Nötr Toprak Arası Gerilimi Azaltmak için Transformatör Koysak Olur mu?

Merhabalar çalıştığım kurumda laboratuvara hassas aletler konulacak. Nötr toprak arası gerilim 9V çıktı. sistemde UPS var. Şebeke topraklamasını güçlendirdik ancak 4V'a kadar indirebildik. Ben diyorum ki nötr toprak arasına mesela 1/20 transformatör koysam işimi görür mü bir sakıncası var mı. Birinden kondansatör koyma fikri çıkmıştı. ama ben kondansatör konsa da yükü üstünde toplayacağından yine prizdeki ölçümde nötr gerilimi gösterecektir. sonuçta paralel bağlanıyor. görüşlerinizi alabilirsem memnun olurum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Uygun güçte izole trafo kullanmanız durumunda bu sorunu çözebileceğinizi sanıyorum.Labaratuvar cihazları fazlasıyla hassas;şebeke kaynaklı toprak-nötr gerilimini azaltmak kullanıcı açısından pek mümkün olmadığı durumlarda son çare budur.

izole trafolar gerilimde bir değişiklik yapmaz 220/220, 380/380 gibi olurlar manyetik gürültülerin yüke aktarılması engellenir diye biliyorum. düşürücü trafo olması gerekmez mi.

Meger ohmaj değerlerinizi söyler misiniz ?

işletme topraklaması 2,8 ohm koruma topraklaması 4,1 ohm. en son bukadara düşürebildik. çok da anormal değerler değil sanırım. yükler dengesiz dağılmış gibi görünüyor ancak yüklerin yerini kesinleştirmişler müdehalede bulunamıyorum. nötr kesitini de arttıramam bu saatten sonra. son çare arıyorum ve bunu düşündüm.

işletme topraklaması 2,8 ohm koruma topraklaması 4,1 ohm. en son bukadara düşürebildik. çok da anormal değerler değil sanırım. yükler dengesiz dağılmış gibi görünüyor ancak yüklerin yerini kesinleştirmişler müdehalede bulunamıyorum. nötr kesitini de arttıramam bu saatten sonra. son çare arıyorum ve bunu düşündüm.

Pek de anormal değilmiş değerler. Ama için rahat değil. Hissedebiliyorum...

Son düzenleme:
izole trafoları adındanda anlasılacagı üzere sebeke ile sisteminizi izole edecektir vede sizin probleminizi ortadan kaldıracaktır.kısacası sızın sebeke nötr ile artık bir işiniz olmayacaktır

Teşekkür ederim. Peki benim 60KVA'lık yüküm var 3 fazlı. Buna uygun izolasyon trafosunun fiyatları hakkında bilginiz varmıdır acaba.

Bir de UPS var 60KVA'lık. Trafo UPS'den önce mi sonra mı konur?

Forum istatistikleri

Konular
128,547
Kullanıcılar
450,545
Son üye
space1356

Yeni konular

Geri