Nötr toprak arası 9 - 15 - 30 - 60 ve 100 v

Arkadaşlar benim de ilk aklıma gelen yıldız noktasının kaymış olmasıdır. Canbaz arkadaşımızın dediğine göre ofis aletleri, lambalar vb. ekipmanların çalıştığı zaman oluyor. bunlar monofaze tüketiciler. acaba hepsi aynı faza mı bağlı? (tabi sayısını bilmiyorum, yani kayma meydana getirecek sayıda mı) tek fazı yüklediğiniz zaman bu faza ait olan voltaj diğer fazlara nazaran düşecek, yıldz noktası da kayacak dolayısyla diğer iki faz da fazla voltaj okutacak.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn. Genius güzel açıklaman için teşekkür ederim çok faydalı oldu.
Bende tavsiyelerine ancak nacizane bir ilave yapmak isterim.
mevcut kompanzasyon sisteminizi harmonik filtreli kompanzasyon sistemine dönüştürebilirsiniz.

Küçük bir düzeltme yapayım; kompanzasyon sistemindeki üçgen bağlı kondansatör gurublarına seri bağlanan filtreler sadece kondasatörleri korur sistemdeki harmonikleri süzmezler...
---Teknik açıdan yorum yapacak olursam... Komp. sisteminde kondansatör gurublarına seri bağlanmış filtreler üzerlerinde bir gerilim düşümü oluştururlar ve kondansatörün nominal çalışma geriliminin üzerine çıkmasına izin vermeyerek gerilim harmoniklerinden kaynaklanan kondansatör arızalarını en aza indirmeyi amaçlar...
---Ayrıca üçgen bağlı kondansatör grubuna seri bağlanan filtre; eş değer empedansı arttırarak daha az akım çekilmesini sağlar... Daha az akım çeken kondansatörlerde ısınmayacak ve ömrü uzayacaktır...

Görüldüğü gibi Kondansatör gurubuna seri bağlanan filtrelerin harmonik süzme gibi bir görevi ve yeteneği yoktur... Sadece kondansatörleri koruma amacıyla tasarlanmış devre elemanlarıdır...

O yüzden kompanzasyon sistemine seri bağlanmış Harmonik Filtre tabiri yanlış bir ifadedir. Çünkü bu ifade kullanılınca sanki sistemdeki harmonikleri süzüyormuş izlenimi vermektedir. Eminim sende yukarıdaki ifadende bunu kastetmişsindir... Ülkemizde yanlış bilinen bu tabirin doğru telaffuzu; bana göre kompanzasyon koruyucu reaktörü olmalıdır...

Harmonik filtre sistemleri ise iki ana kola ayrılırlar;
-Pasif harmonik filtre sistemleri
-Aktif harmonik filtre sistemleri
devre tasarımları ve çalışma prensibleri bakımından kompanzasyon sistemindeki koruyucu reaktörlere hiç benzemezler...

İyi çalışmalar...

Son düzenleme:
Sana yararlı ve üst düzey bir mühendislik çözümü sunayım..

Tavsiyem kaliteli bir analizör ile sisteminin akım ve özelliklede gerilim harmoniklerine bakmandır...
1-İşletmen tam yükte çalışıyorken analizörü bağla; her faz ve nötr için gerilim harmoniklerini kayıt et.
2-Sonra analizörünü yüksek yük olmadığı zaman bağla ve her faz ve nötr için gerilim harmoniklerini kayıt et.
1. ve 2. maddeler arasındaki kıyaslama sana sorununun çözümünü sunacaktır.

Harmonik konusunu biraz genişleteyim; Harmonik değerleri ana harmoniklerin yüzdesi olarak ifade edilirler. İşletmen tam yükte çalışmadığı zamanlarda devrede olan lamba, ofis aletleri ve pc'lerin oluşturduğu harmoniklerin çektiğin yüke olan yüzdesi çekilen yük az olduğu için fazla çıkıyor; VE şebekende gerilim dalgalanmaları fazla oluyor. Ancak işletmen tam yükte çalışmaya başladığı zamanlarda harmaniklerin ana harmoniklere olan yüzdesi yük fazla olduğundan çok küçük oluyor ve şebekende gerilim dalgalanması ihmal edilecek kadar küçük oluyor.

Buradan şunu çıkarabilirim işletmendeki lamba, ofis aletleri ve pc'ler harmonik oluşturuyor. Çözüm olarak ise sana bu aletleri fazlara dengeli bağlamanı ve topraklama direncini düşürücü yönde çalışma yapmanı tavsiye edebilirim...

iyi çalışmalar...

hocam ben yükleri fazlara eşit sayılacak şekilde bağladım yükte ve boşta hemen hemen dengeli akım çekiyorlar topraklamayada ilave yaparak birazdaha güçlendirdim amma sonuç negatif sorunu hala çözebilmiş değilim

Kardeş yazdıklarına istinaden gerilim dalgalanmalarının gerilim harmoniği kaynaklarından kaynaklanabileceğini söyledim... İşletmende tam yükte fazlarda sorun yok ancak sadece ofis aletleri devredeyken fazlar dengesiz demiştin, ofis aletlerini fazlara dengeli bağladım ama hala R fazı 190 V S, T 240-250 V diyorsan kendi adıma daha fazla yorum yapmayacağım çünkü bu aşamada işletmeni görmeden yorum yapmam yanlış olur...
Ancak daha fazla bilgi verirsen eminim ben dağil forumdaki arkadaşlar yardımcı olacaktır..

Bazı markaların frekans konvertörleri de aşırı harmonik üretiyor, kendi üzerindeki filtreler yetersiz kalıyor, başka yerlere zarar veriyor. Bu aralar yeni bir bağlantı yaptıysan buna da dikkat etmeni öneririm.

Küçük bir düzeltme yapayım; kompanzasyon sistemindeki üçgen bağlı kondansatör gurublarına seri bağlanan filtreler sadece kondasatörleri korur sistemdeki harmonikleri süzmezler...
---Teknik açıdan yorum yapacak olursam... Komp. sisteminde kondansatör gurublarına seri bağlanmış filtreler üzerlerinde bir gerilim düşümü oluştururlar ve kondansatörün nominal çalışma geriliminin üzerine çıkmasına izin vermeyerek gerilim harmoniklerinden kaynaklanan kondansatör arızalarını en aza indirmeyi amaçlar...
---Ayrıca üçgen bağlı kondansatör grubuna seri bağlanan filtre; eş değer empedansı arttırarak daha az akım çekilmesini sağlar... Daha az akım çeken kondansatörlerde ısınmayacak ve ömrü uzayacaktır...

Görüldüğü gibi Kondansatör gurubuna seri bağlanan filtrelerin harmonik süzme gibi bir görevi ve yeteneği yoktur... Sadece kondansatörleri koruma amacıyla tasarlanmış devre elemanlarıdır...

O yüzden kompanzasyon sistemine seri bağlanmış Harmonik Filtre tabiri yanlış bir ifadedir. Çünkü bu ifade kullanılınca sanki sistemdeki harmonikleri süzüyormuş izlenimi vermektedir. Eminim sende yukarıdaki ifadende bunu kastetmişsindir... Ülkemizde yanlış bilinen bu tabirin doğru telaffuzu; bana göre kompanzasyon koruyucu reaktörü olmalıdır...

Harmonik filtre sistemleri ise iki ana kola ayrılırlar;
-Pasif harmonik filtre sistemleri
-Aktif harmonik filtre sistemleri
devre tasarımları ve çalışma prensibleri bakımından kompanzasyon sistemindeki koruyucu reaktörlere hiç benzemezler...

İyi çalışmalar...

Hocam merhaba düzeltmeniz için teşekkür ederim. Fakat;
"---Teknik açıdan yorum yapacak olursam... Komp. sisteminde kondansatör gurublarına seri bağlanmış filtreler üzerlerinde bir gerilim düşümü oluştururlar ve kondansatörün nominal çalışma geriliminin üzerine çıkmasına izin vermeyerek gerilim harmoniklerinden kaynaklanan kondansatör arızalarını en aza indirmeyi amaçlar...
---Ayrıca üçgen bağlı kondansatör grubuna seri bağlanan filtre; eş değer empedansı arttırarak daha az akım çekilmesini sağlar... Daha az akım çeken kondansatörlerde ısınmayacak ve ömrü uzayacaktır..." yorunmları aceleye getirdiğinizi düşünüyorum. Çünkü Kapasitif reaktansa seribağlı endüktif reaktans hattın eşdeğer empedansını düşürür. dolayısıyla daha fazla akım çekilmesi ve kondansatör uç gerilimlerinin artmasına neden olur.
Ayrıca filtreler yıldız yada üçgen bağlı oluşturulabilir. Piyasada %p=7, %p=5.67, v.s. olan reaktörler 189 Hz ve 210 Hz rezonans frekanslı filterler oluşturmak amacıyla üçgen bağlı kapasitörlere seri bağlanıyor.
İyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri