene kadar içeride su birikimi olabilir .Böyle bir sorun varsa hemen anlaşılması mümkün degildir bir kaç saat sonra dolabınızın arkasındaki yogunlaşma kabınızı kontrol edin eğer su birikimi varsa tahliye kanalınızdan su geçebiliyordur.
Eğer tıkalı ise dolabınızın ön ayak kısımlarını yerden 8-10 cm yükseltin eriyen sular hava kanalına dolmasın .
size de geçmiş olsun.

Hocam merhaba, bugün Bosch'tan tamirci geldi. Biz dün prizden çıkardığımız için şu an hiç birşey anlayamam dedi. Üstteki ışıklar yanıp sönüyor demiş annem. Hafıza kartı bozulmuş olabilir. 150 TL'dir demiş. Motora bakmış, çalışıyor görünce burda sorun yok gibi demiş. Prizden çıkarmamıza kızmış, ne karlanması yok öyle birşey demiş. Prize takmışlar. Yarın gelip tekrar bakacak.

Kapağı açınca ışıklar yanıp sönüyor. Ama kapatınca duruyor. Bu tabi her zaman olmuyor. Bazen kapağı açsamda yanıp sönmüyor.

Bu arada dolap no-frost.

arıza ışığı yanıyor.

Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar herkese merhaba,

Bu başlığı başından sonuna kadar okudum ancak bir inşaat mühendisi ne kadar anlar o kadar anladım.

Bizim ksu 40621 no-frost Bosch buzdolabı arıza yaptı. Yukarda panelde Arıza ışığı yanıyor. Bazen tüm ışıklar yanıp sönüyor. Bazen normal yanıyor arıza ışığı ile beraber. No-frost kısmı soğutmuyor. Ürünler erimeye başladı ve valide hanım gecenin 1'inde şu an komşuya malzeme taşıyor.

Şimdi ben kitapçıktan okuduğum kadarı ile aşırı doldurma yapabilir diye anladım. Ve dolabı kapattım. Derin dondurucu kapağınıda açık tutuyorum. Buzdolabını 12 saat kapalı tutacağım. Sonra tekrar çalıştırın diyor. Ama sizler gibi su tahliyesi vs. demiyor. Ben bu işten hiç anlamam. Şimdi bu 12 saat durup karlar eriyince bu sular nereye gidecek arkadaşlar? Benim herhangi bir müdahele yapmam gerekiyor mu ? Eriyen sular içine dolarsa eğer iyice bozmayalım makineyi ?

Değerli vaktinizi aldım çok teşekkür ederim.

Verdiginiz doneler akabinde bizim sizi yönlendirmemiz size(tamirciden fırca yedirdigi için )özür dileriz
Fırcacı bakımcınında bu meslegi bırakıp temizlik işlerinde çalışmasını öneririz.
Resimdeki ışıkların konumu süper sogutmaya alındıgını
Dikkat işaretinin kritik sogutma seviyesini tamamlamadıgını -12/+10
diğer ışıklarında daha önceden ayarlanmış min ısı ayarları oldugu görülüyor.
gözlemlenmesi gereken şey soğutma tamamlanıp defroza geçip geçmeyecegidir
varsa bir dijital termometreyi dolabınızın uygun bir yrine yerleştirip sogutmayı izleyiniz
Sogutma 24 saat içinde kararlı bir seviyede degilse servisinden destek isteyiniz

Size servisin süpürgecisini ,fırçacısını göndermişler

Hocam, estafirullah ne demek. Ben çok teşekkür ederim bu kadar ilgilendiğiniz için.

Makineyi çalıştıraları yaklaşık 12 saat oldu. No-frostu açtım, normal bir soğuk var. Yani öyle no-frost soğukluğunda değil kesinlikle.

Ve akşamdan beri şunu yapıyor; ışıklar yanıp sönerken, dırrr dırrr dıırrr diye bir ses geliyor. Işıklar tam ses gelince yanıyor, ses gidiyor sönüyor, bunu her saniye yapıyor. Kapıyı açınca dırrrr sesi sürekli hale geliyor ama çok kısık bir ses ve ışıklar sürekli yanmaya başlıyor, kapatınca bahsettiğm kesikli olay devam ediyor yine.

Düzeltme: Şimdi tekrar açıp kapattım kapağı, ışıklar sürekli yanmaya devam ediyor. Az önce dediğimin aksine içinde hava üflemeye başladı. Kapağı açıyorum, ışığı yakan düğme vardır ya, ona basıyorum kapanmış zannetsin diye no-frost kısmı tekrar üflemeye başlıyor. Alt taraf kapağını açıncada duruyor yine. Ve o bahsettiğim dırrr sesi gitti. Bu arada alt normal buzdolabı kısmı hiç soğuk değil gibi. 12 saattir açık olmasına rağmen. Acaba tamircinin dediği gibi hafıza kartı mı bozuldu ?

Son düzenleme:
Sogutma 24 saatte düzenli bir seviyeye gelebilir .Sizin gözlemlemek için kapıları açtıgınızda içerideki o ana kadar oluşmuş - ısıyı kaybedersiniz.
En sağlıklısı bir termometre ile dolap kapaklarını açmadan gözlemlemek.
Kart soğutma ile ilişkisi soğutma tamamlandıgında (yeterince soğuttugunda)motoru stop a almaktır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri