Kompanzasyon Sorunu

alpago

Üye
İlk öncelikle saygılarımı sunuyorum.
Atölyemizde 7,5kw 2 adet torna + 15 kw s adet cnc + 5 kw 4 adet freze ve matkap tezgahımız + 15 kw kompresörümüz bulunmaktadır. Bu makınaların genelde tornalar cncler ve arada birde kompresör devreye giriyor. diğerleri nadiren kullanılıyor.
Kompanzasyon panomuzda 12 kademe tek faz akım trafolu entes röle (6 kademesini kullanıyorum), makel direk sayaç ve 6 kademe kondansatör grubu (1 1,5 2,5 5 7,5 10) bulunmaktadır.
makınalar tam kapasite çalıştığında kondansatör gurubumun 5 kademesi devreye alınıyor ve cosq değerim 1 oluyor. Bu değeri sürekli tutturuyoruz fakat bu sırada sayaca baktığımda reaktif yük (direnç işareti yanıyor) yazıyor.
yaptığım takip sonucunda torna tezgahları devreye alındığında sayaç ışıkları 1de 1 2 de 1 olarak yanıyor. En fazla kullandığımız torna tezgahına 5kvar diğerine 2,5 kvar sabit kondansatör taktım ve değerde biraz iyileştirme olduğunu gözlemledim. Fakat 24 saatlik takip sonucunda sayac değerlerine göre %50 reaktif yükün yazdığını gördüm.

Sağlamlık kontrolü olarak. röleyi, akım trafosunu(50/5) ve sayacı test ettim hepsi doğru çalışıyor. fakat kompanzasyonu neden sağlayamıyorum.
atölyede manofaze yük bulunmuyor. 7 tane florasanım var. diğerleri trifaze motor.
önlem olarak ;
3 faz röle mi kullanmalıyım? yada bunun yanında manofaze kondansatördemi takmalıyım?
cnclere ve diğer motorlara sabit kondansatör mü takmalıyım ?
komple atölyeyi ateşemi vermeliyiim?
yada üstadlarım farklı bir fikriniz var mı?
şimdiden teşekkür ediyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İlk öncelikle saygılarımı sunuyorum.
Atölyemizde 7,5kw 2 adet torna + 15 kw s adet cnc + 5 kw 4 adet freze ve matkap tezgahımız + 15 kw kompresörümüz bulunmaktadır. Bu makınaların genelde tornalar cncler ve arada birde kompresör devreye giriyor. diğerleri nadiren kullanılıyor.
Kompanzasyon panomuzda 12 kademe tek faz akım trafolu entes röle (6 kademesini kullanıyorum), makel direk sayaç ve 6 kademe kondansatör grubu (1 1,5 2,5 5 7,5 10) bulunmaktadır.
makınalar tam kapasite çalıştığında kondansatör gurubumun 5 kademesi devreye alınıyor ve cosq değerim 1 oluyor. Bu değeri sürekli tutturuyoruz fakat bu sırada sayaca baktığımda reaktif yük (direnç işareti yanıyor) yazıyor.
yaptığım takip sonucunda torna tezgahları devreye alındığında sayaç ışıkları 1de 1 2 de 1 olarak yanıyor. En fazla kullandığımız torna tezgahına 5kvar diğerine 2,5 kvar sabit kondansatör taktım ve değerde biraz iyileştirme olduğunu gözlemledim. Fakat 24 saatlik takip sonucunda sayac değerlerine göre %50 reaktif yükün yazdığını gördüm.

Sağlamlık kontrolü olarak. röleyi, akım trafosunu(50/5) ve sayacı test ettim hepsi doğru çalışıyor. fakat kompanzasyonu neden sağlayamıyorum.
atölyede manofaze yük bulunmuyor. 7 tane florasanım var. diğerleri trifaze motor.
önlem olarak ;
3 faz röle mi kullanmalıyım? yada bunun yanında manofaze kondansatördemi takmalıyım?
cnclere ve diğer motorlara sabit kondansatör mü takmalıyım ?
komple atölyeyi ateşemi vermeliyiim?
yada üstadlarım farklı bir fikriniz var mı?
şimdiden teşekkür ediyorum
Sn Alpago
%50 endüktif reaktif oran çok büyük bir değer 1 sayaç okuma periyoduna göre belirlediğiniz bir değer mi bu? Gerek CNC gerek torna ve freze yapılan işleme göre devreye sık girip çıkan yükler olduğunu düşünüyorum.Dengesiz yükten ziyade mevcut kontaktörlü sistemin sağırlığı yetersizliği ön plana çıkıyor.Ana panonuzun fazlarından çekilen akımlara bakarak dengisiz yük farkını gözlemleyebilirsiniz.Tesisiniz 50kVA altı eski oranlar geçerli ancak madem ki bir revüzyon şart bana sorarsanız ileriye dönük düşünüp tristörlü kompanzasyon sistemini tercih etmenizi öneririm.Gücünüz düşük olduğu için fazla masraflı da olmayacaktır.
Sistem değişikliği yapmadan önce yazınızı tekrar okuyunca şunu gözlemledim 12 kademeli röle ve siz 6 kademe kullanıyorsunuz ve genelde 5 kademe devrede 6.kademe gücü 10kVAr yani büyük bir değer röle kapasite ihtiyaç duyup bu kademeyi devreye alıp sonra fazla geldiği için devreden çıkarıp endüktif eksende çalışmaya devam ediyor olabilir. 1-2,5-2,5-2,5... şeklinde 12 kademe oluşturup deneyin.Röleniz akım trafosunun bağlı olduğu fazı tam kompanze ettiği için cosfi 1 görünür diğer fazlarda yük fazladır dengesiz yüklenmeden dolayı.Dengesiz yüklenmeyi minimuma indirmeye çalışın.

Son düzenleme:
Kompresör dışındaki tüm makinalarınız,salınımlı çalışan makinalardır.Bu makinaların kompan-
zasyonu için en uygun çözüm,hızlı kompanzasyondur.Yüklerinizin tamamı trifaze ise,tris-
törlü tip kompanzasyon çözüm olur.Yükleriniz,dengesiz ise,ALRON,DAYKOM vs. gibi sistem-
ler kullanmanız gerekir.Mevcut sisteminizle,etkili kompanzasyon yapma şansınız çok zordur.
Kompanzasyon sisteminizi,komple değiştirmekten başka çözümünüz yoktur.

Ateşe verebilirsiniz. :)

Veya burada belirtmediğiniz akım trafonuz ve normal çalışma koşullarında ortalama akım değerleri nedeniyle kompanzasyon sisteminizin hassas çalışmadığını düşünerek Fahri beyin söylediği gibi daha aktif bir sistem kurmayı denemenizi önerebiliriz.

Atölyede monofaze yük olmadığına göre kompanzasyonun monofaze kontrollü RGK ile kontrol edilmesinde sakınca gözükmüyor.

Cosfi değeriniz 1 olmasına rağmen %50 reaktif endüktif tüketim okumanız şaşırtıcı. RGK yanılıyor olabilir.

Ayrıca sayaç ledlerinin puls sayısı ile eski mekanik sayaçlardaki tur saymaya benzer şekilde yorum yapmak pek sağlıklı olmuyor. Siz her denemenizde sayısal değerleri baz alın. Sonuçta dağıtıcı firma da faturasını yazarken rakamları esas alıyor. ;)

Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim. Torna tezgahı, CNC, kompresör gibi alıcılar 1 saniyenin altında hızlı devreye girip çıkan alıcılar değildir.

Tek akım trafosundan ölçüm alındığı için de sağlıklı bir sonuç alınması mümkün değil bir kere! Çünkü ölçüm alınmayan diğer fazlarda daha fazla reaktif olabilir!
Ayrıca sisteminizin kondansatör miktarı da az olabilir.

3 fazdan ölçüm alan akım trafolarını sisteme dahil ederek, sistem analizinden sonra kompanzasyon işlemi yapmanızı öneririm.

hmmmmm yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Ozaman bu akşam 3 faz akım trafolu röle takayım ve o şekilde bilgilerinize sunayım.

Kompresör dışındaki tüm makinalarınız,salınımlı çalışan makinalardır.Bu makinaların kompan-
zasyonu için en uygun çözüm,hızlı kompanzasyondur.Yüklerinizin tamamı trifaze ise,tris-
törlü tip kompanzasyon çözüm olur.Yükleriniz,dengesiz ise,ALRON,DAYKOM vs. gibi sistem-
ler kullanmanız gerekir.Mevcut sisteminizle,etkili kompanzasyon yapma şansınız çok zordur.
Kompanzasyon sisteminizi,komple değiştirmekten başka çözümünüz yoktur.

Sayın Fahri Yetiş üstadımın yazısına canı gönülden katıldığımı belirtirim.Arkadaşım bahsettiğiniz tesisinizde,ALRON,DYCOM Firmalarının ürünlerinden kullanarak çözüm üretebilirsiniz.Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok.Zira tarifeli uçak ve gemi seferleri mevcut.http://www.alron.tr www.dycom.com.tr

selamlar yorum yapmayım dedim ama dayanamadım:)
ben bu bahsettiğiniz karakteristikte 100 lerce işletme kompanzasyonu yaptım ve hepsinde de istenilen sınırlar altına indim.
Durceylan a katılıyorum bu tesiste tristörlü sisteme gerek yoktur.

Arkadaşım sen kaynak atölyesi yada döküm atölyesi degilsinki tristörlü sistem kullanılsın trifaze kontrol eden bi reaktif güç kontrol rolesi ve 3 faz için 0,5 klas akım trafosu
7 tane florasanım var diyorsun bu çalışan makinalar içinde kaynar gider

geçenlerde başımdan geçti 1. faze 150/5 akım trafosu takılmış 2. ve 3. fazlara 100/5 akım trafosu takılmış böyle bir hataya düşme üçüde aynı olması gerekiyor birde akım trafolarının sayaçtan sonra hemen takılması gerekiyor ki tüm gücü ölçebilsinler

iyi çalışmalar kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri