klimalar yüzünden konpanzasyon kapasitif yazıyor

sayın RAHMİNİZAN meslektaşım
İnvertörlü klimalar kapasitif yazdırıyor.
Devreye KAEL firmasının son çıkardığı varKOMBİ-18 röleleri aynı zamanda devreye reaktör alabiliyor.Röle üzerinden klimaların ihtiyacı olan reaktörleri tesbit ederek problemi çözebilirsiniz.
Elektronik balastlı fluoranlarda kapasitif basabiliyor.

saygılarımla
ethem güner

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
gerekli bütün açıklamalar yapılmış arkadaşlarımızın cevaplarına karşın olayı çözdük yazmış ama nasıl yaptıgını açıklarsan sayın rahminizan paylaşım amacı ortaya çıkar

Entes RG 12 C kullan.Bende de 9 adet klima var ama hiç bir sorun yaşamıyorum nerden anlıyorum röle üzerinden takip ediyorum bir problem olsaydı şu zaman kadar kokusu çıkardı...Madem rölen üç fazlı rölenin ayarlarını tekrar gözden geçir derim.

___

gerekli bütün açıklamalar yapılmış arkadaşlarımızın cevaplarına karşın olayı çözdük yazmış ama nasıl yaptıgını açıklarsan sayın rahminizan paylaşım amacı ortaya çıkar

Arkadaşıma katılıyorum formun amaclarından biride bu zaten.Nasıl çözdüğünü açıklarsa kendisine yardımcı olunduğu gibi ilerde bizlerede yardımcı olmuş olur...

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar benze bir sorun bendede var çözüm yolunuz her ne ise lütfen bizimlede paylaşın.

Eğer kapasitif probleminiz var ise her faza 1000 adıımda kapasitif endüktif kompanze edebilen Gruparge smart svc sistemini tavsiye ederim

Değerli kardeşlerim benim bir problemim var işin içinden çıkamıyorum. Özel bir ünüversite de çalışıyorum bir eğitim binasında çeşitli watlarda toplam 165 adet FAN COİL klima var[40 w+135w+80 w] sabahları klimaları devreye aldığimda kompazasyon panosunda kondansatörler devreden çıkıyor akşam klimaları kapatığımda kondansatörler devreye giriyor böyle olunca endüktif ile kapasitif saçmalıyor.Bu sorun 950 kw lık chıller soğutma kulesi ni kurduktan sonra meydana çıktı bu yuzden gündüzleri kapasitifi kapatıyorum .Bu konuda bilgisi olan arkadaşların bana yardımlarını esirgememesini diliyorum.şimdiden teşekürler.

Değerli kardeşlerim benim bir problemim var işin içinden çıkamıyorum. Özel bir ünüversite de çalışıyorum bir eğitim binasında çeşitli watlarda toplam 165 adet FAN COİL klima var[40 w+135w+80 w] sabahları klimaları devreye aldığimda kompazasyon panosunda kondansatörler devreden çıkıyor akşam klimaları kapatığımda kondansatörler devreye giriyor böyle olunca endüktif ile kapasitif saçmalıyor.Bu sorun 950 kw lık chıller soğutma kulesi ni kurduktan sonra meydana çıktı bu yuzden gündüzleri kapasitifi kapatıyorum .Bu konuda bilgisi olan arkadaşların bana yardımlarını esirgememesini diliyorum.şimdiden teşekürler.

Bende zamanında bir üniversitenin kompanzasyon sistemini elden geçirmiştim orada da muazzam sayıda fan-coil sistemi vardı ama bahsettiğiniz türden bir sorun yaşamadım THD harmonik distorsiyon değerleride yüksek değildi.
İhtimalleri sıralayayım;
1-Röleniz eski model,yada yeni model ama dengesiz yüklenme arttığı için monofaze kondansatör miktarı yetersiz kalıyor. (Bahsettiğiniz güçteki fan-coiller monofaze)
2-Tek fazlı Fan-coil motorları üzerindeki daimi devre kondansatörlerinden dolayı dengesizlik oluşuyor. (1.maddeki sorun.)
3-Zayıf ihtimal THD değeriniz yüksek.

Sisteminizde analizör yokmu dataları çıktı alıp incelerseniz nerde sorun olduğunu yakalarsınız.

Kompanzasyon devreden çıkıyor ancak sayaç hangi yönde yazıyor belirtiniz, devreye aldığınız yüklerin kapasitif etkisi varsa kompanzasyonun kondansatör çıkarması normal. Chiller devreye aldıktan sonra başladı diyorsunuz ancak klimalar devreye girince kapasitif etki gösteriyor. Bir yanlış anlama-analiz olmuş olabilir.Fan coiller monofaze ise dengesiz bir dağalım söz konusu da olabilir. Ayrıca binalar arasında kablolar OG mi dolaşıyor kaç adet trafonuz var, bunlarda önemli olabilir sorununuzda. Sisteminiz büyük ve yaygın olduğu için iyi bir ölçü cihazı ile analiz yapmanız yada yaptımanız fazydalı olur.

arkadaslar benım bıldıgım kadarıyla klımalar reaktıf yazmaya neden olur cunku motor karakterıstlıgı tasıyor bence bu sıstemde k*l ucları ters gucu yalnıs olcuyor

hocam sorunu çözdün mü merak ediyoruz sorun neydi acaba onu da söylesen daha güzel olur bu kadar ustan senin için bilgilerini döktüler :))

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri