klimalar yüzünden konpanzasyon kapasitif yazıyor

kondasatörün kapasıtesın yetersız gelıyor olmasın ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayaç faz sırası doğru bağlanmış mı?sayaç endüktifi kapasitife,kapasitifi endüktife yazıyor olabilir mi?
analiziniz doğruysa reaktör kabul edebilen röleler var onunla deneyin

böyle bir problemle bende karşılaştım , röle ile ilgili bir sıkıntı yok zannımca klima sistemlerinin devreye ilginç bir şekilde etkisi var. daha hala çözemedim fakat düşüncem kondansatör ayarlarında değişiklik yapıcam , yaz dönemi sonuna kadar , sonra tekrar kış dönemi , yükle alakalı bişiy diye tahmin ediyorum , daha fazla yük çekildiğinden harmonik sapmalar meydana geliyor.

arkadaşım klimanın kapasitif olacagını zannetmiyorum klimada soğutmak için zaten bir motor var oda trifazedir ayrıyaten soüutmacı olduğum için ve sana şunu söyleyeyim klimalar devreye girdiğinde kapasitif yazıyorsa dengesiz kondansatör dağılımı yapılmış ise ve rölede kendine uygun değerdeki kondansatörü çeker kondan satörde buna uygun değilse fazla ise kapasitif bundan olur kondansatör dağılımını iyi yap derim

rolenızın ayarlarını mutlaka kontrol edın
sıstemde mahalinde kompanzasyon olma ihtimalide var eger kompanzasyon panosu devre dısı iken kağasıtıf sorunu varsa sıstemde mahalınde kompanzasyon yapılmıs bır nokta yada noktalar olabılır

kondansatorlerın degerlerı kapasıte sıgortaları akım trafosu baglantıları hepsı ayrı ayrı kontrol edılmeli hıc ummadıgınız bır nokta bu soruna sebeb olabılır
en onemli nokta su klimalar montaj edıldıgı andan ıtıbarenmi bu soruna maruzsunuz???

eger yanıt hayır ise cemberı bırazdaha genısletmek gerekıyor
kolay gelsın

bırde rolenızın verdıgı hata alarmlarını degerlendırmenızde fayda var

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaş olayı nasıl çözmüş diye tüm mesajları okudum ama açıklamamış nasıl çözdüğünü...
Klimalar endüktif yük getirir kapasitif değil. kondansatörleri tamamen kapattığım halde yinede Klimalar çalışınca kapasitif yük var olmasının teknik izhahı (çözümü) açıklanmamış...

role entes 3 fazlı entes rg12c kompanzasyonun tam hesabı yapıldı ve tamamen yeni sistem kuruldu klimalar 3 fazlı hepsinin ayrı ayrı t.m.ş sigortaları var ana sigortasıda var ben klimaların ana sigotasını kapatıyorum sistem normale dönüyor .şöyle anlatayım kompanzasyonu tamamen kapatıyorum sistemde yinede kapasitif yük var.Ben klimaları kapatıyorum kapasitif yük kalkıyor.durum böyle arkadaşlar,ilginiz için teşekkürler...
arkadaşım sisteminizde doğru kondansatör seçmek için mevcut rölenizin VAR hanesine gelip reaktif güçleri okuyacaksın.burada kihtiyaç olan en küçük kondansatörü belirlemiş olursun.birde gereğinden fazla büyük kondansatör seçersen kapasitif oran yükselir.şunuda unutma mutlaka rölene otomatik tarama yaptırmalısın.
not:rölenin var hanesinde ki değerleri bildirirsen kondansatör seçiminde yardımcı olurum.
kolay gelsin

sayın rahminizam

güç analizörü sistemdeki akım, gerilim, harmonikleri gösteren cihazdır. sisteme güç analizörü bağlayarak sistemin ne zaman endüktif ne zaman kapasitif olduğunu grafik üzerinde rahatlıkla görebilirsiniz. ama bu çözüm değildir.

güç analizörü bağlamana gerek yok,kael varkombi 18 tak,hangi fazda eksiğin hangisinde fazlan var gör,aynı zamanda röle olarak çatır çatır kullan.:cool:

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri