prose

Üye
merhabalar
1 ay öncesinde vestel nofrost buzdolabı dondurucu bölümünde soğuma olmuyordu.arka tarafında buzlanma olmuş .onu erittim.güzel çalıştı.şimdi aynı sorun yine oldu.bu sorunun sık sık buzlanma olması neden kaynaklanabilir?donducu bölümün aşırı dolu olması karlanmayı yapabilir mi?bu arıza defrost timer dan kaynaklanıyorsa bunu nasıl anlayabiliriz?ya da rezistans bozuksa bunu test etmenin bir yolu yok mu?

Sorun Defrost Sensörü / Timer / ısıtıcılardan kaynaklanıyor olabilir.. zaten biri ısıtıcı ise bu 3 tanesi değiştirilerek daha garanti olur... sensörü ve timerı sağlamlık kontrolünü yapamazsın( yada yaparsında ben bilmiyorum) ama ısıtıcıların kontrolünü yaparken ölçü aletinin ohm kademesini kullanarak yapabilirsin.. Siğer ihtimallerde Su kanalı tıkalıdır eriyen su buharlaştırma kabına ulaşmadan orada kalıyor ve sonra donuyordur ve hava kanallarını tıkıyordur.. bir diğer ihtimal ise Soğutucu bölmesini çok aşırı doldurmadan kaynaklanabilir..
eğer kendiniz birşey yapamayacak iseniz bir tamirci çağırsanız size yardımcı olacaktır..

Kolay gelsin..

buzlugun arka kapagını dolabın icinden aç büyük ihtimalle sogutucu frezer buzlanma yapmıştır fanda buzlara sürtündügünden ses yapıyordur ama sen yinede fanın burclarında boşluk olup olmadıgına bak.frezer buzlandıysa sogutmaması olagandır sogutulan hava sirküle edilemez hava akış kanalların buzla tıkanır bu kanallar acılmadan soguk hava alt bölüme ulaşma şansı kalmaz aslında servislerin kılasik bir önerisi vardır siz dolabı senede 2-3 gün dinlendirin ! sonra calıştırdıgnız da dolabınız normal çalışacaktır basit çözüm dür tam saglıklı çözümse buzların eritilip hava ve su gider direnejının temizlenip alt straforun degişimidir çünkü alt strafor su emer su soguyup buz tutuncada deforme olur böyle oluncada kanal tıkanması sıksık tekrarlar .

rezinstansların güçlerine göre iç direçleri vardır sogutucularda 320hm ile 1 kohm aralıgındadır defroz taymer ortalama 6 saat 20 dakika ekovata enerji verir 10 dakika rezinstassa enerji verir aslında burda dikkate alınması gereken olay taymer ısıtmaya girdiginde tamamen devre dışı kalmalı 1 -3 220 volt taymer motor ucları 2 3 4 anahtarlama ucları 3 ortak 2 ekovat 4 rezinstans.sensörlerde ölçüle bilir marka model vede ntc ptc diye ceşitlenirler NO FROZ sogutucuların en belirgin hataları sensör hatasıdır sebebi ise rutubetli ortama monte edılen sensörler bacakları okside olur cihazı arıza kodu verdirir sorunun en kalıcı cözümü kabloları sonsöre preslemek üzerinide ısı ıle büzüşen makoronla sıkıca izole etmektir (aslında imalattan presli cıkması gerekirdi ) artık herhalde 2009 başı itibari ile presli cıkıyormuş !!!!

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler
ayrıca dolabın alt bölümünde dondurucunun alt kısmında damlacıklar oluşuyordu ben dondurucunun arka kapağını açtım.evaparatör kısmı aşırı buzlanmış..buzları erittim.kanallar da tıkanmıştı.sonra yine aynı sorun tekrarladı.sanırım bu bölüm yine buz tuttu.zaten aşağı tahliye bölümüne hiç su inmiyor.şimdi bu sorun termostattan ileri geliyorsa kapı kapalıyken fan çalışır mı?baktığım kadarıyla fan çalışıyor.

bu kısım bozuk değilse ısıtıcı kısım bozuk olabilir deniyor.bu tam olarak nerede olur?
buzdolbı vestel FR 540

prose sizin öncelikle eritilen suyu tahliye etmeniz gerekir direnaj hortumunu temizleyin buzları eritmek icin yarım caydanlık suyu kaynatıp direnaj kanal agızına dökün sonrasıında dolabın içinde oluşabilecek her su kütlesi olagan bir şekilde direnaj kanalına yönlene bilip yönlenemedigine bakın eger su kanala dogru degilde öne ,yana yönleniyorsa bu sorun devam eder iç fan kapı kapalı iken dönmesi gerekir kapı acılınca durur

hocam
bu işlemleri geçen sefer aynen yaptım.4-5 gün güzel soğuttu alt bölümü. şimdi yine soğutmamam problemi yeniden başladı.bir parça bouk zannedersem. petek kısım ve alt bölümü karlanma yapıp buz tutuyor.

size ilk cevabımda eski yazılarımdan alıntı yapmıştım cevap o yazının içinde siz istediginiz kadar defroz taymer degiştirin rezinstas degiştirin sensör degiştirin eger no froz dolaplarda ekleri oksidasyondan koruyamıyor iseniz sonuç hep aynı ara bölme straforu + direnaj akış ayarlarını saglıklı yapın 10 yıl korkmadan kullan dolabını

dondurucu bölümünün fazla dolması o sorunu yapmaz sen termostat ayarına baktın mı ustam

saglıklı çözümse buzların eritilip hava ve su gider direnejının temizlenip alt straforun degişimidir çünkü alt strafor su emer su soguyup buz tutuncada deforme olur böyle oluncada kanal tıkanması sıksık tekrarlar size ilk cevabımda eski yazılarımdan alıntı yapmıştım cevap o yazının içinde siz istediginiz kadar defroz taymer degiştirin rezinstas degiştirin sensör degiştirin eger no froz dolaplarda ekleri oksidasyondan koruyamıyorsaniz sonuç hep aynı kalacaktır ara bölme straforu degiştirin + direnaj akış ayarlarını saglıklı yapın 10 yıl korkmadan kullan dolabını

ustam
ara bölme straforu neresi oluyor?burada köpük gibi beyaz olan kısım mı?tam bilmiyorum da?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri